Свинска мас (пакетирана подобно на масло) може да се купи от супермаркета, но аз предпочитам да си я направя сама. Как се прави, знам от моята баба Миче, която редовно си приготвяше. Не е нужно да чакате клането на прасето (ако имате такова)… 🙂 Може да вземете свинска сланина от всеки щанд за месо в големите вериги или от месарниците. При нас в Кипър изрязват (почистват) добре свинското месо от сланината и ако никой не я поиска – отива на боклука, затова я дават безплатно.
Как да си направя Свинска мас и пръжки
- Не съм теглила количеството на сланината, защото това не е важно за крайният резултат. Когато я нарязах се побра в тенджера с вместимост 7 литра (на долните снимки се вижда, до къде се е напълнила).
- Задължително трябва да добавите вода в тенджерата снарязаната сланина, преди да я сложите на котлона. Без вода, сланината на дъното на тенджерата ще залепне и ще загори.Това ще даде неприятен ефект върху крайният резултат – получената мас ще става само за готвене, но не и за сладкиши. Количеството на водата също не е от голямо значение (следвайте описаното по-долу).
- Баба ми казваше, че с добавянето на прясно мляко в края на варенето „гасим“ направената мас и когато изстине става снежно бяла и гладка. За тази голяма тенджера (7 л.) е достатъчна 1 чаена лъжица прясно мляко.
- Топлата свинска мас е течна и има златист цвят, а когато изстине става кремообразна и снежно бяла.
Необходими продукти:
- прясна свинска сланина
- вода
- 1 чаена лъжица прясно мляко
Начин на приготвяне:
Почистете сланината от кожата (ако има такава). Нарежете на не много големи кубчета. Ако по парченцата има малко месо ще се получат и хубави пръжки.
Сложете нарязаната сланина в подходяща тенджера (моята е с вместимост 7 литра). Залейте с 2-3 чаени чаши студена вода и сложете съда на средно силен огън. В началото на топенето разбърквайте постоянно. Наблюдавайте водата на дъното на тенджерата, да не се изпари, преди сланината да е започнала да се топи. Ако е необходимо долейте топла вода. Когато топенето на сланината започне, разбъркването стара периодично. Топлинната обработка продължава докато парченцата сланина се разтопят, а останалите малки късчетата месо се превърнат в черупки (т.нар. пръжки) със златист загар. Свалете тенджерата от котлона и веднага добавете 1 чаена лъжица прясно мляко. Сместа ще „изсъска“, но се не притеснявайте. Оставете я да „отдъхне“ поне 10-15 минути преди да я прецедите (ползвайте телена цедка). След това насипете в буркани или друго подходящо за съхранение. Ако маста е доста топла е добре да се ползва метална фуния.
Аз предпочитам да насипя получената мас в буркани, защото мога да запечатам, тези които са в повече и да ги запазя за дълго време. Слагам фунията в буркана, върху нея цедката и прецеждам получената мас. Пръжките слагам в отделни буркани. Не ги запазвам всичките, защото стават много. Бурканите със свинската мас, които няма да ползвам веднага, захлупвам с капачките докато маста е гореща и веднага обръщана опъки. От топлината на свинската мас, гумичката по капачката ще я уплътни и по този начин свинската мас ще се консервира.
Останалата свинската мас (която не консервирам), оставям да изстине на пълно преди да захлупя буркана. Прибирам в хладилник. През зимата, когато е студено може да се съхрани и на стайна температура. При нас е много горещо и когато отворя буркан, винаги държа в хладилник.
В родният ми край в България с пръжките се прави качамак, кисело зеле, сарми (в плънката им при навиването се слага по една пръжка).
ТУК може да видите всички снимки.
Много „за“ и „против“ сланината се изписа. Ето какво прочетох някъде и съм склонна да вярвам. Не се смесват растителна и животинска мазнина. Разтопяваш масло и капваш олио, за да не загори – не бива. В такива случаи холестерола е неминуем. И още – не тровете децата си с маргарин. Опитайте да измиете ножа, с който сте намазали филийка, с топла вода. Ще се изненадате, ако вече не сте го забелязали – ами, не се мие, маргарина остава, докато маста и истинското масло се топят. Много ястия са по-вкусни с мас, например сарми с кисело зеле. Аз харесвам филийка с мас и след това препечена. Браво за рецептата!
Привет, Ани!
Днешните дни ни заливат с информация за какво ли не и това е и хубаво и лошо…. дълга тема!
Хубавото, е че всеки може да избере как и с какво да се храни! 🙂
Има много неща, които със свинска мас стават разкошни!
Дано рецептата ти е била от полза!
Поздрави!
Привет и благодаря за отговора. Така е, всеки избира, но храненето трябва да се възпитава. Научих го по трудния начин, ноо.. дълга история. Много ти се радвам и..успех и късмет
Да се ползва олио или зехтин за пържене е опасно за здравето,това са ненаситени мазнини и се окисляват при пържене. Единствените полезни мазнини за пържене са кравето масло,свинската мас,гъшата и патешка мазнина. Олиото и зехтина- само за салати в сурово състояние. Благодаря за рецептата!
За олиото не мога да твърдя със сигурност, но за зехтина съм стигнала до извода, че едва ли е опасен за здравето ако се ползва за запържване…
В Кипър зехтинът е основна мазнина и особено в региона където живея се ползва масово за готвене. Пълно е с възрастни хора – повече от 70 годишни, които цял живот са го ползвали и в сравнение с хората на тази възраст в БГ или други места където съм била са в по-добро здраве и доста по-енергични и дори работоспособни…
Смятам че всичко е до организъм!
Разбира се всеки може да избягва храните, за които вярва че са вредни за здравето му, но лично аз смятам, че не е хубаво да се изпада в крайности по подобни въпроси!
За колко време приблизително е готова маста ? Цвета Весели празници !
Цвета не съм засичала време, за да споделя
То това зависи от това на колко ситно е нарязана сланината – колкото по-ситно толкова по-бързо става, но отнема време! Не е като да се разстопи масло. 🙂