Най-сетне и аз да се наканя да опитам прословутите „Сливенски милинки“, след като бях изкушена от снимките и писанията за тях в други кулинарни блогове. Отличителеният им белег е това, че се поръсват с пудра захар. В някой от рецептите, които срещнах има и сирене. Смятам че и с него ще стане добре, българина харесва комбинацията от сладко и солено – типичен пример са Българските Макарони на фурна. Разгледах доста рецепти в Интернет, намерих няколко такива в книги, които имам в библиотеката си и ето какво спретнах аз.
Сливенски Милинки
- Мерителната чаша пълна до ръба е с вместимост 200 мл.
- Ползвам кръгла тава с диаметър 25 см.
Необходими продукти за закваска:
- 7 гр. (1 супена лъжица) суха мая или 20 гр. прясно мая
- 100 мл. (1/2 чаена чаша) вода (хладка)
- 3 супени лъжици от предвиденото за рецептата брашно
За тестото:
- 200 мл. (1 чаена чаша) топла вода, (не гореща)
- 1 щипка сол
- 1 супена лъжица олио
- 1 супена лъжица свинска мас, разтопена
- 500 гр. (5 чаени чаши) брашно
За оформяне на милинките:
- 1 супена лъжица олио
- 1 супена лъжица свинска мас, разтопена
За заливката:
- 1 яйце
- 1 супена лъжица хладка вода
- 1 щипка сол
- 100 гр. краве масло
За наръсване:
- пудра захар
Начин на приготвяне:
Пригответе закваската: Разтворете маята в топлата вода. Добавете няколко лъжици от предвиденото за рецептата брашно. Покрийте съда с домакинска кърпа и оставете на топло да втаса – сместта ще увеличи обема си и повърхността ú ще се изпълни с мехурчета.
Пресейте брашното в голяма купа и го смесете със солта. Направете кладенче. Сипете в него втасалата мая, водата, разтопената свинска мас и олиото. Омесете тесто. Покрийте съда с памучна кърпа и оставете на топло докато удвои обема си.
В малка купа смесете свинската мас (1 супена лъжица) с олиото (1 супена лъжица) и ги загрейте докато мас-та се разтопи. С част от мазнината намажете тавата, в която ще печете милинките. Поръсете я и с брашно.
Прехвърлете втасалото тесто върху домакински плот и го премесете, колкото да излезе въздуха от втасването. Разделете го на 4 еднакви части. От всяка направете по 6 топчета (всяко с тегло 30-35 гр.) Едно по едно потопете оформените топчета в топлата мазнина (смес от свинска мас и олио). Наредете ги в тавата на малко разстояние едно от друго (вижте следващият колаж). Покрийте тавата с прозрачно домакинско фолио или памучна кърпа и оставете на топло, докато милинките удвоят обема си.
Пуснете фурната да загрява на 200°С, с включен долен реотан и вентилатор.
Пригответе заливката: Разбийте яйцето с вилица. Добавете солта, водата, щипката сол и разтопеното масло. Разбъркайте и залейте втасалите милинки. Оставят тавата на топло още 15 минути – ще видите, че заливката изчезва, а милинките бухват още малко.
Печете на средна за около 35 минути или докато повърхността им се зачерви приятно.
Преди да сервирате поръсете с пудра захар. Да ви е сладко!
На мен много ми допаднаха и наръсени с мед! Имат твърда коричка и мека сърцевина , а в основата на всяка от милинките има една много вкусна част, която се образува, поради стичането на заливката към основата на тавата!
ТУК може да видите всички снимки. Още рецепти за милинки – Милинки (от В.Джорджевич), Милинките на бабата на Тони, Милинки, Милинките на Луси,
Прекрасни! И аз обичам с пудра захар, а сиренце винаги може да се добави.
Поздрави и прекрасен ден!
Поздрав най-сърдечен и от мен за теб Вили!
Браво ,Мария!
Аз съм от Сливен и винаги съм харесвала милинките,но напоследък взеха да изчезват майсторите,които правят характерните ни милинки!
Ако се сложи сирене вече няма да са Сливенски!
Поздрави и хубав следобед
Привет, Мария!
Ето сега и мнението на някой, който ги е консумирал в оригинал!
🙂
Аз не бях опитвала до сега и затова впечатленията ми за тях бяха така да се каже задочни, от Интернет и книги…
Истината е, че в някои от рецептите, които срещнах (по-малката част от тях), имаше и сирене, но понеже преобладавах повече такива без, реших и аз така.
Било е подсъзнателно правилно решение! 🙂
Поздрав най-сърдечен и от мен!
Половинката толкова да ги обича тези милинки и то точно тези – с пудра захар. Аз също много ги харесвам, но последно време ги избягвам, защото купешките са просто… много мазни (като стиснеш милинката и от нея капе мазнина). Но със сигурност ще ги спретна и сама някой път. С удоволствие ще се възползвам от рецептата ти, Мария!
Поздрави! Твоите изглеждат просто великолепно!
Привет, Гергана!
Много ще се радвам, ако опиташ рецептата и ви се усладят!
Поздрави и от мен!
Мария, Мария…..е, направо като гледам тези милинки, които изглежда, че се топят в устата, а не в ръката / имаше някаква такава реклама за бомбонки 🙂 / и направо ми се запретват ръкави да ги направя. Ще ги направя! Просто трябва да си заделя един следобед, но после сигурно ще свършат за по-бързо…. Като ги показах на майка ми и тя много се ентусиазира, защото се сети за детските си години, когато е имало такива милинки. Изпраща ти много поздрави и искаше да ти кажа, че независимо, че е домекиня на 76 години, винаги има какво да научи от теб!!!
Много целувки
Йоли и за така ги гледах тук и там и ми беше много интересно да ги опитам, защото досега не бях опитвала такива милинки!
Останах много доволна от резултата!
Да поздравиш майка си специално и от мен!
Целувки за теб и прекрасната ти малка принцеса!
Мария, поздрави за чудесната рецепта 🙂
Понеже и аз много пъти съм ги яла тези сливенски милинки в Сливен, само да добавя … топчетата се овалват/наръсват с галета. Скоро ги правих по сходна на твоята рецепта, но с галета … станаха много истински 🙂
Това са ми най-любимите спомени от детството, сливенски и бургаски милинки, по-вкусно нещо не съм яла …
Благодаря, Елена!
Идеята за галетата много ми допадна! Смятам, че с тях повърхността на милинките ще стане супер хрупкава!
Поздрави!
Ох от кога и се каня на тая Сливенска Милинка,цяла зима ми текат лигите ! Благодаря Ви Мария за всички рецепти който така щедро ни поднасяте с пълни подробности и снимков матерял.Доста кулинарни блогове наглеждам но Вашият е изчерпателен и много ясен и удобен.Браво.Здраве желая на семейството Ви и на Вас!!!
Мери, заслужава си да се опитат, макар че в момента (при нас поне) е доста горещо за приготвянето на такива печива!
Много се радвам, че блога ми Ви се харесва!
Mila Maria, blagodarenie na teb pak se osmelih da pravya milinki :). Tozi pat rezultata beshe vazhititelen! 1/4 veche izchezna, a ide lyato, no pri nas to zakusnyava, taka che moga da gi doyam sas sastoto udovolstvie. Ti si nai- golemiya avtoritet v prigotvyaneto na testeni izdeliya. Radvam se che te otkrih, Bog da te zakrilya!
Oste nesto- stanaha tochno takiva meki i puhkavi( na znaya kak moga da slozhasnimka tuk,zastoto polzvam mobilno ustroistvo). Napravih gi samo s olio, i zazalivkata vmesto yaitse 100 ml olio i 3 s.l. brashno. No ako ne beshe tvoeto podrobno obyasnenie, styah da yam riz s praz i maslini ( ot vchera) za vecherya :).,
Привет Павлина!
Видях снимката им във Фейсбук! Радвам се, че рецептата ти е харесала и си я направила така успешно!
Благодаря ти за милите думи и за споделеното!
Поздрави!
Здравейте, искам да попитам с какво мога да заменя свинската мас, че нямам в момента?
И още нещо – става ли вместо с вода да забъркам тестото с прясно мляко? :)))
На практика всичко може, Мира!
Може да сложиш краве масло вместо свинската мас, а също така би могла да заместиш водата с прясно мляко щом така предпочиташ.
Просто когато се ползват различни продукти, нещата се получават по-различно, което изобщо не означава че няма да е вкусно или дори по-вкусно! Всичко е въпрос на предпочитания!