Ето ви пример как да разнообразите ястията си с леща. Вече сте виждали рецептата зелена леща с ориз по Кипърски – ако замените лещата с орзо, добавите малко домати и подправки, се получава едно съвсем различно, много вкусно ястие! Ще се радвам да го опитате и вие!
Леща с орзо и домати
- Продуктите замервам с мерителни лъжици и чаша с вместимост 240 мл.
- В Кипър орзо-то е познато като „κριθαράκι“ (критараки). Наименованието произхожда от съответната дума за пшеница (κριθάρι). Приготвя се от грис произведен от твърда пшеница (durum wheat semolina) и за разлика от пастата с брашно издържа и по-дълга топлинна обработка. Гърците и Италианците смятат тази паста за традиционна, затова тя намира широко приложение в кухнята и на двата народа. В България паста орзо е познато още като пастата Ризони, Критараки или Арпа фиде.
- Може да ползвате 1 чаена чаша пресни или консервирани домати. В случая аз съм ползвала смес (1:1) от консервирани белени домати, нарязани на кубчета и леко сгъстен доматен сос. Когато ползвате пресни домати, настържете половината на едро ренде, останалите на малки кубченца.
- В зависимост от това каква леща ползвате времето за варене може да е различно от посоченото по-долу. Ако накисвате лецата предварително (Защо и как да накисваме ядки, семена, зърнени и бобови?), пропуснете предварителното изваряване. Целината може да нарежете на ситно и да задушите заедно с лука, а подправките да побавите при варенето на лещата с орзото.
Необходими продукти:
- 180 гр. (1 чаена чаша) зелена леща
- 1 литър студена вода
- 1 стрък целина
- 1 дафинов лист
- 1 клонче мащерка
- ½ чаена лъжица сол
- 180 гр. (1 чаена чаша) паста орзо (orzo)
За запръжката:
- 35 гр. маслиново олио (зехтин)
- 170 гр. (1 глава) кромид лук
- 3 гр. (2-3 скилидки) чеснов лук
- ½ чаена чаша магданоз, нарязан
- ½ чаена лъжица сладък червен пипер
- 1 щипка пипер Кайен (Cayenne)
- ½ чаена лъжица сол
- 240 мл. (1 чаена чаша) домати (вижте съветите по-горе)
Начин на приготвяне:
Измийте лещата под течаща студена вода и я сложете в дълбока тенджера. Залейте я с 1 литър студена вода. Сложете съда на умерено силен огън и варете 15 минути от момента на завиране. След десетата минута добавете стъка целина, мащерката и дафиновият лист. Към края на варенето, когато лещата е почти готова добавете солта (½ чаена лъжица).
Ако ползвате леща, която е била предварително накисната във вода, пропуснете това варене.
Нарежете двата вида лук на ситно. Загрейте маслиновото олио в малка тенджера, която има похлупак. Когато зехтина се сгорещи, запържете двата вида лук докато омекнат (отнема 1-2 минути). Добавете магданоза, солта и двата вида пипер. Разбъркайте за кратко, колкото продуктите в тенджерата да се смесят и подправките да пуснат миризмите си. След това добавете доматите.
Разбъркайте още веднъж и похлупете тенджерата с похлупака. Продължете варенето на тих огън за 10 минути (за това време разбъквате 1-2 пъти).
Отстранете мащерката и целината от тенджерата с лещата. Добавете орзото и запръжката. В зависимост от това колко течност е останала в тенджерата, ще зависи колко вода да добавите. В случая аз съм добавила 1 чаена чаша гореща вода (с която съм изплакнала тенджерата от зъпръжката).
Продължете варенето още 10-12 минути или докато орзото поеме течността в тенджерата. Добре е да имате под ръка гореща вода, в случай че е нужно да долеете, за да се свари напълно орзото. Разбърквайте периодично, особено когато течността намалее, за да не залепне орзото по дъното на тенджерата.
Ако не сервирате веднага, може да похлупите тенджерата с похлупак, но така че да е плътно захлупена и да оставите така до момента на сервиране.
Сервирайте със салата, кисело мляко, маслини и пресен хляб. Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки. Вижте и рецепатта Зелена леща с орзо.