Маамул (Ma’amoul) са сладки приготвени от ароматно маслено тесто с плънка от фурми , шам фъстък или орехи (по рядко бадеми, смокини, или друг пълнеж). Много са популярни в Йордания, Израел, Палестина, Сирия, Ливан, и други държави от Персийският залив. Може да са във форма на топчета (заоблени), по- сплескани или издължени. За оформянето им се ползват дървени или пластмасови калъпи като тези, които се виждат на следващата снимка. Могат да бъдат украсени и на ръка при липса на такава форми като се прави отпечатък с вилица или нещо друго подходящо.
Предвид това, че се приготвят на много места по света съществуват множество вариации не само по отношение на ароматите, които се добавят към тестото, но и вида на продуктите, които се ползват за направата им.
Знам също, че в зависимост от повода, за който се приготвят може да се ползват различни аромати, специални плънки, а на някои места дори заливка (не си спомням, обаче конкретно къде, за какво и каква е самата заливка). Има рецепти, при които тестото се приготвя изцяло с грис (като при днешната ми рецепта). С него сладките остават впечатление за повече ядки заради текстурата, която придава на тестото гриса. Издържат много дълго и са страшно вкусни!!! Срещат се и рецепти с малко грис или без грис в тесто. Направените с такова тесто сладки, също са много вкусни, но не толкова трайни, колкото когато тестото за направата им е изцяло с грис. Опитайте ги и вие!
Маамул (Ma’amoul) или сладки с грис и плънка от фурми или ядки
- Продуктите са замервани с електронна везна, мерителни лъжци и чаша с вместимост 250 мл.
- В зависимост от абсорбиращата способност на двата вида грис, е възможно тестото да има нужда от повече или по-малко разреждане, чрез добавяне на прясно мляко. По-долу съм описала как да проверите дали трябва да разредите тестото с допълнителна течност.
- Ако фурмите, които имате не са много сочни може да ги обработите на пара, докато омекнат. Друг вариант е да се залеят с гореща вода и след като постоят в нея да се отцедят.
- Колко бройки сладки ще се получат зависи от това колко големи ще ги оформяте, т.е. колко е голяма формата, която ще ползвате за оформянето. Може да се получат до 60 бр. от продуктите посочени по-долу. Аз оформях сладките с 30 гр. тесто (с толкова стават добре в моята форма). От фурмите направих 33 бр. топчета с тегло около 12 гр., ако се направят по-малки (10 гр.) ще се получат до 39 бр. топчета. Съответно получих 33 бр. сладки с пълнеж фурми. С останалото тесто оформях сладки с орехова плънка. Сипвах по 1 чаена лъжица и направих 17 бр. сладки. Остана ми около половината плънка с орехи. За да я изразходвам забърках половин доза от тестото на тези Сладки Маамул (Ma’amoul) – рецептата ще е видима в бъдеще. То не съдържа грис, не е нужно да отлежава.
- Рецептата е адаптирана от http://lailaskitchen.blogspot.com
Необходими продукти:
- 500 гр. ситен (фин) грис
- 500 гр. обикновен грис
- 30 гр. (2 супени лъжици) захар
- ¼ чаена лъжица махлеб (mahleb), стрит на прах
- 105 гр. (½ чаена чаша) претопено масло (Clarified butter, Gee)
- 250 гр. масло, меко
- 63 мл. (¼ чаена чаша) вода от портокалов цвят (orange blossom water)
- 63 мл. (¼ чаена чаша) розова вода
- 1 чаена лъжица мая на прах
- 63 мл. (¼ чаена чаша) вода, хладка
- 63 мл. (¼ чаена чаша) прясно мляко или колкото е нужно за получаване на тестото (виж бележките по-горе)
За плънка с фурми:
- 500 гр. фурми почистени от костилките
- до 1 супена лъжица маслиново олио (зехтин) или царевично или слънчогледово олио
За плънка с ядки:
- 150 гр. нарязани с нож ядки – орехи, шамфъстък или др.
- 4 супени лъжици пудра захар
- 2 супени лъжици (30 мл.) вода от портокалов цвят (orange blossom water)
- 1 чаена лъжица канела, ако ползвате орехи
Начин на приготвяне:
Може да видите видеото (от източника на рецептата) и (или) да следвате моите инструкции придружени със снимки…
https://www.youtube.com/watch?v=GjnKTxrCiLE
В купа се смесват двата вида грис, захарта и стритият махлеб. Размесват се хубаво. В друга голяма купа се смесват двата вида масло и се разбиват с миксер до хомогенност. Сухата смес се добавя в купата с маслото. Смесват се с ръце по следният начин: Загребва се от сместа като се захваща и от маслото и се претърква в длани. Това се прави докато сухата смес се смеси хомогенно с маслената и се получи смес подобна на трохи.
След това се добавят двете ароматни води и размесването става по вече описаният начин. Купата се покрива с памучна кърпа и се оставя на страна за поне 7 часа.
Докато тестото отлежава може да си приготвите плънката. Фурмите може да се нарежат на ситно или да се пасират в блендер. Към сместа може да се добави до 1 супена лъжица зехтин, аз не съм добавяла. Оформят се малки топчета (12 гр.), които се нареждат в чиния или нещо друго подходящо и се оставят на страна до употреба.
Ако ползвате плънка от ядки трябва да смесите всички продукти за плънката и да ги оставите на страна до употреба.
След като тестото е отлежало 6-7 часа се подготвя маята: разтваря се в хладката вода и се оставя на топло за 5-10 минути или докато шупне. Добавя се към отлежалото тесто заедно с прясното мляко. Размесването става по описаният по горе начин (чрез претъркване на сместа между длани).
За да проверите дали тестото, което сте приготвили има нужда да се разреди с още малко прясно мляко направете следното: Вземете малко тесто в дланта на едната ръка и го притеснете с пръсти към дланта – със сигурност ще се събере на топче. Опитайте да отворите дупка в средата му. Ако не се разпада е добро, ако не може да се оформи дупка в тестото, ще трябва да разредите с още малко прясно мляко, но без да прекалявате. Тестото трябва да изглежда ронливо, но същевременно при натиск съставните му частици да се съединяват лесно.
За да оформите сладките: Формата трябва да се намазва леко (периодично) с маслиново олио. От тестото се взема парче с големина на орех (около 30 гр. за моята форма е ОК). Прави се топче, след което в центъра му се прави отвор (като хралупа) и в него се слага 1 топче от фурми или 1 чаена лъжица от плънката с ядките. Плънката се увива в тестото. В зависимост от формата която ще бъде ползвана за направа на отпечатъка сладките може да се заоблят или издължат.
Формата с която се оформят сладките се маже периодично със зехтин или олио. Всяко парче тесто в чиято сърцевина е плънката се слагат във формата, притиска се с длан или пръсти, така че тестото да запълни формата, с което ще се получи и отпечатъка. За да се извадят сладките от формата се изтръскват. Ако формата е дървена или от друг здрав материал може да се удари леко в работна повърхност, за да изпадне сладката. При липса на такава форма може да ползвате вилица или нещо друго, за да направите декорация върху сладките.
Готовите сладки се нареждат в тава с незалепващо покритие (съответно покрита с хартия за печене).
Пекат се в предварително затоплена на 180ºС, работеща само с горещ въздух. Печенето отнема 10-12 минути или докато крайчетата им порозовеят леко.
Охлаждат се, след което може да се прехвърлят в кутия или нещо друго подходящо за съхранение на сладки. Много са трайни и спокойно може да се приготвят 2-3 седмици предварително. Понеже ухаят нежно и пролетно с водата от портокалов цвят, смятам че са съвсем подходящи за Великден. Тези, които обичат по-сладко, може да наръсят сладките с пудра захар. Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки.
Миме,
много интересна рецепта за сладки.Тесто с грис, и то 2 вида.Не съм правила тесто само с грис.Но също и ароматите за пълнежа са прекрасни.Чудесна е рецептата.
Поздрави !
Еленче, уникално вкусни сладки стават!!!
Поздрав най-сърдечен и от мен за теб!
Не разбрах след като се добави маята трябва ли тестото да втаса отново и колко време
Тестото не се оставя да втасва, след като се смеси с шупналата мая. Пристъпва се към оформянето на сладките.
В рецептата се има предвид пшеничен грис, нали?
Здравей, Силвия!
Пшеничен е гриса.