Преди няколко месеца обещах на Галя да публикувам рецепта за тази традиционна за Кипър закуска. Знам, че до края на сезона едва ли ще я види, още по-малко да тръгне да я прави, но след това ще я намира в блога! Катимерка (Καττιμέρκα) или Катимеря (Κατιμέρια) са вид питки на сач (Пита тис саджис (Πίτα της Σάτζιης). Ако трябваше да преведа наименованието им на български, бих ги нарекла „всекидневки“, „ежедневки“. 🙂 На следващата снимка се виждат асорти питки на сач с различни плънки. Всички те се приготвят с Универсално тесто за традиционни Кипърски печива, което се разточва на тънко, намазва се с маслиново олио и се поръсва с нещо сладко или солено за плънка. За различните плънки при Кипърските питки на сач ще ви разкажа подробно друг път, днес ще се огранича до приготвянето на Катимеря-та.
Лично на мен ми харесва да разточвам тестото за Катимеря на много тънко – да става почти прозрачно, така след като се изпекат се отделят на тънки листа (вижда се на следващата снимка). Разбира се има и хора, които не ги харесват така и предпочитат тестото да не е прекалено тънко разточено. Всичко е въпрос на вкус!
И така… разточеното на тънко тесто се намазва с маслиново олио, по желание може да се поръси със захар и канела. След това се загъва, така че да се получи нещо като плик (подробности по-долу). Пекат се на кипърски сач, който е малко по-различен от от този на Арабите или сача в България. При липса на сач, може да се ползва wok или тиган с незалепващо покритие. Приготвени без захар и канела Катимерята-та стават неутрални на вкус и може да се поднесат с нещо сладко или солено. Аз много ги харесвам със захар и канела, но понеже в къщи не всички ги предпочитат сладки, най-често ги оформям само с маслиново олио и после всеки си ги консумира с каквото му харесва. Разбира се нищо не пречи половината или част от Катмеря-та да се направят сладки, като се поръсят със захар и канела.
Катимерка (Καττιμέρκα) или Катимеря (Κατιμέρια)
- Мерителната чаша е с вместимост 250 мл.
- Тестото може да се замеси ръчно, с помощта на миксер, в кухненски робот или термомиксер (monsieur cuisine).
- Тестото трябва да отпочине поне 30-40 минути преди да се разточи. Добре завито в прозрачно домакинско фолио може да отлежава 3-4 часа. Колкото повече престои, толкова по-меко и еластично става. Важно е само докато отлежава да е добре завито, за да не хване кора.
- Не е задължително да се добавя сода в тестото. Аз я добавям само когато нямам време да оставя тесто да отлежава няколко часа.
- Има домакини които добавят малко оцет към тестото, за да стане печивото по-хрупкаво. Може да опитате и да прецените как ви харесва повече. Аз не добавям оцет в тестото за Катимеря-та.
- За изпълнението на рецептата ще са ви нужни найлонови пликчета, от тези които са за съхранение на храна – 7 до 12 броя в зависимост от това колко Катимеря ще направите. Изпечените Катимеря се поставят по един брой в найлонов плик и се завиват с памучна кърпа. Натрупват се едно върху друго, така както се натрупват палачинки една върху друга. През цялото време се държат завити, за да могат да омекнат.
Необходими продукти за тестото:
- 330 гр. брашно от твърда пшеница (Villige Flour/Durum Wheat Flour)
- ¼ чаена лъжица сода бикарбонат
- 1 щипка сол
- 40 гр. маслиново олио (зехтин)
- 160 гр. вода на стайна температура
За оформяне:
- 120 гр.маслиново олио (зехтин)
За оформяне (по-желание):
- финна захар
- канела
За сервиране:
- мед, сирене Фета, халуми или друго
Начин на приготвяне:
Башното се пресява в голяма купа. Смесва се със солта и содата (ако добавите). Размесват се, прави се кладенче, в което се сипва маслиновото олио. С пръстите на ръцете се загребва от брашното, прекарва се през олиото в средата на купата и след това се претърква между длани. Движението е подобно на това, което правим за да роним суха подправка между дланите си. Процедурата се повтаря докато брашното се овлажни равномерно с мазнина и се получи смес подобна на трохи. Последно към сместта се добавя водата и се омесва тесто, което не трябва да лепи. Повече подробности за замесването на тестото (ръчно или машинно), може да видите в публикацията ми Универсално тесто за традиционни Кипърски печива.
Измесеното тесто се завива с памучна кърпа или парче прозрачно домакинско фолио. Оставя се на стайна температура да почива – най-малко 30 минути. Може да отлежи поне 3-4 часа, стига да е добре увито със стреч фолио, за да не засъхне и хване кора.
В зависимост от това колко големи искате да са Катимеря-та отпочиналото тесто може да се раздели на 7 до 12 части. В случая е разделено на 7 парчета. Всяко парче тесто се оформя на топче. Нареждат се върху наръсен с брашно домакински плот или тава. Добре е да се покрият с памучна кърпа, ако е много топло кърпата може да е влажна. Това се прави, за да не засъхва тесто. Подробности за разточването може да видите в публикацията ми Как се правят кори за клин (Родопска баница).
Всяко парче тесто се разточва на тънък кръгъл или леко продълговат лист (приблизителни размери при мен 45 х 36 см.). Повърхността на кората се поръсва обилно с маллиново олио, което се разнася равномерно по цялата повърхност на разточеното тесто, с помощта на сладкарска четка. На този етап може да се поръси със захар (1 до 2 супени лъжици) и малко канела. Може и само с олиото да остане.
Загъва се по следният начин: Двата срещуположни края на тестото (тези в ляво и дясно) се прегъват последователно към средната част разточеният листа. Може да се застъпят леко по средата. Полечава се продълговато парче. Долният му край се прехвърля нагоре, така че да достига до една трета от дължината. Горният край се загъва надолу, така че да се застъпва малко с долният край. Мястото където двата края се застъпват, се притиска с пръстите на ръцете, така че да слепнат еднин с друг и да запечатат загънатото. Получава се нещо като плик с приблизителни размер 21 х 17 см.
Пекат се в добре затоплен сач или тиган с незалепващо покритие. По време на печенето (ако всичко е изпълнено както трябва), ще се надуват. Раздуването на тестеният плик е необходимо, за да може тестото в сърцевината да се опече. С помощта на шпатула се проверява дали е готово и ако се е запекло се обръща и от другата страна.
Печенето е много важно за постигане на перфектен резултат! Най-често ми се случва да препека първото Катимери (вижда се на горният колаж), докато регулирам силата на огъня, така че запичането на всяка страна да отнема 3-4 минути. За това време повърхността на Катимери-то, трябва да се зачерви леко, така както се вижда на следващата снимка. Ако огънят е прекалено слаб и не се зачервяват леко до четвъртата минута, може да не се надуят хубаво или дастанат чупливи.
Изпечените катимеря се поставят по 1 бр. в найлонов плик. Плика се загъва, така че да се запечата топлината. Поставя се върху поднос или в тава и веднага се завива с памучна кърпа. Ако имате термос за храна може да ги поставяте в него, като затваряте добре капака. Всяко Катимери се поставя върху предишното и веднага се покрива с кърпата, съответно с капака на трмоса за храна.
Обикновенно докато едно Катимери се пече, спокойно разточвам и оформям следващото. След като приключите с печенето (всички Катимеря са наредени едно върху друго), тавата (съответно термоса за храна) се покриват с още една кърпа. Оставят така докато изстинат напълно. Обикновенно се приготвят вечерта и до сутринта са изстинали и омекнали.
Веднага след като изстинат напълно може да се консумират или да се приберат във фризера. Преди да бъдат сервирани може да се затоплят за няколко секунди в микровълнова, но и студени са чудесни!
Консумират се за закуска (вместо хляб) и може да ги гарнирате с каквото ви харесва.
На мен са ми любими с мед, ако не са с канела и захар! Понякога към меда и сиренце си слагам! 🙂
Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки.
Миме,
баба ми правеше подобно изделие – платеки.Рецептата е по – различна, без сода е. Същите са на вид, но без зехтин в тестото и се съхраняват сухи цяла зима.Консумират се обаче попарени, със сирене.А тези омекват в найлонови торбички и тестения лист се намазва със зехтин.Платеката пък се ръси само със засъхнало на стайна температура натрошено сирене.
Рецептата ти е чудесна, виждала съм такива катимерки със захар и с канела.
Поздрави, весело лято !
Явно всеки се сеща за нещо пододобно, когато види рецептата…
На балканите правят много и най-различни тестени изделия подобни на това!
Хубав ден от мен и прекрасно лято да имаш!
Здравейте
Сега ще си направя Катимерки,отдавна чаках рецептата🙂.Понеже сама си ги ям,как да ги съхраня за по-дълго време с мед?Мисля да ги намажа,както са горещи ,с мед и тогава да ги слагам в торбичка и увия с кърпа?Извинявайте за въпроса…
Здравейте. Не съм пробвала да ги запазвам, но имам позната Кипърка, която е сама жена и тя каза че ги замразява. Когато иска изважда от фризера и ги затопля за кратко в микровълнова.
Добър вечер!Само да се похваля,че катимерките ми станаха много вкусни.Половината ги намазах с мед,но и без мед са сладки от захарта вътре.Точенето не ми се удава,но пък пак станаха.Ще се правят пак.Благодаря за рецептата,отдавна чаках.Лека вечер!
Добро утро от мен! ☺
Много се радвам! Да ви е сладко! Хапвайте си ги със здраве!
❤