Добвавянето на дафинов лист към конфитюра от кайсии може да ви се струва необичайно, но това е тайната съставка за този конфитюр. Кипърските домакини не споделят това охотно или може би смятат, че е нещо което е всеизвестно!?! Винаги съм се чудела защо някои домашно приготвени конфитюри от кайсии ухаят толкова интензивно на кайсия. Първоначално си мислех, че е от сорта или степента на зралост на плодовете. Вече знам, че дафиновият лист прави магията!!! Конфитюра от кайсии приготвен с дафинов лист има изявен аромат на кайсия. Не съм сигурна дали подправката подсилва аромата или просто го подчертава, но се получава много вкусен и ароматен конфитюр! Опитайте го и вие!
Конфитюр от кайсии с дафинов лист
- Добавям в конфитюра и ядките от кайсиите. Ако се случи да са горчиви, не слягам всички ядки, а част от тях.
- От по-долу посочените продукти се получават 3 буркана конфитюр с вместимост около 450 гр.
- Рецептата е адаптирана от книгата „Taverna„
Необходими продукти:
- 1500 гр. кайсии
- 600 гр. захар
- 1 дафинов лист
- 60 мл. прясно изцеден лимонов сок (от 1-2 лимона)
Начин на приготвяне:
Кайсиите се измиват и подсушават. Разрязват се на половини, костилките се запазват (поне 8 бр.) Почистените продове се слагат в голям съд – тенджера или тиган с дебело дъно.
Поръсват се със захарта. Добавят се лимоновият сок и дафиновият лист. Разбъркват се хубаво, така че захарта да полепне върху всички плодове. Оставят се на стайна температура за 2-3 часа.
През това време костилките от кайсиите се счукват (трябва да останат цели ядките). При мен цели останаха 8 от ядките и тях вложих в рецептата. Кайсиевите ядки се заливат с гореща вода и се оставят на страна за 1-2 минути, след което водата се извърля и люспата на ядките се отделя лесно.
Ядките се разполовяват и се добавят към плодовете в тенджерата.
След 2-3 часа по-горямата част от захарта се е разтопила, а плодовете са отделили сок. Тенджерата се слага на умерено силен огън. Докато заври се разбърква 1-2 пъти да се подпомогне разтопяването на неразтопената захар. Вари се 30 минути от момента на завиране. Бърка се рядко. Ако се образува пяна се отстранява с решетъчна лъжица. Когато плодовете станат като прозрачни (около 20-тата минута) огънят може да се намали леко, така че сместта да не ври силно и варенето си продължава още колкото е необходимо – при мен в случая още 10 минти.
Готовият конфитюр се сваля от огъня, дафиновият лист се отстранява и конфитюра се насипва горещ в предварително подготвени (чисти, сухи) буркани. Всеки буркан се затваря с капачка и се обръща върху нея. Остават така докато изстинат напълно.
Може да се консумира веднага или да се съхрани на сухо и прохладно място до 12 месеца. У нас традицията повелява всеки конфитюр или сладско да бъдат незабавно дегустирани върху няколко лъжици цедено (Гръцко) кисело мляко! Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки.






Миме,
много интересна рецепта с дафинов лист.За първи път чувам за такова нещо и обезателно ще пробвам.Много интересна е рецептата за този конфитюр.
Весело лято !
Непременно да опиташ, Елена!
Ще останеш приятно изненадана – гарантирам!
Здравейте,
поздравления за рецептата,получи се чудесно с изключително приятен аромат и вкус.
Пробавала ли сте,същата рецепта с праскови?
Имам желание да експериментирам,но все пак да попитам.
Поздрави!
Благодаря!
Не съм пробвала с праскови.
Ако опитате преди мен, моля пишете как се получава!
Поздрави!