В основата на всяка прекрасна гозба, се крие грижливо приготвен бульон – местен, пилешки, зеленчуков или рибен. Освен незаменима съставка за приготвянето на вкусни ясния, бульоните са ценени изключително много и самостоятелно заради хранителните си стойности. Всички знаете и сте били свидетели, как укрепващо действат на болен човек.
Днес ще споделя с вас как се приготвя пилешки бульон (в класическият вид), защото съм подготвила и една друга по-специална рецепта, за такъв. По-специалното идва от ползваните подправки и зеленчуци. Принципно всеки може да ги подбере според предпочитанията си, според това с, което разполага или в зависимост от това, за какво иска да ползва бульона. Не е никак трудно да си направите бульон сами и съм убедена, че веднъж като опитате и видите колко е лесно, а как вкусно става всичко с него, ще прибягвате по-често до направата му у дома. Ще споделя и нещо, което е много честа, практична практика у дома: когато смятам да готвя цяло или половин пиле обичам преди това да го сваря (най-често до полу готовност). Така с един куршум – 2 заека! 🙂 Хем бульонче за супа, хем запечено във фурната пиле с картофки или нещо друго.
Как се приготвя домашен пилешки бульон
- За направата на бульона може да ползвате пилешки фенер (пиле, което е било обезкостено), или всякакви други парчета пилешко с кости. Най-хубав стане, ако се ползва домашно пиле или кокошка. Моят бульон е приготвен с половин такава. По-долу долу давам точното количество на продуктите, които аз съм използвала в случая. Не е нужно да спазвате с точност грамажите, те са по-скоро ориентировъчни.
- Ако ползвате цяло (или половин) пиле, не забравяйте да го почистите и измиете старателно с вода. Ако има останали власинки по него, да ги отстраните. Да отрежете върховете на крилата и да обрежете горната част на трътката. Не отстранявайте гръкляна, ако има такъв, той ще даде много за бульона.
- Когато бульона се приготвя само с кости (пилешки фенер), варенето му може да продължи 2-3 часа. Ако се приготвя от цяло пиле, бутчета или други части, които са си с месото, варенето продължава докато месото се свари. В зависимост от ползваното месо, големината на пилето, пък и за какво смятате да го ползвате след това, варенето може да продължи от 40-50 минути до 1.5-2 часа.
- Ако ползвате замразено пиле, не забравяйте, че трябва да го размразите напълно (в студена вода), преди да го сложите да се вари.
- Всички зеленчуци се измиват старателно под течаща студена вода, без да се белят (морковите, лука). Може да ползвате цели клонки целината заедно с листата, но може да използвате и само стръковете.
- Количеството на водата нужна за приготвянето на бульона ще е в зависимост от големината на пилето и ползваната тенджера. Налейте вода така, че пилето да е напълно покрито с нея и след това добавете още 1 литър.
- Ако по време на варенето, водата се изпари, долейте с гореща вода.
Необходими продукти:
- ½ домашна кокошка
- 1 глава лук (100 гр.), нарязана на четвъртинки (заедно с люспата)
- 1 морков (50 гр.), нарязан на едри парчета
- 2 стръка целина (75 гр.), нарязани на едри парчета
- 1 дафинов лист
- 2-3 стърка магданоз
- 5 зърна черен пипер
- 3 чаени лъжици сол
- 3 л. студена вода
- 1 стрък мащерка (по желание)
Начин на приготвяне:
Изберете голяма, дъдлбока тенджера с похлупак. Сложете на дъното зеленчуците и пилето (съответно костите) предвидени за бульона. Залейте ги със студена вода (вижте препоръките за това, по-горе). Сложете тенджерата на котлона и похлупете с капака. Когато водата заври, открехнете капака и регулирайте огънят, така че да не ври много силно. Периодично обирайте пяната, която се образува на повърхността. Варенето може да продължи от 40-50 минути до 2-3 часа (вижте съветите по-горе). Ако варите цяло пиле или кости с месо ги извадете от бульона с помощта на решетъчна лъжица (преди да прецедите бульона), така няма да се повреди целостта им. Прецедете бульона и ползвайте веднага или съхранете за по-късно. В случая получих 2300 мл. бульон.
Мазнината от пилето, която се отделя в бульона по време на варенето се смята за не полезна. Ако искате да я отстраните, трябва да направита следното: Сложете бульона в хладилник. Когато се изстуди добре, мазнината ще се събере на слой по повърхността на бульона. Може да я отстраните с помощта на лъжица.
И за финал нещо, което всеки Кипърец обожава – семпло и супер лесно за приготвяне ястие. Това са спагети сварени в прясно приготвен бульон, гарнирани с вареното пилешко, предварително овкусено с лимон. Наръсени са с настъргано сухо анари. Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки. Вижте и публикацията ми за „Пилешки бульон с листа от маруля, естрагон, моркови, целина и лук“.
Мария това е изтински бульон и аз го правя така и много е вкусна и бистра супа приготвена така със тези зеленчуци, като моркова и част от картофа намачквам
Здравей, Мария! Не обичам миризма на варено месо и месни бульони като цяло, но това си е мой проблем:) Смятам, че е много полезно това, че публикуваш основни рецепти и техники. Затова изчетох статията с интерес. Ако някога ти дойде музата да ни покажеш и рибен бульон, ще съм ти много благодарна:)
Привет, Алекс!
Жалко, че миризмата на варено месо не ти допада, но всеки си има особености 🙂
Принципа по който се прави рибен или друг бульон е като този, по който се прави и пилешкия.
Основната разликата при различните бульони идва от вида на ползваното месо, риба или зеленчук и подправките и зеленчуците, които ще се ползват.
Рибния спокойно може да се направи с подправки и зеленчуци като тези, ползвани в пилешкия. добави и бахар ако ти харесва. Важното за вкусния рибен бульон е да се ползват различни видове риба – така става най-вкусен. Най-често правя такъв през лятото, когато рибарите излизат често в морето и на мен ми носят по-малки риби останали от улова, с които става чудесен бульон. Има една която тук я наричат „Скорпиос“ (сега не ми се търсеше да разбера аналог на името и…) тя не става за ядене (в смисъл за пържене или готвене по друг начин), но е много, невероятно красива и бодлива със заострените си хриле. Червеникава на цвят. Ако се ползва за рибен бульон, му придава невероятна вкус и аромат. Само, че тези риби човек може да си ги намери само на рибарска лодка или в магазин, чийто собственик е рибар! През идващото лято, ще гледам да забъркам (и да заснема) приготвянето на невероятно вкусната тукашна рибна супа, за която трябва бульон! 🙂
До скоро!
Привет, Мария! Много благодаря за разясненията:) Ще чакам с нетърпение лятото, за да видя как си правите рибената чорба на Кипър, тъй като съм ѝ голям почитател! Поздрави!