Много ги харесвам тези блатове за торта! Вкусни са и се приготвят сравнително бързо и лесно. Основните им съставки са 3: орехови ядки, захар и белтъци. С тях са направени Торта Гараш и ТАЗИ комбинация, която се получи вълшебно вкусна!
Гараш блат
- Мерителната чаша е с вместимост 250 мл.
- Ако замервате ядките с чаша, направете го след като сте ги смлели.
- Орехите може да се заменят и с други ядки, според предпочитанията и вида на тортата, която искате да приготвите.
- От по-долу посочените продукти може да се направи торта с диаметър 26 см., като тестото се разделя на 4 до 6 части. От половин доза ще се получи торта с диаметър 22 см.
- Ще ви е нужна хартия за печене, върху която с молив се разчертават кръгове с нужния диаметър.
- Може да се ползват и тави (форми) за печенето на блатовете (дъното им трябва да се застели с хартия за печене).
- Аз не намазнявам хартията за печене с масло и не я ръся с брашно. Никога съм нямала проблем с отделянето на блатовете. Но в зависимост от качеството на ползваната хартия за печене може да я намажете с масло и да я поръсите с брашно.
- Печене: може да ги печете един по един в предварително затоплена на 170°С фурна (включен горен и долен реотан) за 7-8 мин. или докато повърхността им порозовее. Може също да печете по 3 на веднъж във фурна работеща само с горещ въздух (изключен горен и долен реотан) нагласена на 180°С за около 20-25 мин. или докато порозовеят. Времето на печене е свързано с големината и дебелината на блатовете, които ще приготвите.
- Рецептата е адаптирана от книгата на Добрина Венкова „Соленки, Сладкиши, Кремове”.
Необходими продукти:
- 10 белтъка – 325 гр.
- 400 гр. (1 ¾ чаени чаши) кристална захар
- 300 гр. (2 ½ чаени чаши) смлени орехи
Начин на приготвяне:
Белтъците и захарта се разбиват с миксер до твърд сняг. Миксера се спира и към белтъчната смес се добавят смлените орехи. Разбърква се внимателно с дървена лъжица или шпатула, до хомогенност.
Получената смес се разпределя по равно в предварително начертаните (върху хартия за печене) кръгове. Заравнява се с помощта на лъжица. Не забравяйте да обърнете хартията за печене от обратната на начертаното с молива страна. Може също да печете и във форми. За печенето вижте съветите по-горе. На горния колаж се вижда оформянето на 6 блата върху хартия за печене. На долния колаж, сместа е разпределена в 4 форми (така препоръчва рецептата в оригинал). Когато от тестото се раздели на 6 части, блатовете стават по-тънки и съответно по-хрупкави. И по двата начина резултата е очарователен!
По време на печенето белтъчните блатове се надуват. Като се извадят от фурната може да спаднат леко -това не бива да ви притеснява. Оставете ги да изстинат и след това ги отделете от хартията. Напълно охладени, може да ги наредите един върху друг, като по между им слагате хартия за печене. Могат да останат така (на стайна температура) докато приготвите крема и дойде време за сглобяването на тортата. Не са подходящи за предварително приготвяне (примерно 1-2 дни), защото ще се овлажнят и омекнат.
ТУК може да видите всички снимки.






Здравей, Мария!
Мога ли да използвам тази рецепта като основна за всякакви ядкови платки като просто подменям ядките според случая? Поздрави!
Без проблем може да замениш ядките според случая или предпочитанията си, Александра.
Поздрав най-сърдечен и от мен!
а брашно ?????
Няма бращно в рецептата, платките са целувчени.
Благодаря за подробните и точни описания!!!
Продължавайте да радвате с чудесни рецепти!!!
Благодаря!
Аз имам проблем с блатовете немога да ги отлепа от хартията за печене?можете ли да ме посъветвате какво да направя.Благодаря
Според мен е от хартията за печене. На мен ми се е случвало веднъж (не с тези блатове). Опитайте с друга хартия. Когато хартията за печене изглежда леко лъскава нищо не се залепя върху нея.
За да нямате проблем при отлепването на хартията, отлепваме я веднага след изваждането на блатовете .