За Торта Гараш може да се каже, че е класика. Няма да се впускам в историята на произхода и (сигурно повечето от вас я знаят), а тези, които нямат идея винаги може да се възползват от информацията в Интернет и да я научат.
Рецептата, която представям днес е един от вариантите на тортата, които съм опитвала през годините, по-скоро първият. Представям я почти в оригинален вид (така както е в книгата на Добрина Венкова „Соленки, Сладкиши, Кремове”), макар че винаги съм смятам крема за прекалено тежък поради голямото количество масло. Предполагам, че по времето когато тортата е била сътворена, такава е била модата. Лично аз предпочитам крема с доста по-малко масло, с повече шоколад и с добавка на сметана. Сещам и за един случай, при който съчетах тази рецепта за торта с пандишпанови блатове и ванилов крем – получи се безумно вкусно!
Обикновено тортата се приготвя от 4 блата – така е приготвена тортата на следващата снимка. Тортата която се вижда на горната снимка е приготвена от 6 блата. И по двата начина се получава страхотен резултат. Когато тестото се раздели на повече блатове, тортата става някак по-хрупкава.
Торта Гараш
- Мерителната чаша е с вместимост 250 мл.
- За по-добър вкус, може да запечете орехите за 10 мин. в предварително затоплена на 175-180°С. След като изстинат се смилат и може да се ползват по предназначение.
- Орехите се замерват с чаша след като се смелят.
- От по-долу посочените продукти се получава торта с диаметър 26-27 см. Ако желаете да направите половин доза, тортата ще е с диаметър 22 см.
- Тестото за блатовете се разделя на 4 части, но може и на повече.
- Не е задължително да ползвате крокан за тортата. Но ако решите, част от него се заделя за декорация, а останалият се разпределя върху крема между блатовете.
- Рецептата е адаптирана от книгата на Добрина Венкова „Соленки, Сладкиши, Кремове”
Необходими продукти за блатовете:
- 10 белтъка – 325 гр.
- 400 гр. (1 ¾ чаени чаши) кристална захар
- 300 гр. (2 ½ чаени чаши) смлени орехи
- 100 гр. кристална захар
- 40 гр. (½ каф.ч.) вода
- 120 гр. шоколад
- 25 гр. (3 супени лъжици с куп) какао
- 6 жълтъка от големи яйца (около 110 120 гр.)
- 350 гр. краве масло без сол на стайна температура
- 75 гр. кристална захар
- 2 супени лъжици вода
- хартия за печене
- малко олио или масло за намазване на хартията за печене
Продукти за шоколадов ганаш (по желание):
- 200 мл. течна сметана 35%
- 200 гр. шоколад
За украса (по избор):
- крокан
- смлени орехи
- оцветени в зелено смлени бадеми
- кокосови стърготини
Начин на приготвяне:
Блатовете и крема, от които е съставена тази торта, може да се ползват за приготвянето на други десерти и затова са публикувани от мен преди време. ТУК може да видите как се приготвят блатовете. Помнете, че тестото се разделя на 4 равни части или на 6 ако ги искате хрупкави като целувки. За цяла доза от продуктите, ще получите торта с размер 26-27 см., а от половин доза торта с диаметър 22 см. Блатовете трябва да са изстинали преди да пристъпите към сглобяването на тортата.
ТУК приготвянето на крема за тортата, а ТУК може да видите как се прави крокан.
Сглобяване на тортата:
Тортата се сглобява директно в чинията, в която ще бъде сервирана (не е нужно да ползвате тортен ринг). Сглобяването става по стандартния начин – редуват се блат, крем, блат крем, докато продуктите свършат. Разпределете си крема, така, че да ви стигне да замажете повърхността и стените на тортата. На долната снимка се вижда торта, чийто стени не са замазани, защото така съм предпочела.
Тортата се прибира за няколко часа в хладилника, за да стегне крема. След това, ако желаете може да я залеете с шоколадов ганаш, който се приготвя по следния начин: Сметаната се загрява до кипване, сваля се от огъня и към нея се добавя начупения шоколад. Разбърква се докато шоколада се разтвори и се смеси хомогенно със сметаната. Охлажда се не само за да не разтопи масления крем върху тортата, но и за да се сгъсти леко. Насипва се в центъра на тортата и с помощта на шпатула или нож с широко острие се разпределя по повърхността и стените на тортата. В случая (снимките на долната торта), желанието ми беше ганаша да не покрива плътно стените на тортата, а да се получи ефект на разтичане.
Украсява се по желание. Ако ползвате ядки е добре да ги наръсите преди шоколадовия ганаш да стегне, за да се закрепят върху него. Тортата се прибира за няколко часа в хладилник, след което може да бъде сервирана, но е добре да престои поне 1 нощ. Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки.






Прекрасна е! Класика и то напълно заслужено.
Поздрави, Миме! 🙂
Здравейте, Мария 🙂
Имам един лек въпрос относно крема на тортата. Ако заменя част от маслото с маскарпоне ( да речем 50/50) дали би била правилна комбинация? Ще ми се да направя един по-лек крем, защото от тортата ще хапват и деца 🙂
Благодаря ви! 🙂
Привет Искра!
За мен няма правилни или грешни комбинации – всичко е въпрос на вкус!!!
Щом смяташ, че така ще ви е по-сладко, няма какво да се чудиш, направи я перфектна според представите и вкуса си!
У нас (и като цяло в обкръжението ми), тази торта се харесва от малки и големи, така както е дадена рецептата.
Смятам, че на който му „идва в повече“ наситеният шоколадов вкус може просто да си отреже по-малко парче! 😀
Благодаря,Мария 🙂 Ще опитам наистина с маскарпоне 🙂
Всъщност не ме притеснява толкова шоколадовият вкус, колкото тежестта на маслото в крема 🙂
Аз вече на три пъти правих тортата по точното описание на рецептата ви и се получи перфектно, благодарение на вашето невероятно обяснение 🙂
Затова благодаря още веднъж,че ви има 🙂
Сега ще заменя оригинала само заради децата 🙂
Благодаря за рецептата.Следвах стъпките Ви и стана невероятна!
Да ви е сладко!
Здравейте, от всички рецепти, които намерих в интернет, най-много ми допадна Вашата. Реших, че маслото е тежкият вариант и затова го подмених на 70% със сметана. Грешка!!! Сметаната има повече влага и благовете бързо омекнаха и цялата торта стана като шоколадов мус. Не че не беше и така хубава, но… Вторият път добавих съвсем малко сметана и стана перфектна. Явно класиката си е класика и трябва да се спазва. По-горе предлагат маскарпоне, но ефектът в този случай ще е идентичен на моя със сметаната. Е, това няма да е проблем, ако тортата се яде веднага, но тази торта е тежка и винаги остава нещо за следващия ден. А тогава наистина има риск от омекване на блатовете. В крайна сметка съм „за“ маслото. Благодаря за рецептата. А сега ще изпратя линка и на една моя приятелка.
Благодаря за отзива, Мариела!
Здравейте Марта, от една година съм Ви открила и се допитвам до Вашите рецепти за всяка моя рецепта, която реша да изпробвам. Много ми допада всичко което сте поместили и като рецепти и като начин на обяснение . Благодаря Ви. Удобно ли е да задавам конкретни мои въпроси по рецепти. Къде и как?
Ако имате някакви въпроси свързани с рецепта в блога, може да ги зададете чрез коментар под въпросната рецептата.
Здравейте тортата е разкошна!!!
Направих я преди няколко дена за да видя дали ще ни хареса. А тя много ни хареса! Първият път я украсих само с орехи. Днес я правя за рождения ден на детето ни и искам да добавя и крокан. Тортата ще я оставя да престои в хладилник тази нощ,но в рецептата за крокана ясно е посочено да не се съхранява в хладилник.Как да постъпя?
Много се радвам, че ви се е усладила!!!
Да ви е живо и здраво детенцето!!!
Самият крокант не трябва да се съхранява в хладилник. Когато е вложен в тортата не е проблем това, че десерта се съхранява в хладилник.
Благодаря ви Мария! Здраве и щастие на цялото ви семейство!
Благодаря!!! Подобно и за вас!!!