Това е втората баница с тиквички, която много харесвам!!! Преди доста време публикувах рецепта за Ароматна баница с тиквички и кадаиф, която е мой фаворит сред печивата с тиквички, макар че и днешната рецепта е изумително вкусна, въпреки че е малко по-семпла от баницата с кадаифа. Може да бъде сервирана с кисело мляко или с чесново кисело мляко, но и сама за себе си е чудесна независимо дали ще я предпочетете топла или студена! Ще се радвам да я опитате и вие!
Вита баница с тиквички копър и сирене
- Корите за баница, които съм ползвала са малко „по-груби“ (плътни) от корите за баклава. Може да се ползват и кори за баклава.
- Ще ви е нужна тава с диаметър 30-35 см.
- Тиквичките се почистват в двата края, не се белят и се настъргват на едро ренде.
- Плънката може да се разпредели по два начина: 1. в единия край на корите (не по цялата им повърхност, както се вижда по-долу). Така рулата не стават много обемни и повърхността на баницата е по-хрупкава. Приготвена по този начин е много вкусна когато е току що приготвена. След като престои корите омекват и губят хрупкавостта си. 2. Когато плънката е разпределена по цялата повърхност на корите (така както се вижда по-долу), баницата се запазва по-добре и дори е по-вкусна когато е съвсем студена.
- Рецептата е адаптирана от книгата на Silvena Rowe „Feasts: Food for Sharing from Central and Eastern Europe“.
Необходими продукти:
- 1 пак (от 400 гр.) кори за баница
- 50 гр. разтопено краве масло
- 1 чаена лъжица ким (Caraway)
- + маслиново олио (зехтин) за намазване на тавата
За плънката:
- 2 супени лъжици (26 гр. = 30 мл.) маслиново олио (зехтин)
- 80 гр. (1 малка глава) кромид лук, нарязан на ситно
- 400 – 500 гр. тиквички Zucchini, настъргани на едро ренде (виж съветите по-горе)
- 200 гр. овче сирене
- 2 яйца, 100 гр.
- 30 гр. пресен (зелен) копър, нарязан на ситно
Начин на приготвяне:
Маслиновото олио се загрява в подходящ съд. Добавят се настърганите тиквички и наситненият кромид луд. Задушават се с периодично разбъркване за около 4 минути или докато омекнат леко. След това се прехвърлят в купа или друг съд и се оставян на страна докато изстинат напълно.
В голяма купа се смесват сиренето и нарязаният копър. Яйцата се разбиват с вилица и се добавят към останалите продукти в купата. Разбъркват се докато се смесят хомогенно. Добавят се изстиналите тиквички и всичко се разбърква хубаво. В зависимост от това колко солено е сиренето, може да се добави малко сол към плънката – аз в случая съм добавила ½ чаена лъжица морска сол на люспи.
Проверете броя на корите с които разполагате, за да прецените на колко части трябва да разделите плънката. Всяко руло се оформя от 2 бр. кори. В случая моите кори са 11 бр. Едната кора ми остава от останалите ще оформя 5 рула.
Всяко руло за баницата се оформя от 2 кори по следния начин: Сложете едната от корите върху сух домакински плот. Наръсете я с масло и покрийте с втора кора, която също се наръсва с масло. По повърхността на втората кора се разпределя част от плънката – около 3-4 супени лъжици. Разнася се равномерно с помощта на лъжицата.
Корите се завиват на руло, което се увива на охлюв и се поставя в центъра на тавата предварително намазана със зехтин. По същия начин се процедира и с останалите кори и плънка, като всяко следващо руло се увива около предишното. Повърхността на баницата се намазва с останалото масло и се наръсва с ким.
Пече се в предварително затоплена на 180ºС фурна, работеща с горен и долен реотан, без вентилатор. Печенето отнема 30-35 минути или докато повърхността придобие приятен златист загар.
Сервира се охладена. Много е вкусна с чесново кисело мляко. Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки.






Чудесна е баничката Марийче.Имаме много тиквички тази година и все още е време да ги влагам в различни рецепти.Благодаря за идеята и прекрасните снимки !
Поздрави !
Ели, непременно я опитай!!! Много е вкусна и не е сложна за приготвяне. Аз много я харесвам и затова последния път като я правих (преди 1-2 седмеци) направих и снимки, за да я включа и в брога! 😉
Веднага си я запазих за проба! Правя една постна баница с ориз и тиквички по Тики, чудна е! Представям си тук с това сиренце за какво пиршество ще става дума! Мими, поредната вкусотия от теб. 🙂
Поздрави!
Няма да съжаляваш, Гери!
С ориз и тиквички правя т.н. гола баница (без кори), но бих опитала и варианта на Тики с голямо удоволствие… (в момента сайта й не ми се отваря…)
Поздрав най-сърдечен и от мен за теб!
Имаше проблем, да. Ето, вече мога да копирам, а не да говоря на сляпо: http://cookingtiki.com/2013/09/%D0%BF%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0-%D1%81-%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B2%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B8/ . Експериментирала съм и даже съм заменяла тиквичките с моркови. 😉 Но с тиквички е по-вкусно!
А твоята… Определено е блаженство! Поздрави, Мими! 🙂
О!!! Мерси за линка, Гери!!!
О, определено се намират по лесно кори, от кадаиф, така че и тази баница ще е като „сестричка“ на другата. Поздрави!
😉
Поздрав най-сърдечен и от мен за теб, Веси!!!
Здравей, Мария! Най-най-сърдечни благодарности за рецептата – вече е обявена за Баницата у дома. Правих я два пъти, а утре и трети. Поздрави,
Деси
Здравей, Деси!
Радвам се, че така се е харесала и у вас!
Да ви е сладко и третият път!!!
Поздрави!
Това може всичко друго да е,
Но не и баница. Моля Ви
Може да проверите значението на думата „баница“ ако желаете, за да се убедите, че наименованието което съм дала на описаната по-горе рецепта е подходящ. Нищо че плънката е леко необичайна според българската представа за „баница“.
Разбира се може да си наречете рецептата както Ви харесва и както смятате, че е най-точно, ако я опитате и Ви хареса!
🙂