Тракийски тиквеник с домашно точени кори

Тракийски тиквеник с домашно точени кори

Тракийски тиквеник с домашно точени кори

С последната тиква за тази година, приготвих този Тракийски тиквеник с домашно точени кори. Мога да кажа, че е един от най-хубавите, които съм опитвала! Стра-хо-тен!!! Има финна хрупкава коричка, ухае на масло! Сърцевинаа му е сочна, ароматна и вкусна! Интересното  при рецептата е задушаването на тиквата в мазнина, което става до омекване, но без да се изчаква отделилите се сокове да се изпарят напълно. Опитайте го и вие!

Тракийски тиквеник с домашно точени кори

Тракийски тиквеник с домашно точени кори

(short link)

Тракийски тиквеник с домашно точени кори

  • Мерителната чаша е с вместимост 250 мл.
  • Теглото на тиквата е чистото тегло вложено в рецептата, след като е била почистена и обелена.
  • Обърнете внимание на това, че и течностите са теглени, възможно е грамажа да не отговаря на същото количество в милилитри.
  • Ползвам тавата на фурната, която при мен е с размери 40 х 34 см. Всички обуснения по-долу са свързани с това.
  • Източник на рецептата – Йовка Лукова от гр. Раковски, публикувана в https://www.24chasa.bg

продукти за тестото

Необходими продукти за тестото:

  • 350 мл. вода на стайна температура
  • 1 щипка сол
  • 1 щипка захар
  • 40 гр. (3 супени лъжици) олио
  • 1 супена лъжица оцет
  • 620 гр. брашно  

За разточване на тестото:

  • 105 гр. брашно

продукти за плънката

За плънката:

  • 50 гр. краве масло
  • 26 гр. (2 супени лъжици) олио
  • 860 гр. тиква 
  • 345 гр. (1 ½ чаени чаши) захар
  • 130 гр. (1 пълна с връх чаена чаша) орехи, едро смлени
  • 1 чаена лъжица канела
  • 1-2 щипки карамфил (подправка)

масло и олио за намазване на корите

За намазване:

  • 160 гр. масло
  • 50 гр. олио

За наръсване:

  • пудра захар

Начин на приготвяне:

Най-напред пригответе плънката, защото трябва да изстине напълно преди употреба. Настържете тиквата на едро ренде. В купа смесете захарта (345 гр.) с канелата и карамфила. Разбъркайте и оставете настрана до употреба.

смесване на захарта за плънката с подпровките

В голям тиган смесете маслото (50 гр.) и олиото (40 гр.). Загрейте ги на умерено силен огън. В горещата мазнина добавете настърганата тиква. Задушете я с периодично разбъркване за 8-10 минути или докато омекне. За това време течността, която се отделя от тиквата няма да се изпари напълно (вижда се на снимката), но въпреки това тигана се сваля от огъня.

приготвяне на плънката

Към тиквата в тигана добавете захарта с подправките и орехите.  Разбъркайте и оставете настрана да изстине. При мен плънката отчете 1230 гр. Изчислих, че за всяка кора трябва да ползвам по 205 гр. от нея.

приготвяне на плънката

Приготвяне на тесто за Тракийски тиквеник:

Смесете в купа водата, захарта и щипката сол. Разбъркайте да се разтопят. Добавет олиото и оцета. На части прибавете брашното. Бъркайте с дървена лъжица, а когато сместа се сгъсти достатъчно започнете да размесвате с ръка. Тестото се меси в купата или извън нея, докато поеме брашно и спре да лепи. Отнема около десетина минути.

Оформете измесеното тесто на топка и го сложете в купата в която сте замесвали. Покрийте купата с памучна кърпа и оставете тесто да почива на стайна температура за 20 минути.

приготвяне на тестото

В малка тенджера смесете маслото и олиото предвидени за намазване на корите. Сложете тенджерата на слаб огън и загрейте, докато маслото се разтопи. Свалете тенджерата от огъня.

Разделете тестото на 6 еднакви парчета (всяко около 172 гр.). Оформете ги на топчета и поставете върху наръсена с брашно повърхност. Покрийте ги с памучна кърпа, за да не засъхват докато трае разточването им едно по едно.

приготвяне на тестото

Вземете едно парче от тестото. Потопете го в брашно и от двете страни. Разточете го на тънка кора, върху  наръсен с брашно плот. Подробности за разточването на такъв вид тесто може да видите тук. При мен размера на разточената кора е 38 х 50 см. защото ползвах тавата на фурната и исках рулата да се побират в нея.

Поръсете повърхността на кората с масло и разпределете върху нея ¹⁄6 от плънката (205 гр.), но така че да не достига до края на разточеното тесто (да остават около 20 см. без плънка). Завийте на руло и прехвърлете в намазнена тава.

оформяне на тиквеника

По същият начин се оформят рула и от останалото тесто. Нареждат се в тавата както се вижда на следващата снимка.

Когато се ползва кръгла тава, първото руло се завива на охлюв, останалите около охлюва.

оформеният тиквеник

Печене:

Повърхността на рулата се намазва с каквото е останало от мазнината за намазване – цялото ú количество.

Печете в предварително затоплена на 180ºС фурна, работеща с долен и горен реотан, без вентилатор. Печенето при мен отнема 70 минути. Повърхността и долната страна трябва да се зачервят приятно.

преди и след печене

Извадете тавата от фурната и поръсете повърхността на тиквени с пудра захар, докато е топъл. Оставете да се охлади на стайна температура, след това може да го нападате. Да ви е сладко!

Тракийски тиквеник с домашно точени кори

ТУК може да видите всички снимки.

Last updated by .

Оценете рецептата (Summary)
recipe image
Recipe Name
Тракийски тиквеник с домашно точени кори
Published On
Average Rating
51star1star1star1star1star Based on 6 Review(s)

2 thoughts on “Тракийски тиквеник с домашно точени кори

  1. Здравей, Мария,
    Харесвам тиквеника с предварително задушена тиква. Вкусът му е по–деликатен. Това го научих от стари домакини софиянки, но бях прекалено малка, за да се интересувам от готварски рецепти. Иначе баба ми Мара слагаше настъргана сурова тиква в домашно точените кори, но баницата не ми харесваше. Тя така го обичаше. Искаше ми се корите да са хрупкави, а не меки. Утре ще опитам твоя вариант. А какъв изкусителен вид има изпечен и поръсен с пудра захар. Ммм–мм.
    Благодаря и нека пролетта е чудесна за теб!

    1. Здравей, Марта!
      За Чепеларският край традиционен начина за приготвянето на тиквеник е със сурова тиква и домашно точени кори (като тези за клин).
      Исках да ти пусна линк към рецептата за родопският тиквеник, така както го правеше майка ми, но току що установих (с огромна изненада), че още не съм я публикувала, а даже и снимки имам в архива!!! 🙂 На мен и тиквеника със сурова тиква ми харесва. Той също може да остане с хрупкави кори ако предпочитанието на този дето го приготвя е такова – просто след изпичане, не трябва да се задушава за омекване или да се задуши за по-кратко.
      Когато започнах да готвя и да се интересуам от рецепти, за мен беше новост, че съществува тиквеник с термично обработена тиква.
      Този в публикацията по-горе много ми допадна, отчитам го като един от най-хубавите, които съм опитвала!
      Прекрасен ден от мен, Мерта!
      Бъдете закриляни! ❤

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Известяване за последващи коментари

Намери рецептата

Архив

Рецепти по категории

Абонамент по e-mail

Enter your email address: