Хани мастърд (Honey mustard) или казано на български – „Медена горчица“ е сос, който се приготвя с мед и горчица – подсказва го името. Харесван е от всички у дома, но е особено любим на мен и дeцата ми – дори с пица или чесново хлебче ни харесва да си го хапваме! Смята се, че Медената горчица е най-подходяща е за месо приготвено на скара, но според мен със всякакво месо (като вид) може да бъде поднесена, независимо как е готвено (стига да не е във сос). На долната снимка Стек T-bone, поднесен с Картофено пюре, Салата с авокадо, грейпфрут, нар и босилек и сосът от днешната ми публикация.
Ако не сте го опитвали или ако сте го купували до сега, препоръчвам да си направите една доза по рецептата по-долу. Гарантирам, че ще ви стане любим сос! Приготвянето му не е никак трудно и е сравнително бързо. Има и по-сложен вариант, при който се ползва синапено семе, но за него някой друг път.
Сос Медена горчица или Хани мастърд (Honey mustard)
- Мерителната чаша е с вместимост 250 мл.
- Ползвала съм лека горчица (mild mustard) на „Hellmann`s“, макар че много ми харесва и с такава, която има по изявен вкус като английската или Дижонската. Децата обаче го предпочитат с по-мека.
- Количеството на майонезата може да се намали или увеличи според предпочитанията, на за да не стане майонезен сос с вкус на медена горчица не трябва да достига или надвишава количеството на горчицата и меда. Разбира се има и хора, които така го предпочитат – няма лошо.
- Може да се добави и малко чеснов лук – приятно се получава. За по-долу посочените количества щипка настърган чесън ще е достатъчна.
Необходими продукти:
- ½ чаена чаша (155 гр.) горчица
- ½ чаена чаша (195 гр.) пчелен мед
- ¼ чаена чаша (68 гр.) майонеза
- 1 супена лъжица бял оцет
- ¼ чаена лъжица сол
- 1/8 чаена лъжица черен пипер
Начин на приготвяне:
Всички продукти се смесват в подходящ съд (купа).
Разбъркват се с телена бъркалка…
… до хомогенност.
Получения сос се насипва в буркан или друг подходящ съд, който има похлупак. Прибира в хладилник до употреба. Добре е преди да се ползва да остане поне час в хладилника, за да се свържат съставките по между си. Освен това с охлаждането соса става леко по-гъст.
Съхранява се в хладилник до 2 седмици или повече, но съобразено с трайността на майонезата. Вижте по-горе съветите за употреба или комбинирайте както намерите за добре!
ТУК може да видите всички снимки.
Мария, Марияяя, бива ли така! Как се живее до обяда, след гледката на тази пържола ?!?
Вече знам какво ще готвя в почивните дни, благодаря!
Отивам да си преглъщам в усамотение…
Албена
🙂
Интересен сос, ще го опитам. Аз правя един сос от равни количества мед, оцет и горчица – много ни харесва, най-вече на панирани пълнени печурки със сирена. Поздрави!
Соса, за който споменаваш ми звучи като вариация на „медената горчица“…
Предполагам, че би ми харесал по-изявения кисел вкус, който би придал оцета когато е в равни количества с меда и горчицата. Ще пробвам и аз някой път! 🙂
Страхотна рецепта! Поздравления за уменията в кухнята! Не мога да пропусна да спомена за множеството правописни и граматически грешки, с които е осеян текста. Срамота е да не знаем правилата на собствения си език, а какво остава за чужд…
Здравейте, Ани!
За оплаквания по този въпрос вижте ТУК, там съм написала и какво мисля аз за коментари като вашият.
Гарантирам, че ако сготвите някоя от рецептите публикувани в блога ще останете доволна и съм почти сигурна, че грешките ми ще престанат да ви вадят така очите! 🙂
Ани, видно е че сте изключително грамотна и то не само по отношение на родният си език!!!
За съжаление грамотността Ви не може да компенсира простотията Ви! Затова вторият Ви коментар беше обозначен като спам.
Никак не харесвам простотията и злобата в хората! Гледам да избягвам подобни познанства, дори виртуалните…
Ще може да продължите да готвите по рецептите ми ако желаете, но дали си струва да терзаете така душицата и будният си ум!?!
п.п. Простотията у хората няма нищо общо с тяхното образование.
Мария… Най-често обиждат и нагрубяват нещастните хора. Така че няма смисъл да им отговаряме или да се обиждаме.