За пръв път чух за „τυροπιτάκια κουρού“ (тиропитакя куру) в коментар на Таня Кангелиду (тук), в който ме питаше дали знам рецепта за въпросното печиво. Думата „τυροπιτάκια“ (тиропитакя) е умалително на думата „τυρόπιτα“, което означава пита (тестено изделие, печиво) с плънка от сирене – най-често „Фета“. Колкото до думата „κουρού“ (куру) – нищо не ми говореше!!! Затова ми стана интересно! Потърсих информация в Интернет и така научих, че „κουρού“ е вид тестото, което може да се ползва за различни печива, не само за въпросните соленки. Тестото се приготвя основно от кисело мляко, олио брашно и бакпулвер. Става изключително меко и много приятно за работа. Когато се изпече има страхотна хрупкава коричка и разтапящо вкусна и крехка сърцевина.
Таня ме помоли за превод на една от рецептите, към които я бях насочила, а няколко дни по-късно ми писа с благодарност, че я е приготвила и е останала много доволна от резултата! Така и аз реших да опитам въпросната рецепта преди някоя от другите, които си бях запазила.
Солени хапки или Тиропитакя Куру (τυροπιτάκια κουρού)
- Рецептата е адаптирана от http://www.sintagespareas.gr.
- Обърнете внимание на това, че 250 гр. олио не е 250 мл., така че притеглете на кантар количествата на продуктите посочени в грамове.
- Тестото може да се замеси ръчно или с помощта на миксер, работещ с приставка за тесто.
- Оформила съм малки тиропитакя, като соленки с плънка са, но биха могли да се направят по-големи – като банички и да се сервират за закуска.
- Когато са малки като размер, са подходящи за сервиране на парти. Към плънката биха могли да се добавят различни подправки, като пушен или парлив пипер, кимион, пресен копър и каквото друго се сещате. Може да разделите плънката (смесените сирене и яйца) на няколко части и да ги овкусите с различни подправки, за да получите солени хапки с различни вкусове. За наръсване може да се ползват сусам, кимион или други семена.
За тестото:
- 320 гр. (1 1/3 чаени чаши) кисело мляко
- 250 гр. царевично или слънчогледово олио
- 2 чаени лъжици бакпулвер
- 1 супена лъжица, пълна с куп маргарин „Βιταμ“, мек
- 1 чаена лъжица сол
- 550 гр. брашно
За плънката:
- 300 гр. сирене „Фета“, натрошено с вилица или настъргано
- 2 яйца
- 2-3 щипки прясно смлян черен пипер
- 1 чаена лъжица стрит сух джоджен
За намазване:
- 1 яйце, разбито с вилица
- сусам за наръсване
Начин на приготвяне:
Киселото мляко, олиото, маргарина, бакпулвера и солта се сипват в голяма купа. Когато се смесят хубаво се добавя половината от брашното. Разбърква се до хомогенност.
След това се прибавя останалото брашно. Размесването става с ръка и продължава докато сместа поеме брашното и започне да се отделя от стените на купата. Трябва да се получи гладко и сравнително меко тесто. Купата се покрива с домакинска кърпа и се оставя на страна за 30 минути.
Приготвя се плънката. Всички продукти се смесват в подходящ съд и се разбъркват до хомогенност.
Отпочиналото тесто се разделя на 40 еднакви части. Добре е да ги покриете с домакинска кърпа, за да не хващат коричка, докато оформяте соленките една по една.
При разточването на тестото, работната повърхност не се ръси с брашно, затова е най-практично то да става върху парче хартия за печене. Всяко парче тесто се разточва на тънко кръгче. В едната му половина се слага от плънката (около 1 не много пълна чаена лъжица) – вижте снимката. След това половината от тестото върху, която няма плънка се прегъва над плънката, така че да я покрие. Краищата на тестото (там където двете половини на се срещат) се притискат с вилица.
Така оформени соленките се нареждат на разстояние в тава застлана с хартия за печене. Намазват се с разбито яйце и се наръсват със сусам. Пекът се в предварително затоплена на 180ºС фурна, за около 30 мин. или докато повърхността им се зачерви приятно.
Когато се охладят може да се прехвърлят в подходящ за сервиране съд или кутия с похлупак. Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки.
Много лесна, бърза и вкусна рецепта Мария.Подходяща за всякакви случаи.
Поздрави !
Точно казано, Елена!
😉
Днес ще ги направя за втори път.Вчера като ги направих изчезнаха скоропостижно, въпреки,че се получават доста на брой.Много са вкусни.А тестото е много приятно за работа.И тази комбинация на сирене с джоджен…..МММММММММ.Благодаря ти за хубавите идеи Мария!Kalo savatokiriako!!!
Ееее радвам се, че така са се харесали Емилия!!!
Да ви е сладко и с днешните!
Брашното пълнозърнесто ли е или бяло?
Даниела
Когато в дадена рецепта пише само „брашно“, става въпрос за съвсем обикновено бяло брашно. Ако брашното е от друг вид винаги го упоменавам. Биха се получили добре и с пълнозърнесто брашно!
п.п. Прочети, за да готвиш сполучливо с мен.
Здравейте! Много харесвам твоя блог и често правя разни рецепти. Тази рецепта я изпълних почти както трябва, като сложих наполовина царевично брашно. Проблема ми беше, че се отцеди доста течност от тестото, докато го бях оставила да си почива. Дали е от царевичното брашно или от това че нашето мляко е по-рядко – незнам. Струва ми се че може и да е било доста олиото. Аз спазих грамажа. Като резултат се получиха хрупкави питки, които дъщеря ми много хареса. И не само тя. Благодаря за идеите, които ни даваш в твоя блог!!!
Привет и от мен, Мариела!
Тестото се получава перфектно, когато рецептата се спази дословно. Олиото е точно колкото трябва. Като цяло когато се ползва царевично вместо обикновено брашно нещата се получават по съвсем друг начин. Ако тестото ти се е сторило мазно, вероятно количеството на мазнината трябва да се намали когато рецептата се приготвя с царевично брашно…
Винаги когато заменяш вида на някой от продуктите в рецептата, трябва да имаш предвид, че нещата ще се получат по друг начин, по-различно!
Благодаря за съвета! Получиха се чудесни, но аз исках да са царевични. Има една дюнерджийница до нас, в която купуваме такива питки, но царевични. Дъщеря ми много ги харесва и исках да постигна подобен вкус. И горе-долу се получи. Другия път просто ще намаля олиото. Още един път благодаря!
Здравей, Мария! Направих солените хапки заедно с тортата, защото имам хубав повод, но за съжаление с тях ми беше трудно, въпреки че на практика изглеждат лесни за направа. И затова те моля за съвет… Спазих дословно рецептата, но след като оставих тестото да втаса, 30 минути по-късно около него се беше получил обръч от олиото, голямо количество. Добре огледах снимките ти и като че ли при теб не е така, погледнах и други рецепти и там също тестото изглежда наред. Не разбирам какво не е наред, дали брашното ми или друго. Всъщност като ги изпекох бяха много вкусни, но изключително трудно ги разточвах и пренасях в тавата, на практика се разпадаха. Определено не трябва да става така и не разбирам къде се крие причината.
Здравей!!!
Същият проблем с олиото около тестото е имала и друга читателка, но тя беше заменила вида на брашното и предположих, че е от това.
За съжаление, не съм направила снимка на тестото след отлежаването му…
По повърхността му определено избиват капчици олио и то изглежда някак мазно, но след като се размеси леко с ръце, за да се пристъпи към разделянето му на части си става перфектно.
Ти опита ли да вкараш олиото обратно в тестото чрез размесване?! Защото ако си го отцедил това може да е причината тестото да стане ронливо. Друга причина за ронливото тесто може да е това, че брашното му е дошло много.
Със сигурност и вида на киселото мляко както и вида (типа) на ползваното брашно може да играят важна роля във всичко това…
Тестото би трябвало да стане доста меко, без да е лепкаво (то при толкова мазнина е трудно да лепи) и работата с него не трябва да е трудна!
Добре че поне крайният резултат и при теб и при Мариела е бил добър! 🙂
Използвах обикновено брашно и кесело мляко с нормална масленост, качествено. Може би трябва да меся повече, аз месих около 5 минути и го оставих настрана. Иначе върнах олиото в тестото. Определено си стават хубави хапките иначе, вече ги няма всъщност. 😀
По принцип киселота мляко в БГ е хубаво, мисълта ми беше, че моето може да е било по-плътно. Знам ли?! Другата седмица ще взема едно обикновено кисело мляко и ще спретна тестото с него да видим как ще стане…
Здравейте! Спазих всички продукти с точност, но след като тестото си почина беше плувнало в олио. Омесих го и тестото отново пое мазнината. След като оформих миличките и ги подредих в тавата отново се отдели мазнина около тях. Има някъде проблем, но не разбирам къде е.
Здравейте!
Тестата, които се приготват със зехтин трябва да се месят колкото е възможно по-малко, само колкото да се получи тесто. При малко по продължително месене олиото ще започне да се отделя, това го забелязах при приготването на Меломакарона, с тяхното тесто така ми се е случвало затова меся минимално, ако се случи да се отдели олио го отливам, за да избегна премесване и започвам да оформям и пека веднога, за да избегна отделяне на мазнина и нлв тавата.