От няколко години в двора разширявам посевите с латинки, за да има достатъчно количество за кулинарни приключения, като днешното е Ризото с латинки (Nasturtium Rizotto). Ризотото има много приятен бледо жълт цвят и е вкусно, но някак семпло, когато е сервирано само за себе си. Магията на вкуса избухва, след като се гарнира с песто от латинки, което е с интензивен вкус и аромат и лека пиперливост, характерна за листата на латинките.
Аромата на латинките е специфичен (сигурно е по-масово познат от вкуса на латинките), но не е натрапчив и страхотно се съчетава с много продукти. Вкуса им е леко пиперлив (пикантен) и аз лично си правя някаква асоцияция за горчица, макар че вкусът им не е като този на горцицата, може би малко повече наподобява пиперливостта на руколата. Листана част имат по-остър вкус от цветовете.
Ризото с латинки (Nasturtium Rizotto)
- Мерителната чаша е с вместимост 250 мл.
- Ползвам морска сол на люспи, ако ползате обикновенна, намалете количеството посочено по-долу.
- С по-долу посочените продукти се получават до 6 порции за предястие и 3 за основно ястие.
- Рецептата е адаптирана от https://www.marthastewart.com
Необходими продукти за бульон от латинки:
- 30 бр. цветове от латинки (Nasturtium)
- 1250 мл. (5 чаени чаши) вода
Необходими продукти за масло от латинки:
- 15 бр. цветове от латинки (Nasturtium)
- 60 гр. масло на стайна температура
- 125 мл. (½ чаена чаша) бульон от ланитки (Nasturtium)
Необходими продукти за ризото:
- 2 супени лъжици маслиново олио (зехтин)
- 20 гр. (1 супена лъжица) масло
- 160 гр. праз лук (половин стрък), нарязаян на ситно
- 6 гр. (3 скилидки) чеснов лук
- 215 гр. (1 чаена чаша) ориз Арборио или друг подходящ за ризото
- 125 мл. (½ чаена чаша) бяло вино
- 3 чаени лъжици едра морска сол на люспи (вижте съветите по-горе)
- ¼ чаена лъжица черен или бял пипер
- 5 ½ чаени чаши бульон от латинки
- цялото количество на маслото от латинки
За гарниране преди сервиране:
- за всяка порция по 1 чаена лъжица песто от листа латинки (приготвя се като песто с босилек, но се ползват листа от латинки и орехи вместо кедрови ядки)
- Пармезан (Parmigiano Reggiano), настърган
- цветове от латинки, листа от латинки
Пригответе бульон от латинка:
Накиснете цветовете от латинки нужни за рецептата в купа със студена вода. Оставете ги да киснат във водата за 10-15 минути. За това време всякакви песъчинки, мравчици или други буболечки ще се отделят от цветовете. Изплакнете внимателно всеки цвят под течаща студена вода и прехвърлет в цедка. Оставете да се отцедят от водата.
В купа с капак или друг подходящ съд прехвърлете цветовете от латинки нижни за булона. Залейте ги с 5 чаени чаши топла вода. Оставете на стайна температура докато сместта се охлади леко, тогава заделете ½ чаена чаша от бульона за маслото с латинки. Купата с останалият бульон похлупета с капак, когато течността изстине напълно. Приберете в хладилник за 24 часа.
Пригответе маслото от латинки:
В купата на блендер смесете цветовете от латинки, маслото и бульона (не е задължетелно да е напълно охладен). Пасирайте до еднородна гладка течност. Прехвърлете в буркан или купичка с похлупак, оставете на стайна температура за 1 час, захлупете буркана и бриберете в хладилник за времето, през което бульонът трябва да отлежава.
Приготвяне на ризотото:
Извадете от хладилника бульона от латинки и маслото от латинки. Прецедете булона и изхвърлете латинките.
В тенджера или тиган смесете кравето масло и зехтина. Загрейте ги на умерено силен огън. В сгорещената мазнина сложете праз лука. Задушете го с периодично разбъркване за около 2 минути или докато омекне. През това време настържете чесновият лук. Добавете го към праз лука в тигана. Продължете задушаването с непрекъснато разбъркване още 30 секунди или докато чесъна пусне миризмата си. Добавет ориза в тигана при останалите продукти.
Продължете готвенето с непрекъснато разбъркване за 1 минута. След това добавете виното. Бъркайте непрекъснато докато ориза го поеме. Залейте с булон от латники в количество, колкото да покрива ориза. Регулирайте огънят, така че да не е много силен и от тук нататък бъркайте непрекъснато.
Когато абсорбира първата част от бульона се добавя по 1 черпак и се бърка докато го поеме, след това още един черпак и така докато свърши бульона. Последно в ризотото се прибавя маслото от латинки. Разбъркването продължава докато ориза поеме и тази течност и се превърне в бледо жълт кремообразен разкош. Аз не добавям пармезана директно в ризотото (така предпочиталме).
Разпределете на порции и гарнирайте с пармезан, листа рукола, латинки и задължетелно песто от листа на латинки – то прави ризотото невероятна комбинация, без него е някак обикновено.
Сипете си чеша вино или бира и се насладете на ястието! Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки.






Миме,
зелената част на латинките не сам я използвала.Но виж цветовете редовно използвам.Семето се маринова подобно на каперсите.Лек пиперлив вкус имат цветовете.Пестото е разкошно, чудесна идея.Както всичко тук в твоята страничка.
Бъди здрава и благословена и продължавай все така.Често надничам тук и не напразно намирам по нещо ново.
Опитай и листната част, Елена, тя е с по-интензивен вкус! Ще се радвам да ти хареса!
За семената съм чувала че се мариноват, но не съм правила и опитвала. Предполагам, че стават подобни на каперсите….
При нас има каперси, та не знам дали ще опитам да ги приготвя.
Благодаря ти за отзива!
Хубава вечер!
Изключително интересна рецепта с латинки. Вчера съпругът ми купи от пазара тези цветя, за да ги засади в двора ни и жената, от която ги е взел, му казала, че са много полезни да се ядат. Благодаря ти за рецептата!
Любопитна съм какъв е вкусът им. За съжаление са забравени тези вкусни растения.
Сърдечни поздрави!
Супер, Марта!!!
При нас вече са в края на цъфтежа, но при вас в БГ тепърва ще има и щом ще ги засадите на двора, ще можеш да ги опиташ.
Най-сърдечен поздрав и от мен за теб!