Преди наколко дни видях публикацията на Мария за Най-вкусната ИТАЛИАНКА или РИГАТОНИ ТОРТА /RIGATONI CAKE/ с телешка кайма и трябва да кажа, че почти усетих вкусът на приготвената от нея красота, защото той не ми е никак чужд!!! Тук в Кипър се приготвят доста подобни на това ястия. Освен, че си записах рецептата на Мария, (която смятам да опитам в най-скоро време), се сетих за две подобни рецепти, едната от които „отлежава“ в компютъра ми от миналото лято. Започвам с тази – по-прясно правената, която е постна, тъй като в момента много хора постят. По-късно ще покажа и другата Патладжанена торта с макарони, кайма и грах, която обира овациите на всеки, който я опита! И днешната рецептата е прекрасна, въпреки че месоядните същества у дома, не бяха на това мнение! Страхувам, че за тях може да бъде сервилана само като гарнитура към парче месо, за да останат доволни! 🙂
Постна торта с патладжани и макарони
- Рецептата е адаптирана от книгата на Σάωδρη Λυσάνδρου (Сандри Лисандроу) „Μαγερεύοντας γις γίλους – Υγιενά και Νηστήσιμα” „ (Готвейки за приятели – Здравословно и Постно”), стр. 96
- Мерителната чаша е с вместимост 250 мл. Лъжиците, с които са замервани продуктите не са мерителни и се пълнят добре.
- Ако не искате ястието да е посно и веган, може да сварите макароните в пилешки бульон, да ползвате масло вместо олио, и да приготвите класически бешамел с мляко, масло и жълтъци. Така ще стане още по-вкусно! По-долу съм дала и няколко примера за включване на месо към рецептата.
- Ползвала съм тава за торта с подвижни страни – диаметър 24-25 см., височина на стените около 8 см.
Необходими продукти:
- 2 – 2 ½ кг. патладжани, колкото е възможно по-дълги и прави
- ¾ – 4/5 чаена чаша олио
За пълнежа:
- 1 пакет (от 450 гр.) макарони „Ригатони”
- 2 чаена лъжица сол (или 2 кубчета зеленчуков бульон) за водата на макароните
- 3 супени лъжици маслиново олио (зехтин)
- 1 средно голяма глава кромид лук, нарязан като за готвене
- 1-2 скилидки чеснов лук
- 1 ¹⁄3 чаени чаши (около 2 средно големи моркова), настъргани на едро
- 1 ¹⁄3 чаени чаши (2 бр. средно големи) тиквички Zucchini, настъргани на едро
- 2 консерви (от 400 гр.) белени, нарязани на кубчета домати
- ½ – ¾ чаени чаши наситнен магданоз
- сол на вкус (2 чаени лъжици)
- черен пипер на вкус
За постен „бешамел“:
- 1 чаеначаша вода
- 1 супени лъжици царевично нишесте
- 2 супени лъжици самонабухващо брашно (self-rising flour)
- 1 зеленчуков бульон
Начн на приготвяне:
Най-напред се обработват патладжаните. Отрязва се дръжките. С нож за белене на картофи от горната страна (където е била дръжката) по цялата дължина на патлажана се обелва лента от кожата му. Оставя се малко място (колкото е ширината на вече обелената лента) и се обелва средваща ивица от кожата му. Така целият патлажан се прави на райета по дължината му. След това се нарязва на (нито мого тънки – нито много дебели) филии по дължина. Застилате една голяма тава (тази от фурната, например) с хартия за печене. С помоща на четка (или с пръсти) омазнявате патладжанените филий с маслиново олио и от двете им страни. Внимавайте да намазните и крайчетата им добре. Нареждате ги в тавата и ги слагате в предварително затоплена, средно силна фурна за 12-15 минути. Когато се зачервят от едната страна се обръщат от другата с помоща на вилица. Готови са като се зачервят приятно и когато се набучат с вилицата са меки.
Докато патладжаните са във фурната си подгответе продуктите нужни за зеленчуковата плънка: Нарежете лука – не прекелено ситно. Аз не съм настъргала морковите и тиквичките на едро ренде, нарязала съм ги на средно големи парчета (вида се на следващата снимка).
Макароните се сваряват в подсолена (или подправена с бульон) вряща вода за 8-9 минути или според указаното на опаковката. Охлаждат се под течаща със студена вода и се прехвърлят в цедка, където остават докато се отцедят от излишната вода. Ригатоните, които ползвах бяха 500 гр., а не 450 гр. както изисква рецептата, така че отделих 1 купичка от сварените макарони.
Приготвя се пълнежа: Лука и чесъна се задушават в маслиновото олио. Разбърква се периодично. Добавят се морковите. Задушават се за ½ – 1 минута. После се прибавят тиквичките, и част от солта. Задушаването продължава още ½ – 1 минута. Последни се добавят доматите от консервата и се подправя с останалата сол – на вкус. Тенджерата се захлупва и оставя да къкри на тих огън докато се посварят доматите.
През това време си приготвяте фалшивият (постен) бешамел: Натрошете зеленцуковият бульона във водата предвидена за бешамела. Разбъркайте и добавете брашното и нишестето. Сложете на огъня и при непрекъснато бъркане, го сварете – става като крем.
Следва нареждането на „тортата“. На долните снимки се вижда как съм покрила запечените патладжани по дъното и стените на формата предвидена за приготвянето на ястието. Дъното и стените на тамата се намазняват много леко с олио.
Когато приключите с нареждането на патладжаните, трябва бързо да смесите предварително приготвените макарони, зеленчуковият сос и бешамел-а. Добавя се и магданоза, овкусявасе с черан пипер и още сол ако е нужно. Сместта се разбърква хубаво и се изсипва в тортената форма върху патладжаните. Заравнява се.
Върху пълнежа се нареждат останалите патладжани. Цялата форма (от горе, отстрани и отдолу) се завива с голямо парче алуминиево фолио и се слага в предварително затоплена средно силна фурна (175°С) за 25-30 мин. Когато печенето приключи, алуминиевото фолио се отстранява. По стените на формата се прокарва нож – ако някъде е залепнал потладжан да се отлепи, след това формата се покрива със съда, в които ще се сервира „тортата“ и се обръща върху него. Тортената форма се окопчва и ястието се освобождава от нея.
Сервира се веднага!
Става много красива и вкусна! Със сигурност ще хареса на всички, които обичат ястия без месо, останалите биха могли да кспериментират с рецептата, добавяйки кайма (предварително запържена) или месо, нарязано на малки парченца, обработено топлинно предварително. Смятам, че за рецепта би могло да се уползотвори и останало печено – пиле или друго месо.
Ако не постите може да си я хапнете и с кисело мляко (като мен) – много си подхождат! Да ви е сладко!!!
ТУК може да видите всички снимки.
Страхотна и какви снимки си и направила…. Браво поздравления!
🙂
Благодаря ти!
Невероятна е!
Записвам рецептата, това непременно ще го направя!
Само ми се ще, патладжаните да не са парникови, че вкуса ще е по-хубав, затова ще потърпя малко 🙂 Трудно ще е обаче, защото изглежда много, много апетитно.
Сърдечен поздрав!
Лети, привет!
Наистина става много вкусничко, а другата рецепта с месото, за която споменавам в поста (нея всъщност първа я правих) е още по-хубава!!!
При нас пресни зеленцуци има по всяко време на годината заради климата… картофите например дават няколко реколти годишно и всъщност през лятото в горещините само няма пресни картофки – през останалото време си има, така е и с повечето плодове и зеленцуци тук. Климата в Кипър позволява отглеждането на различни сортове и така – смокините например – може да се ядът през по голямата част на годината – едни дървета дават ранна реколта, други късна, а трети нормално и така се намират пресни плодове за дълъг период от време…
Но пък тук няма горски плодове – и те ми липсват много!
Мария, изглежда много ефектно. Предполагам колко е вкусно.
Тази идея може за се реализира и с тиквички, и с домати.
Поздравление.
Разбира се – въпрлос на предпочитание е!
С тиквички със сигурност ще стане, но с домати не знам дали ще се запози целостта след обръщането върху чинията за поднасяне – просто защото са по-малки като размер!
Поздрави!
Чудо, това нещо е чудо!!! Обезателно ще го пробвам само да поевтинеят патладжаните 🙂
Благодаря за рецептата и хубава вечер 🙂
Инче, да ви е сладко!!!
Хубава вечер и на теб!
Мария, този пост прочетох и ме трогна още като го пусна, но бяхме тогава в Италия и не ми се пишеха коментари, пък после все се замотавам….Аз съм яла преди много години такова ястие в Гърция и оттогава го правя често, но е с телешка кайма, дори имам и пост по въпроса, но все не идва ред до него. Много е вкусно, удома е любима комбинацията с телешко и патладжани, а в прибавка и на паста – м….м…м
Слънчево настроение ти желая!
Мария
Марийче, привет!!!
Истината е, че тук има доста подобни рецепти… като се почне от традиционните макарони с кайма и бешамелова заливкана на фурна (наричат се Παστίτσιο – Пастичо) и се стигне до различни вариянти като този. Разбира се този вариянт може би е най-скромният от всички, защото е постен 🙂
Ще гледам да пусна скоро и обещаната в този пост „Патлажанена Торта с Макарони, Кайма и Грах“ – каймата обикновенно е телешка или смес, но съм го правила и само със свинска, (тук не е така мазна както в БГ) и също става страхотно!
Наистина много ме впечатли поста ти (е и ние си падаме по такива ястия) и даже съм си зпланувала скоро и приготвянето на рецептата показана от теб 🙂
Поздрави най-сърдечни и от мен и много, слънчеви усмивки!
Ааааа,случайно попаднах на тази ти рецепта.Ами чудо е за горещините тук.Чакам съпружеството да се събуди и ще ходим на покупки/нали е събота :)).Ще я направя днес непременно,но мисля да сложа и малко пармеджано /една идейка само/ за по-добър вкус.Ееее,златна си с идейките си.Прохладен и хубав ден.
Ще стане още по добре, Диди! Това е постният вариянт има и с кайма!