От Родопските баници, носещи наименованието „Клин“ сте виждали в блога две разновидности –Клин с тиква и Клин яйченик. Днес е ред на вариацията със зеленини.
Най-често се приготвя със спанак или скрипалец – вид трева, която се ползва за направа на супи, баници, плънки. Подобно на киселеца, въпросната трева има приятно кисел вкус, но е по-дребна и някак различно зелена (за мен е зелено, което има сивкав нюанс).
Рецептата може да се изпълни и с коприва, която предварително трябва се бланшира във вряща подсолена вода. За по-добър вкус отцедената от водата коприва би могла да се задуши в малко масло. По-долу съм посочила и други зеленени, с които би могла да се приготви такава баница.
Клин (Родопска баница) с ориз и спанак или скрипалец
- От по-долу посочените продукти се получава баница в тава с диаметър 37 см.
- Сничките в публикацията са сборни, от различно приготвяне на бРодопска баница със зеленини, нека това не ви обърква.
- Вместо спанак може да се ползва лапад, скрипалец, цвеклови листа и всякакви други зеленини, за които се сещате. Ако зеленината е с малки листа може да се оставят цели, не е нужно да се нарязват.
- Количестото на спанака посочено по-долу е замерено след като е бил почистен, измит, подсушен и нарязан.
- Баницата може да се направи само с ориз и спанак (или др. зеленина). Сиренето и изварата са допълнителна добавка. Може да се пропуснат или да се ползва само извара или само сирене. Към плънката би могло да се добави и малко кисело мляко. При всички случаи трябва да е влажна (сочна), но не течна, затова количеството на яйцата може да варира и зависи от вида и количеството на останалите продукти вложени в плънката. Примерно ако се пропуснат сиренето и изварата, ще трябва да се намалят мабко и яйцата.
- Плънката трябва да е охладена, за да не се ръзкъса и размаже разточеното за основа на баницата тесто.
Необходими продукти за тестото:
- 120 мл. хладка вода (около 35°С)
- 1 чаена лъжицаоцет
- 1 чаена лъжица олио
- ½ чаеана лъжица сол
- 190 гр. брашно
- + около още 40 гр. брашно за разточване на корите
За плънката:
- 330 гр. листа от спанак, нарязани не много ситно
- 5 яйца (250 гр.)
- 140 гр. ориз
- 330 гр. вода за сваряване на ориза
- 180 гр. сирене
- 100 гр. извара
- сол
- черен пипер
За намазняване:
- 6 супени лъжици олио, за тавата
- около 90 гр. краве масло, нарязано на филийки
Начин на приготвяне:
Най-напред се приготвя плънката, за да може да изстине. Сложете водата за ориза в дълбока тенджера, трябва да е достатъбно голяма, за да може по-късно да побере и нарязаният спанак или друга зеленина. Добавете ½ чаена лъжица сол. Когато водата заври, прибавете ориза и варете докато поеме водата и се свари. Свалете тенджерата от огъня и веднага добавете нарязаните листа от спанак. Разбъркайте за няколко минути, така че спанака да се смеси с топлия ориз в горещата тенджера. Така ще намалее обема му почти на половина и няма да се налага топлинна обработка. Тенджерата може да се похлупи за 10-тина минути или докато зеленината в нея омекне, след това се отхлупва и се оставя на страна да се охлади.
Вижте публикацията ми Как се правят кори за клин (Родопска баница) или следващото видео.
Готовото тесто се покрива с памучна кърпа и се остава за 10-15 минути да почива. Преди да започнете разточването на тестото, подгответе тавата, в която ще се приготвя баницата. Намажете я с 3 супени лъжици олио. Масло ползвам на по-късен етап, просто защото то загаря по-лесно. Оставете на страна до употреба.
Фурната се пуска да загрява на 200°С, с включени горен и долен реотан (без вентилатор). Ниска скара се слага на дъното на фурната. За разточването на тези кори ще ви трябва тънка точилка. Тестото е около 300 гр. Разделя се на две части – едната е по- голяма (190 гр.), другата по-малка (останалите 110 гр. тесто). По-голямото парче тесто се разточва на кръг върху наръсен с брашно домакински плот. Вижте как става това:
Когато застелите първата кора в тавата, довършете плънката.
Прибавете яйцата, 1 чаена лъжица сол, ¹⁄3 чаена лъжица черен пипер и сирената. Разбъркайте докато се смесят добре. По желание може да се добави ½ чаена чаша кисело мляко.
Плънката се разпределя равномерно върху тестото разстелено в тавата. Съвсем внимателно се заравнява, защото тесто е тънко и лесно може да се скъса. Ако тестото излизащо извън страните на тавата е много, може да се подреже, така че като се загъне върху плънката да не е повече от 8-10 см.
Следва разточването на останалото тесто, което става по-абсолютно същия начин, с тази разлика, че втората кора трябва да е с диаметъра на тавата. С нея се покрива повърхността на баницата. Две-три супени лъжици олио се сипват в край на баницата, покрай стените на тавата. Така оформена баницата се поставя върху ниската скара в долната част на предварително затоплената фурна. Горните реотани се изключват.
Пече се за 30 минути, като за това време тавата се развърта поне 1-2 пъти. Добре е след първите 15 минути тавата да се завърти, така че предната част да отиде отзад. Това се прави, за да сме сигурни, че баницата ще се изпече равномерно, в случай че реотаните са разположени по начин който не обхваща равномерно цялата тава. Ако не сте сигурни дали тестото по-дъното се е запекло добре, може да проверите, като надигнете клина леко с дръжката на лъжица или нещо друго подходящо. Когато е изпечен добре, при разклащането на тавата се чува един „шум на изпечено“ ? След като долната страна се изпече, клина се изважда от фурната и тавата се покрива с кръг за точене (може да ползвате голяма дъска за рязане или нещо друго подходящо, което няма стени). Аз съм ползвала Кипърски сач. С рязко движение обърнете клина върху това, с което сте покрили тавата. Така изпечената страна идва отгоре. Намажете дъното на тавата с 1 супена лъжица олио и 2-3 парченца от маслото. Баницата се връща в тавата. по повърхността ú се разпределя нарязаното на парченца масло. тавата се връща във фурната, за да се изпече другата страна. Печенето продължава 15 минути, като по средата на времето тавата се развърта. След това температурата на фурната се намаля до 180ºС, включват се и горните реотани, а тавата се премества на средна скара. Печенето продължава още 15 минути или докато повърхността на баницата се зачерви приятно.
Когато се извади от фурната веднага се похлупва с нещо подходящо (при мен е похлупен със сача). Оставя се 10 минути да се задуши и омекне. След това се нарязва на парчета и може да го нападате.
Чудесен е с кисело мляко или придружен с айрян. Най-вкусен е топъл, но и студен може да се консумира. Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки.






Мария,
скрипалецът е всъщност обикновено плюскавиче.Тази ядлива трева се засява от семена, но я има навсякъде и в диво състояние.Чудесен клин, ще изпробвам рецептата.Имам в градината засято плюскавиче от италиански семена, а в диво състояние сега навсякъде има скрипалец.Цъфти бяло с интересен цвят.
Поздрави !
Да, в различните крайща на страната има различни наименования на тревите…ще се радвам да опиташ рецептата, Елена!
Определено ще се опитам да я приготвя, въпреки, че съм сигурна че няма да се получи така както изглежда на снимките ?
Успех желая!
Със желание всичко се постига!!!