Рецепта за Английски традиционни Коледни сладки (Mincemeat Pie) се хареса масово, но се оказа, че не всеки може да закупи плънката, с която се приготвят. Доста читатели ми писаха с питане относно това дали може да споделя рецепта за плънката, затова при първа възможност я приготвих и заснех процеса. Винаги съм смятала за страно наименованието Mincemeat. Буквално преведено – кайма, въпреки че когато става въпрос за мляно месо в английския думата се пише „Minced meat“. Без да с отклонявам повече с граматиката, ще кажа че потърсих нещо за историята на плънката. Оказа се, че първоначално действително е съдържала месо. Първите Английски рецепти за нея датират от 15 век. Всеки, който се интересува от историята и промените които са ставали с рецептата може да потърси информация в Интернет, аз днес ще обърна внимание на това какво представлява плънката днес. Основно се приготвя от ябълки, сушени плодове, подправки, настъргана портокалова и (или) лимонова кора (или кандирани цитрусови кори) бренди, ядки. При различните рецепти вида на продуктите, както и съотношението им може да е различно. С две думи бих описала тази плънка като „Коледен мармалад“. Би могла да се ползва като плънка за курабии, рула, кифлички и всякакви други печива.
Как се прави Mincemeat или ароматна плънка с ябълки и сухи плодове
- Нужни ми бяха 3 едри ябълки (от сорта на Granny Smith, bramley apple или подобни), за да получа по-долу посоченото количество, което е чистото тегло на нарязаните на кубчета ябълки.
- mixed spice, е смес от подправки, които свързваме със зимата и Коледа. На опаковката на моето бурканче пише, че съдържа: карамфил, индийско орехче, джинджифил, кардамон, кимион, бахар, звездовиден анасон и кориандър. Ако не разполагате с такава подправка, може сами да смесите изброените подправки според предпочитанията си.
- Вместо глазирани чери съм ползвала сушени череши, които направо смесих с червените боровинки. Добавила съм и малко плодове черна черница от сладко (предварително измити от сиропа, и отцедени).
- Конкретно за рецептата са ползвани настъргана портокалова и лимонова кора, но биха могли да се ползват кандирани портокалови и лимонови кори. Може също да се добавят ядки – всичко е въпрос на предпочитания.
- Приготвила съм плънката в тиган с незалепващо покритие, но може да се приготви и в обикновена тенджера. Нужно е съдът в който ще се прави да може да се похлупи.
- В сравнение с купените пълнежи, които съм ползвала този стана по-сух, което за някои печива ще е перфектно. Другия път смятам да накисна сухите плодове в бренди или вода за 1 нощ, защото смятам, че така плънката няма да се сгъсти толкова.
- Рецептата е адаптирана от списанието „Good Housekeeping – Christmas Collection 2011“
Необходими продукти:
- 450 гр. зелени ябълки, почистени от семенната част и кожата и нарязани на малки парченца
- 30 гр. прясно изцеден лимонов сок
- 30 гр. прясно изцеден портокалов сок
- 1 супена лъжица настъргана лимонова кора
- 1 супена лъжица настъргана портокалова кора
- 200 мл. ябълков Сайдер 4.5%
- 150 гр. тъмно кафява захар
- 1 чаена лъжица mixed spice
- 150 гр. стафиди
- 150 гр. сушени червени боровинки
- 75 гр. глазирани череши, нарязани на парчета
- 30 мл. портокалов ликьор или бренди
Начин на приготвяне:
В подходящ съд се смесват ябълките, сайдера, настърганата портокалова и лимонова кора и сока от портокал и лимон. Слагат се на котлона (умерено силен огън) и съда се захлупва. Когато сместа заври огъня се регулира и се задушаването продължава около 10 минути, за които се разбърква 1-2 пъти. В края на задушаването в сместа почти не остава сок.
Последователно се добавят се захарта, подправката, стафидите и сушените боровинки. Аз съм добавила и черешите с черницата на този етап, ако се ползват глазирани череши се добавят в края на топлинната обработка.
Вари се около 10-15 минути, с периодично разбърква, което към края е непрекъснато. Преди да се свали от огъня се добавя ликьора и евентуално глазираниге череши. Сваля се от котлона, разбърква се и се оставя да изстине напълно, преди да се ползва.
Ако няма да ползвате плънката веднага или ако искате да я консервирате, я насипете в чист, сух буркан, докато е гореща. Затворете с капак и обърнете буркана върху него. Остава така докато изстинат на пълно, след което може да се постави в нормално приложение. Трайността е като на всеки друг мармалад.
ТУК може да видите всички снимки.
Ооо обичам такива плънки,пресещам се за любимия ми ЩОЛЕН,него не го виждам в твоите рецепти .Много благодаря за плънчицата
Привет Мери!
Все още няма рецепта за Щолен в блога ми! Не бях правила от няколко години, защото у нас повече предпочитат Коледния кейк, а когато правя едното не правя другото. Тази година правих щолен, който отлежава в момента.
Тъкмо да попълня пропуска, че липсва от блога 🙂
Плънката е много вкусна, като коледен мармалад е! Може да се ползва за всякакви печива, не само за Английските традиционни сладки (пайчета), които са ми много вкусни на мен!