Имам чувството, че всяка година попадам на все по-вкусна рецепта за Меломакарона (Μελομακάρονα). Ако някой ме попита коя от публикуваните в блога рецепти за тези сладки е най-добрата, няма да мога да отговоря! Трябва да ги опитате всичките – една по една! Всяка е уникална и прекрасно вкусна сама за себе си! С какво впечатляват тези Меломакарона? Постни са, както е традиционно, макар за мен това никога да не е било от главно значение или ограничение. Това са най-вкусните постни Меломакарона, които съм опитвала! Тестото става много меко и някак пухкаво в сравнение с тестото за тези сладките по принцип. Изпечените от него сладки са изключително крехки, пръхкави и повече от прекрасни, дори без да са сиропирани. Спокойно може да минат и за Κουλουράκια с вкус на Меломакарона. За вкусния краен резултата допринасят и орехите и сусама, които се добавят в самото тестото. Първата доза, която направих изобщо не успях да я сиропирам. Да!!! Толкова са вкусни!!! Сладките, които се виждат на първите две снимки в поста не са сиропирани.
Бях си приготвила сиропа, защото в рецептата се препоръчваше сиропирането на сладките да е в студен сироп, веднага след като се изпекат (докато са топли). Така е и при тези Меломакарона – в поста съм изразила мнението си по въпроса за сиропирането на сладките, докато са топли или след като изстинат. В този случай обаче се оказа, че топлите сладки потопени в сиропа (дори за секунда), омекваха прекалено много. Направо се разпадаха (вижда се на долната снимка), затова реших да ги оставя да изстинат и да ги сиропирам на другия ден, като загрея леко сиропа.
На следващия ден, не беше останало много за сиропиране… Децата и съпруга ми винаги обичат да хапват някоя друга от сладка преди да ги сиропирам, но тези така им се усладиха, че буквално ги нападнах. Изпиха толкова чай с тях, че си развалиха вечерята, ама бяха супер доволни! 🙂 Така на другия ден се оказах със сироп и почти без сладки за сиропиране. Забърках нова доза и се възползвах от това да направя снимките!
Наръсих меломакароната с орехите и сусама преди печене и не сбърках. Даже съм много доволна от това решение, понеже е практично и подобрява външният им вид. Когато ядките се наръсват след сиропиране голяма част от тях се отронват и остават на дъното на съда в който са наредени сладките.
Меломакарона (Μελομακάρονα) с орехи и сусам
- За по-добър вкус запичам орехите и сусама, предвидени за тестото. Орехите и сусама, които са за наръсване на повърхността на сладките също може да се запекат, ако не потапяте в тях сладките преди печене. Запичането става в сух тиган или във фурната на 170-180ºС за около 10 минути.
- В рецептата се препоръчва сладките да се сиропират в студен сироп докато са топли. При първото им приготвяне опитах така, но установих че дори когато се потопят за секунда в сиропа стават прекалено меки. Затова, когато ги сиропирам, предпочитам сладките да са напълно изстинали, сиропа леко топъл. Може вместо да се сиропират да се наръсят само с мед!
- Приготвяла съм сиропа и със смес от 400 гр. златен сироп (Golden Syrup) и 300 гр. мед. Получава се много добре, защото златния сироп внася аромат на карамел.
- От по-долу посочените продукти съм получила 48 бр. сладки, оформени от 50-53 гр. тесто. Може да се направят до 60 бр. по-малки, но тогава и времето за печене ще е по-кратко с около 5-10 минути.
- В зависимост от бройката на сладките, които ще направите, ще са ви нужни 3 до 4 тави като тези на фурната (40 х 33 см.)
Необходими продукти:
- 240 мл. прясно изцеден портокалов сок
- 7.5 гр. (около една пълна с куп чаена лъжица) сода бикарбонат
- 20 гр. настъргана портокалова кора, от 2 големи портокала
- 30 мл. ликьор от мандарини или бренди
- 700 мл. маслиново олио (зехтин)
- 200 гр. захар
- 1170 гр. брашно
- 7.5 гр. (около една пълна с куп чаена лъжица) бакпулвер
- 10 гр. (2 чаени лъжици) канела
- 48 гр. сусам
- 125 гр. орехи
За сиропа:
- 700 гр. пчелен мед
- 200 гр. захар
- 360 мл. вода
За наръсване преди печене или след сиропиране:
- 65 гр. орехи, едро смлени или нарязани с нож
- 25 гр. сусам
- 2.5 гр. канела
Начин на приготвяне:
Пригответе си дълбока, голяма купа. Разтворете содата в портокаловия сок – ще кипне, затова е най-добре смесването им да стане в голямата купа. Добавете последователно останалите продукти – маслиновото олио, алкохола, настърганата портокалова кора, захарта, сусама и орехите. Препоръчвам канелата да се смеси с брашното и бакпулвера, защото не се разтваря добре в течните съставки и ми се наложи заради нея да размеся допълнително тестото. Както вече споменах, последно се добавя брашнената смес. Бърка се с дървена лъжица до хомогенност, без да се прекалява с разбъркването.
Получава се мазно и много меко тесто, което е приятно за работа. От тестото се късат парчета с тегло 50-53 гр. и от него се оформят къси, дебели фитилчета със заоблени краища. Нареждат се на разстояние една от друга, понеже при печенето се разливат леко.
Ако искате да ги наръсите с ядките преди печене (това препоръчвам), смесете в купа орехите, сусама и канелата предвидени за наръсване на сладките и потапяйте всяка от тях след оформяне.
Пека всички тави заедно във фурна работещ само с горещ въздух, предварително затоплена на 180ºС. Печенето отнема 45-50 минути за сладките оформени по горе описания начин. На следващата снимка се виждат как изглеждат изпечените сладки и от долната страна.
След като се извадят от фурната, сладките остават в тавите поне за 10-15 минути, понеже докато са горещи са много крехки. След това може да се прехвърлят в подходящ за съхранение съд. Когато изстинат напълно или на следващия ден се приготвя сиропа: Всички продукти се смесват в подходящ съд и се слагат на котлона. Когато сместа заври се засичат 8-10 минути. Сваля се от огъня и когато се охлади леко може да започнете сиропирането. Сладките се потапят за кратко в сиропа, изваждат се с решетъчна лъжица и се нареждат в подходящ за сервиране или съхранение съд. Ако не са били наръсени със сместа от ядки преди печене се наръсват на този етап.
Може изобщо да не се сиропират, а да се наръсят с мед или да се консумират така както са без да се добавя нищо друго. Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки
Изглеждат превьсходни и с удоволствие ще ги приготвя.
Благодаря за рецептата и весели предстоящи празници.
Грабвам си едничка:))
Чудесни са Марийче, както за пости, така и за предстоящите празници.
Поздрави !
Привет Мария,
700 мл. зехтин, това ми изглежда много.
Благодаря за следващата рецепта английските вкусотии. Ще я пробвам.
Снежни поздрави! 🙂
Няма грешка в рецептата, Ради! Това е количеството на зехтина – 700 мл.
По принцип повечето рецепти за меломакарона са с едно не малко количество зехтин.
Дано количеството на зехтина в рецептата не се окаже причина за някой да не я опитата, защото ще е жалко!!!
Това, че при първото им приготвяне, почти не останаха сладки, които да сиропирам, красноречиво говори за това колко невероятно вкусни сладки се получават!!!
Да ти е сладко, каквото и да решеш да опиташ!
Моите поздрави са дъждовни днес! 🙂 Супер е!
Страхотно изглеждат, ще се пробвам да ги направя. Много харесвам рецептите в блога, стила, описанията и снимките. Благодаря много!
Разкошни са, Нели!
Няма да съжаляваш!
С много съмнение приготвих току що половин доза – много вкусни се оказаха, без сиропиране, с много малко захар всъщност! Благодаря много за рецептата!
Светли празници!
Имаше и други читатели, които изразиха съмнения относно рецептата!
Надявам се, Наталия и те да са опитали като теб поне половин доза, за да се уверят колко вкусни меломакарона се получават дори без да са сиропирани.
Светли да са празниците и за теб и семейството ти и да ви е сладко!