Гигантският бял боб е познат като „Gigantes“ в Кипър и Гърция. Има впечатлявщ вкус и размер! Може да се сготви като всеки друг боб, но приготвянето му на фурна, по описаният по-долу начин е запазена за него привилегия. Ястието е традиционно за Кипър и Гърция и като такова със сигурност има своите вариации, аз днес ще споделя с вас своята.
Гигантски бял боб на фурна
- Мерителната чаша е с вместимост 250 мл.
- Грамажа на гигантският боб по-долу е сухото му тегло преди да бъде сварен или накиснат. 300 гр. суров гигантски бял боб, след сваряване става около 700 гр.
- Ако боба не увира лесно, може да добавите ½ до 1 упена лъжица захар (за 500 гр. боб). Това го знам от съпруга ми. Освен, че се сварява по-бързо става и по-вкусен.
- Преди няколко дни видях при Йоана рецепта за бобен гулаш, в която беше прибавен златен сироп (Golden syrup). Във връзка с по-горното (относно захарта), реших да прибавя златен сироп, към тази традиционна рецепта. Всички си ометохме чиниите, а мъжът ми попита каква марка боб съм ползвала, че бил по-вкусен от друг път 🙂
- Към ястието може да се добави запължен бекон, нарязан на парченца.
- Тавата която ползвам е от огнеупорно стъкло (pyrex) и е с размери 36 х 26 см.
Необходими продукти:
- 300 гр. бял гигантски боб (Greek Giant Beans), суров
- 140 гр. (1 чаена чаша) или 2 моркова, нарязани на кубчета
- 65 гр. (1 чаена чаша) или 2 стръка целина, нарязана не много на ситно
- 100 гр. (1 средно голям) картоф, нарязан на малки кубчета
- 14-15 гр. (½ чаена чаша) магданоз, наситнен
- 145 гр. (1 ¼ чаени чаши) или 1 голяма глава лук, скълцан на кубчета
- 5 гр. или 2 скилидки чесън, нарязани на малки парченца
- 320 гр. (1 ¼ чаени чаши) или 2 бр. големи пресни домати, настъргани
- 1 супена лъжица доматено пюре
- 1 пилешки бульон
- 1 щипка канела
- 1 чаена лъжица сол или количество на вкус
- ½ чаена лъжица черен пипер или количество на вкус
- 30 мл. олио
- 30 мл. маслиново олио (зехтин)
- по желание 1 супена лъжица златен сироп (Golden syrup)
- + магданоз за наръсване преди сервиране
Начин на приготвяне:
Задължително накиснете белият гигантски боб в студена вода за 10-12 часа. На следващият ден изхвърлете водата, в която е киснал. Залейте го с чиста студена вода и го сложете да се вари. Изхвърлете първата вода, веднага след като заври. Залейте с чиста гореща вода и върнете тенджерата на огъня. Оставете боба да ври тихо, под капак докато омекне и се свари почти напълно. Важно е да е сварен (без да е разварен) преди да се сложи във фурната.
Отцедете боба от водата, но запазете и нея – ще са ви нужни поне 500 мл. Ако е по-малко не се притеснявайте, може да долеете гореща вода. В заделената от фасула вода разтворете пилешкият бульон, солта, черният пипер, канелата, доматеното пюре, зехтина, олиото и златният сироп.
В тавата, в която ще печете ястието смесете всички останали продукти: отцеденият бял боб, нарязаните моркови, картофи, кромид и чеснов лук, магданоз и целина. Разбъркайте внимателно, така че да се смесят равномерно. Залейте с подправената бобена вода. Течността трябва да покрива продуктите в тавата. Ако е нужно долейте с вода или още от водата, в която се е варил фасула. Завийте тавата с алуминиево фолио.
Печете 60 до 90 минути в предварително затоплена на 190˚С фурна, работеща с горен и долен реотан, без вентилатор. След това махнете фолиото, разбъркайте внимателно, уверете се че бобът е напълно сварен и върнете тавата във фурната, без да я покривата с фолио. Продължете топлинната обработка още 60 минути или докато течността в тавата се изпари.
Извадете тавата от фурната, поръсете повърхността на ястието с магданоз и сервирайте веднага. Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки. Вижте и рецептата за Гигантски бял боб на фурна (лесен вариант).
Ммммм! Само колко вкусно изглежда! Макар, че току-що закусих само при вида на твоя боб отново се събуди чувството на силен глад у мен! Смятам задължително да реализирам рецептата!
Много вкусно става, Гери!
Би се получило добре и с друг вид боб. Аз например така съм се затъжила за смилянски фасул…
Ще се радвам да изпробваш рецептата и да ви се услади!
Ние вече трета година подред намираме начин да се завъртим из Родопите и даже (по възможност) до Смилян, откъдето си купувам и този вълшебен боб! Много много е вкусен наистина! 🙂
Гери, Смилянският фасул е невероятно вкусен. Аз много го харесвам и даже от извесно време се опитвам да го развъдя и в Кипър 🙂 Просто трябва да налучкам точното време за засаждането му тук 🙂
Гигантският боб е друг сорт фасул – също много вкусен!
Ястието би станало много вкусно и със друг вид боб!
Здравейте! У нас съществува още по-вкусна рецепта,която се нарича „боб по манастирски“.Свареният,но не съвсем фасул ,разбърквате в тавичка с предварително приготвена кашичка от червен пипер,олио/зехтин,а може и патешка мас,от която ястието става невероятно вкусно/магданоз и малко топла вода.Върху фасула нареждате дебели резени кромид лук ,поливате ги с мазнина и „забравяте“ ястието на слаба фурна за около час.След като го извадите го наръсвате обилно със сминдух или изсушена самардалъ.Да ви е вкусно!
Привет, Станиславе
рецепти за приготвяне на боб, действително има много.
Вярвам, че всяка една е вкусна и неповторима по своему, разбира се за тези които обичат боб и бобови култури! 🙂
Благодаря ти за споделената рецепта, със сигурност ще стане – да си оближеш пръстите!
Ще опитам някой път така!
Поздрави!