Ашурето, което е познато в България е доста по-различно, по-семпло по отношение на ползваните продукти от това, което се приготвя в Турция и Гърция. Днешната рецепта идва от Анадола. Добавката на сушени плодове към този десерт не е нещо необичайно, интересното за мен беше това че освен жито съдържа нахут и бял боб. В рецептата пишеше, че белият боб може и да се пропусне, но аз не го направих, тъй като бях много любопитна как ще е на вкус. Страшно много ми хареса!!! Сигурна съм, че всеки би се изненадал колко е вкусен белият боб със захар – аз даже си мисля, че ще стане страхотно сладко с него!!! Нахута ми се стори странен сред останалите продукти – ако трябва да пропусна нещо, бих премахнала точно него! Специфичният му аромат и вкус някак не се сливаше приятно (поне за мен) с останалите продукти. Рецептата не е сложна и въпреки, че приготвянето на това ашуре отнема време смятам, че абсолютно си заслужава!!! Много е екзотично. Ще се радвам да го опитате и вие!
Анадолско Ашуре (с пшеница, бял боб, нахут и сушени плодове)
- Нахута, житото, бадемите и белият боб, трябва да се накиснат във вода от предната вечер. За улеснение съм дала и грамажа на варивата, след като са били сварени, така би могло да се ползва нахут или боб от консерва, ако са без сол.
- Всяко от варивата се вари в отделен съд, защото се сваряват за различно време. Най-дълго време ми отне варенето на житото – 90 минути, след което го задуших за 50-60 минути. Може да се свари и в тенджера под налягане за 30-40 минути. Нахута нахута беше готов за 23 минути, а бобът за 40 минути. Времето на варене е било засечено от момента на завиране.
- От по-долу посочените продукти може да се получат от 5-6 порции. Аз съм оформила 6 порции в 3 чаши и 3 купички.
- Рецептата е адаптирана от книгата на Μυρσίνη Λαµπράκη „Οσπρια“
Необходими продукти:
- 125 гр. бадеми
- 125 гр. сурово жито (пшеница)
- 60 гр. сух (суров) нахут или 134 гр. сварен, отцеден от водата, обелен
- 60 гр. суров бял боб или 142 гр. сварен, отцеден от водата
За сиропа:
- 250 гр. захар
- 500 мл. вода
- 1 ½ супени лъжици (12 гр.) царевично нишесте
- 62 мл. (¼ чаена чаша) вода за разтваряне на нишестето
- 20 гр. вода от портокалов цвят или розова вода
- кората на ¼ портокал, предварително изварена в една вода
- 1 шушулка ванилия
Сушени плодове:
- 65 гр. сушени смокини (¼ чаена чаша, нарязани)
- 100 гр. сушени кайсии (½ чаена чаша, нарязани)
За сервиране:
- 20 гр. (1 супена лъжица) стафиди
- зрънцата на половин нар (82 гр.)
- клонки мента или пресен джоджен
Начин на приготвяне:
Нахута, житото, бадемите и белият боб се заливат със студена вода (всеки вид в отделна купичка) и се оставят за 1 нощ.
На следващият ден. Бадемите се обелват вижте тук как би могло да стане и с гореща вода. Когато ядките се залеят със студена вода имат нужда от да киснат по-дълго, но остават бели на цвят, не жълтеят така както когато са били залети с гореща вода. Водата, в която са били накиснати нахута, житото и белият боб се изхвърля. Заливат се със студена вода (в отделни малки тенджери) и се варят до готовност. Времето за варене зависи от вида и качеството на ползваните продукти. Вижте колко време е отнело варенето при мен в съветите по-горе.
След като се сварят бобовите култури се отцеждат от водата. Нахута се бели, кожиците на фасула, които са се отделили се изхвърлят.
Нарежете сушените плодове на едри парчета. Портокаловите кори се нарязват на тънки лентички, заливат се със студена вода и се варят до завиране на водата. След това водата се изхвърля и корите се отцеждат и се оставят на страна до употреба.
Следва приготвянето на сиропа: Водата, захарта и шушулката ванилия се смесват в подходяща тенджера (добре е да не е много малка). Варят за 5-6 минути от момента на завиране.
След това в сиропа се добавят нахута, белият боб, житото, белените бадеми и портокаловата кора.
Варят се 30 минути.
Нишестето се разтваря във водата предвидена за целта и се добавя към продуктите в тенджерата. Варенето продължава с разбъркване за 5-10 минути. Тенджерата се сваля от огъня, добавя се водата от портокалов цвят или розова вода и ашурето се насипва в подходящи купички или чашки. Сушените кайсии и смокини се разпределят по повърхността на ашурето, като лекичко се побутват да се потопят в него. Оставя се на страна докато се охлади напълно.
Сервира се наръсено със зрънца от нар и стафиди. Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки.
Яла съм го в Истамбул, с грозде вътре и без сушени плодове отгоре; и се чудех – как боб в десерт, но е приятно, леко … и ми се услади, опитайте!
Сигурна съм, че и със гроздето е било чудесно!!!
Благодаря за отзива, Мариана!
Здравей Миме,
много интересна рецепта за ашуре, много богато и впечатляващо.Ще го пробвам, тази година имаме много хубав бял боб.
Поздрави !
Еленче, действително е много интересно и си заслужава да бъде опитано!
Боба много ми допадна в сладък вариант!
Здравейте, ашурето е прекрасно,аз съм опитвала със сварен ориз и сварена ябълка в добавка. И искам да ви кажа голямо Благодаря за прекрасният блог! Винаги когато ми трябва рецепта първо влизам във вашата„кухня”- точно и перфектно обяснено !
Благодаря за отзива и доверието, bobchee!
В Япония боба се ползва по скоро за сладкиши ,1 кг струва 25 долара.А това ашуре съм го яла в Пловдив в тяхната Джамия (заведение в центъра ),струваше ми се странно с боба ,нахути и стафидки ,нищо не ми беше излишно.Благодаря за рецептата, искаше ми се да знам ,как става! ?
Мери, на мен много ми допадна вкусът на боба в комбинация със захах! Нахута ми се видя леко странен и си мисля, че за в бъдеще бих могла да мина и без него или да намаля количеството му…
Нямах идея, че бобът е толкова скъп в Япония!!!
Поздрави!!!