И друг път съм казвала, че варената пшеница е обичана от всички у дома. Сервирам я под формата на Колива (по Български или по Кипърски), в салата или на десерт като този (който открих не отдавна и много ни допадна), от време на време си правим и Ашуре. В момента доста хора постят, а и не след дълго ще бъде Бъдни вечер, смятам че е напълно подходящо да споделя с вас как си приготвям Ашуре. Десерта който се вижда на снимките е гарниран със сорт нар, чийто зрънца са бледо розови, почти прозрачни в долния край и за разлика от наситено червения нар няма никаква кисела жилка.
Ашуре
- От по-долу посочените продукти се получават 13 порции, в купички с вместимост 250 мл.
- За по-добър вкус ореховите ядки може да се запекат във фурната (около 10 минути на 180ºС) или в сух тиган.
- Вместо с вода, може да разтворите нишестето с прясно мляко, ако не държите на това десерта да е постен.
- За изпълнение на рецептата съм ползвала тенджера под налягане и времето за варене е свързано с това. Не съм накисвала пшеницата от предния ден, но когато е накисната предварително, времето за варене е по-кратко с около 30-40 минути.
- Долу на снимката с продуктите се виждат основните продукти участващи в рецептата, понеже обикновено правя този десерт на око. Добавям продукти и опитвам, докато стана доволна. В последствие съм добавила още продукти, което е описано с точност в текста ми.
- Може да се добавят всякакви сухи плодове, нарязани на парченца.
Необходими продукти:
- 350 гр. жито (пшеница)
- 3 литра вода за варене на житото
- 150 гр. орехови ядки
- 200 гр. стафиди
- 360 гр. (1 ½ чаена чаша) захар
- 30 гр. (2 супени лъжици с връх) нишесте (starch)
- 250 мл. (1 чаена чаша) вода за разтваряне на нишестето
- ванилия
- 2 супени лъжици розова вода
- 1 чаена лъжица канела
- ванилия
Начин на приготвяне:
Стафидите се заливат със студена вода и се оставят да киснат в нея 1 час. След това се измиват и отцеждат от водата.
Пшеницата се измива добре в няколко води, отцежда се и се сипва на дъното на тенджерата. Залива се с 3 литра студена вода. Тенджерата се затваря с похлупака и се слага на котлона. Варя 1 час и 30 минути от момента на завиране. Херметическата тенджера се сваля от огъня, охлажда се под течаща студена вода и похлупака се отваря. Прехвърлям съдържанието в обикновена тенджера, захлупвам с похлупак и покривам с домакинска кърпа. Оставям така, да се задуши за около 30 минути.
След това с пасирам сместа, без да я правя на гладко пюре. Гледам да останат и цели зрънца жито. Ако нямате такъв пасатор, може да направите половината от свареното жито на пюре с помощта на блендер. За да получите хубаво пюре, добавете в блендера и малко от водата, в която се е варило житото. Върнете пасираната смес от блендера при останалото в тенджерата. Последователно се добавят захарта, ореховите ядки и стафидите. Тенджерата се слага на котлона.
Нишестето се разтваря във водата (или в прясно мляко) и се добавя към затоплената смес в тенджерата. Вари се при непрекъснато бъркане за 4-5 минути от момента на завиране. Преди да се свали от огъня се добавят ванилията, розовата вода и канелата.
Разпределя в купички или нещо друго подходящо и се оставя да се охлади, след което може да се съхрани на прохладно място. При нас и през зимата не е студено, така че съхранявам в хладилник.
Може да се сервира самостоятелно, със зрънца нар или да се залее със сироп. Да ви е сладко!!!
ТУК може да видите всички снимки.
Мимче,точно вчера си взех кутийка от обедното меню в офиса-не бях яла ашуре от 30 години.Помня сладкарницата до техникума в Пловдив ,където редовно си купувах и то със сироп.Но защо не съм правила до сега не знам.Е ,вече разбрах как се прави от рецептата ти и ще си го приготвя.Благодаря за споделената рецепта!
Хубав декември ти желая!
Мерси, Живче!
Хубав да е месеца и за теб!
Радвам се, че си попаднала на рецептата ми в точния момент!
🙂
И аз го обичам със сироп, любимо ми е със сироп от виншни (в поста има линк към снимка на ашуре със сироп)
Благодаря за рецептата, Миме.Особено ме впечатли този сорт нар, който си използвала за гарниране.
Поздрави !
По сладък е този нар.
Ранен сорт е, т.е. готов е за консумация преди нара с червените зърна да узрее.
Поздрави и от мен за теб, Елена!
Сложих житото у хитрата да се вари, ще го правя това ашуре за довечера, нали е Бъдни вечер. Приятна да е и за вашето семейство ! Благодаря за рецептата ти, спаси ме, 🙂
Да ви е сладко, Диде!
Весело посрещане на останалите празници!!!
здравейте!и аз често правя ашуре–тази рецепта ще е по$добра от моята-аз не пасирам житото-а и с този нар!Ще си позволя да Ви предложа нещо(ще спести време)-как аз от години варя жито.
-Желаното количество жито слагам в тенджера и наливам студена вада толкова,че да се покрие жижото плюс два пръста отгоре.След кото заври на силен котлон го оставям да ври 3-4минути и изключвам котлона.Покривам тенджерата с кърпе и я оставям да изстине върху котлона задушавайки житото.Обикновенно го варя вечер,и го оставям така до сутринта.Житото е поело водата и се е разпукало–готово за ползване!Извинете за натрапването-просто щото е по лесно:)