Тиквеникът, във всичките му разновидности, е на почит у дома! Много хубав Тиквеник с точени кори (малко по-семпъл от този), прави майка ми, което ме подсеща, че трябва да оформя рецепта, когато реши пак да го прави, защото при нея всичко е на око… Днешната рецепта е чудесна и аз горещо препоръчвам да я опитате!
Тиквеник с домашно точени кори
- Продуктите са замервани с мерителни лъжици и мерителна чаша с вместимост 250 мл.
- Тавата, която съм ползвала е с диаметър 35 см.
- Теглото на тиквата посочено по-долу, е чисто ù тегло вложено в рецептата. За всеки лист тесто се падат по 100 гр. тиква.
- Рецепта е адаптирана от книгата на Росица Генчева „Кулинарна енциклопедия: 1555 избрани рецепти“
Необходими продукти за тестото:
- 1 чаена чаша (250 мл.) топла вода (не гореща)
- 2 супени лъжици (30 гр.) олио
- 1 супена лъжица (16 гр.) винен оцет
- 1 щипка сол
- 375 гр. брашно за замесване на тестото
- + още около 190 гр. брашно за наръсване на тавата и работната повърхност при разточване
- 2 супени лъжици (30 гр.) маргарин „Βιταμ”
Необходими продукти за плънката:
- 800 гр. тиква, настъргана на едрото ренде
- ¾ чаена чаша (160 гр.) олио
- 5 супени лъжици (75 гр.) захар
- 2 супени лъжици (19 гр.) галета
- 1 супена лъжица (10 гр.) канела на прах
За наръсване след изпичане:
- около 55 гр. пудра захар
Начин на приготвяне:
В подходящ съд (купа) се смесват топлата вода, щипката сол, олиото и оцета. Разбъркват се за кратко и се смесват с брашното. Когато сместа се сгъсти достатъчно, за да се меси, се прехвърля върху наръсен с брашно домакински плот. Замесва се меко тесто, което не лепи.
Ако желаете може да изгледате видеото ми, което показва замесването на подобно тесто.
Тестото се разделя на 16 равни части. Маргарина на 8 части – може да го разделите с нож или мислено. Всеки 2 парчета от тестото се слепват с 1 парче (или 1/8) от маргарина по следният начин: Парчетата тесто се оформят на плоски питки, като се притиска между длани. В средата на една от питките се намазва маргарина, без да се разнася до краищата ú. Покрива се с втора питка и двете парчета се притискат едно към друго така, че да се залепят. Важно е краищата на двете питки да се залепят добре и да запечатат мазнината в средата, за да не излиза навън при разточването. Така оформени, питките се нареждат върху наръсена с брашно повърхност (малък поднос или нещо друго). Повърхността им се поръсва с брашно, покриват се с чиста памучна кърпа и се оставят да почиват 30 минути.
Знам, че много от вас знаят как се разточват кори в домашни условия, но знам също, че има и много хора, които дори не са опитвали, просто защото си мислят, че е нещо изключително сложно! Не е сложно! Може да се убедите в това от следващото ми видео!
Тавата, в която ще се приготвя тиквеника се намазва с част от предвиденото за рецептата олиото. Поръсва се с брашно. Всеки път се взима по едно от парчетата тесто, останалите остават завити, за да не засъхват. Точат се тънки кори. В случай, че не може да видите видеото ще опиша процеса и тук: Работния плот се наръсва с брашно и тестото се разточва леко с точилката до където е възможно. Когато започне да ви се струва, че не може повече да се разточи, наръсете го обилно с брашно и го завийте около точилката. Гледайте и работният плот да е наръсен с брашно. Движението, което се прави с точилката и пръстите на ръцете е следното: Без да натискате силно поставете върховете на пръстите си по средата на тестото. Точилката се плъзга леко напред-назад, като същевременно с галещо движение пръстите на ръцете се придвижват към двата срещуположни края на точилката. Ще видите, че тестото без проблем се разтяга. Няма нищо сложно и не е никак трудно. Единственото условие е да ръсите тестото и плота с брашно, за да не се залепи и разкъса тестото. Движението което описах по-горе се повтаря 2-3 пъти, след което тестото се развива върху работният плот. Наръсва се отново с брашно, което се разнася равномерно по повърхността му с дланта на едната ръка. Завива се наново около точилката, но от срещуположната страна. Това се повтаря от четирите страни на тестото или докато се разточи на лист с нужният размер.
Разточената кора се наръсва с олио (не се маже, ръси се), след това се наръсва с 1 равна супена лъжица от смесените захар, галета и канела. Най-отгоре се разпределя тиквата – 100 гр. за всяка кора. Нави се на руло. По същия начин (едно по едно) се оформят и останалите парчета тесто.
Първото руло се завива на охлюв и се слага в центъра на тавата, останалите рула се увиват около него. Ако остане мазнина се наръсва върху тиквеника, ако не ви е останала, наръсете го с малко допълнително олио. Пече се на средна скара, в предварително затоплена на 180˚С фурна работеща с горен и долен реотан, без вентилатор. Печенето продължава около 60 минути или докато тиквеника придобие приятен златист загар. Навдигнете леко едно парче и вижте дали и долната страна е зачервена. Ако не е, оставете тиквеника във фурната (само на долен реотан), докато и долната страна се зачерви.
Когато се извади от фурната се напръсква с вода и се покрива с домакинска кърпа, за да се задуши. След като изстине се наръсва с пудра захар.
Може да го нападате 🙂 Да ви е сладко!!!
ТУК може да видите всички снимки.
Да го нападаме, да го нападаме, ама първо трябва да го направим.Тъкмо си търсех рецепта за месена баница с ябълка или тиква.Благодаря за рецептата!
Хубава неделя!!!
Ще се радвам да го опиташ Вили!
И непременно да нападате, а! 🙂
Хубав да е и твоят ден!
Винаги съм си мислила, че домашно точените кори са някаква философия, но така както си го описала ми даваш кураж да опитам 🙂 Поздрави! Вили
Няма нищо тайно, сложно или мистериозно около разточването на домашни кори. Трябва само някой да ти покаже, веднъж да видиш движението с поглаждането на тестото! Когато опиташ, ще видиш, че е като детска игра. Важно е единствено тестото да се наръсва добре с брашно, за да не залепне докато е навито на точилката. С поглаждащи движения, лекичко се разстила по дължина на точилката – това е!!! После се развива, пак се ръси с брашно, навива се от друг край и така докато стане тънък и голям лист (кора)!
Много хора се страхуват от разточването на кори и от този страх и притеснение, никога не са и опитвали! А има рецепти, които действително са по-добри с домашно приготвени кори. Тази рецепта е една от тях!
Ще се радвам да опиташ Вили!
Поздрави!
Мими,здравей ! Отделила съм си тази рецепта с цел,решила съм да се пробвам да си раточа аз корите за тиквеник за Бъдни вечер. Имам един въпрос : може ли да си замеся тестото от предната вечер и да си го работя на сутринта,да си стои в хладилника на изчакване ?
Привет Краси!
Приготвянето на това тестото отнема не повече от 5 минути, така че не виждам смисъл да се приготвя предварително. Съответно не съм пробвала да го съхранявам в хладилник и не мога със сигурност да твърдя как ще стане, дали после няма да се къса при точенето.
Ако решиш все пак да пробваш трябва да завиеш тестото плътно в домакинско фолио, за да не хване коричка.
С поздрави и пожелания за светли празници!
Не съм очаквала, че съм толкова добра в точенето.Беше ми за пръв път, но се справих блестящо….И така на връх Коледа извън България ядохме най прекрасния тиквеник на моя живот!! Благодаря ти, Мария, ВЕСЕЛА КОЛЕДА и на теб!
Поздравления Петя!
Радвам се, че си се справила с приготвянето на тиквеника и освен, че ви се е усладил е допринесъл и за уюта на празника!
Весело посрещане и на останалите празници!
Направих го урааааа стана най-вкусното нещо на света. Но слагах захар на око и поизпархих малко тиквата и остналите продукти. Мерди че ме научихте да точя.
Браво на теб, Соня! 🙂
Zdravei Maria,iskam da popitam moze li da zamenq margarina s kr.maslo?
Може!
Здравей Мария, Мислиш ли че мога да ползвам тестото от тази рецепта за обикновена баница сьс сирене?
Привет Михаела!
Спокойно може да ползваш тестото за тази рецепта за каквито и да е било подобни печива, включително и за солени баници.
Успех!
Уважаема Мария,
Аз съм една от тези, които определено се страхуват и респектират от работата с тесто. Но ти и твоите снимки, видео и съвети ми вдъхват увереност – ще меся ! Домашно точените и “дърпани“ кори правят баниците и тиквеника много по-вкусни и истински. И ако ми позволиш, ще добавя към плънката орехи, много орехи, едро нарязани.
Блогът ти е чудесен, щастлива съм , че го открих!
Бъди здрава и светли празници!
Добре си дошла Стефана!
Успех желая!!! Нека стане много, много вкусен тиквеника ти!!!
много много вкусно стана :)))) добавих и орехи в плънката 🙂
Благодаря за отзива, Миглена!
Да ти е сладко!
Много добра рецепта! Корите много добре се изпекоха ( вътре), супер е . Направих тиквеник, щрудел с ябълка и баница със сирене. И трите са много сполучливи.