Малко след Цветница – прекрасна торта, декорирана с цветя! 🙂
През годините съм опитвала множество рецепти носещи наименованието „Торта червено кадифе“, но най-любима за нас си оставаше тази „Торта червено кадифе с малини (Red Velvet Cake)“. Рецепта от днешната ми публикация опитах преди 1-2 години и много ми хареса! По-икономична е от другите в блога и някак по-бърза ми се струва (не се ползва миксер), а на вкус е повече от страхотна!!!
Миналото лято ползвах тази рецепта за двата от етажите на свадбената торта на Мариос и Довил остана ми парче платка, с която направих „Чийзкейк с червено кадифе“ – страшно много ни хареса!!!
Торта червено кадифе с олио (Southern Red Velvet Cake)
- Мерителната чаша е с вместимост 250 мл.
- Ще са ви нужни 3 тави с диаметър 22 см. или 2 тави с диаметър 25 см.
- Всички продукти трябва да са на стайна температура.
- Когато си правя сама buttermilk (мътеница) замествам оцета в рецептата с допълнително екстракт от ванилия.
- Рецептата е адаптирана от http://www.foodnetwork.com
Необходими продукти:
- 2 ½ чаени чаши (370 гр.) брашно
- 1 ½ чаени чаши (355 гр.) захар
- 1 чаена лъжичка (5 гр.) сода за хляб
- ½ чаена лъжица фина сол
- 1 чаена лъжица какао на прах
- 1 ½ чаени чаши (300 гр.) олио, слънчогледово
- 1 чаена чаша (250 мл.) buttermilk (мътеница)
- 140 гр. яйца (2 големи или 3 малки)
- 2 супени лъжици (30 мл.) течна, червена сладкарска боя
- 1 чаена лъжица (5 мл.) бял винен оцет (вижте съветите по-горе)
- 1 чаена лъжица (5 мл.) екстракт от ванилия
За глазурата:
- 460 гр. крема сирене „Филаделфия“
- 760 гр. (4 чаени чаши) пудра захар, пресята
- 1 чаена чаша (220 гр.) масло
- 1 чаена лъжица екстракт от ванилия
Вместо глазура, може да се направи чийзкейк пълнеж:
- ½ до 1 доза Лимонов чийзкейк с кондензирано мляко и ягоди
За декорация (по желание):
- орехи, начупени
Начин на приготвяне:
Фурната се пуска да загрява на 180ºС, работеща само с вентилатор. Ако нямате такава опция ще се наложи да размествате тавите по време на печене или да печете платките една по една. Дъното на тавите, в които ще се пекат платките се покрива с хартия за печене. Стените на тавите се намазват с олио и се поръсват с брашно.
В купа се смесват рабитите с вилица яйца, олиото, мътеницата, сладкарската боя и ванилията. Разбъркват се до получаване на еднородна смес.
В друга по-голяма купа се пресяват брашното, содата, солта и какаото. Добавя се и захарта. Размесват се. Течната смес се добавя към сухата. Бърка се с телена бъркалка или шпатула, докато се смесят хомогенно. Полученото тесто се разпределя по равно в тавите – по 480 гр. тесто за всяка тава, ако са 3 броя или по 720 гр. тесто, ако тавите са 2 броя. Всяка от тавите се разклаща (удря се леко в работният плот), за да може тестото да се разположи в тавата равномерно.
Пека всички тави заедно. Готовността може да се провери с клечка. При мен печенето на платките (когато тестото е с височина 2.5 см.), отнема 30 минути.
Когато се пркали с печенето (дори 5 минути повече от нужното), червеният цвят губи яркоста си и платките става леко кафеникави.
Когато се извадят от фурната се освобождават от формите. Добре е между платките и стените на тавата да прокарате нож със заоблено острие, за да сте сигурни, че платките не са залепнали някъде. След това подвижните страни се махат, и платките се прехвърлят върху скара, където остават докато изстинат. Ако тавите, които сте ползвали не са с подвижни срани е най-лесно и безопасно да извадите блатовете от тях, като ги преобърнете в чиния и след това да ти прехвърлите върху охлаждащата поставка.
Когато блатовете изстинат напълно може да се пристъпи към приготвянето на глазурата: Всички продукти се смесват в купата на миксер и се разбиват – първоначално на ниска, после на висока скорост. Ако миксера има предпазен капак е добре да го ползвате, ако не навлажнете една домакивса кърпа и покрийте купата на миксера, така пудрата захар няма да се разхвърли навсякъде. Разбиването продължава около 5 минути или до получаване на пухкав крем. В края на разбъркването миксера се спира, дъното и стените на купата се обират със шпатула и се разбърква още веднъж.
За сглобяването на тортата ползвам тортен ринг с подвижни стени. Първата платка се поставя в подходящ за сервиране на тортата съд и се обгръща с тортеният ринг. Малко повече от половината от крема се разпределя върху първият блат, покрива се с вторият и останалият крем се насипва върху него. Заглажда се с лъжица. Когато тортата е съставена от три или повече платки, крема се разделя равномерно помежду им. Може да се задели малко за замазване на страните, в случая аз не исках да ги замазвам. Сглобената торта се прибира в хладилник за няколко часа, най-добре 1 нощ.
На другият ден се освобождава от ринга и се декорира според предпочитанията.
В случая аз съм я украсила със свежи клонки и цветя от двора, за да е в унисон с празника. Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки.