Днешната рецепта е за божествен Шоколадов кекс с Нутела – обещавам, че ще ви стане любим!
Кексът се приготвя с масло, яйца, захар, какао, Нутела, гореща вода, заквасена сметана, брашно и набухватели. Става много пръхкав и едновременно с това е сочен, без усещането да е за сиропиран десерт. Глазурата от прясно мляко и нутела, поръсена с запечени лешници е чудесен финал и допълнение, за перфектният вкус на кекса!!!
Шоколадов кекс с Нутела
Обновяване от Ноевмри 2024: Благодарение на читател разбрах, че при заснемането на рецептата за блога не съм ползвала водата дадена в продуктите за тестото. Имаше момент, в който не бях сигурна дали по грешка не съм написала, че има вода, затова проверих в книгата. Там пише, че какаото се разтваря в гореща вода (в студена няма да може да се разтвори) и се охлажда преди да се ползва за рецептата (добавя се след яйцата).
В интерес на истината подозирам, че от извесно време не използвам водата, защото имах и по-стари снимки, на които се виждаше, че пресявам какаото заедно с брашното…. Със сигурност кекса се получава страхотно и без вода – вижда се от снимките в публикацията!!! Във връзка с това реших да отбележа, че употребата на вода за рецептата е по желание!
- Мерителната чаша е с вместимост 250 мл.
- Ще ви е нужен миксер.
- Всички продукти, включително и тези за заливката трябва да са на стайна температура.
- Хубаво е да ползвате форма с някакъв релеф, за да може шоколадовата глазура да се разтече по него. Релефната форма, която имам не е много голяма (ø 23 см.), но и в нея става чудесно! Иначе може да се ползва и съвсем обикновена форма за кекс с дупка в средата, да не е с диаметър над 25 см.
- Снимките в публикацията са сборни (от различни приготвяния), нека това не ви обърква.
- Рецептата е адаптирана от книгата „ΚΟΥΖΙΝΟΒΙΑ: 101 μυστικά από το δεφτέρι μου“.
Необходими продукти:
- 250 мл. (1 чаена чаша) гореща вода за разтваряне на какаото (пожелание – вижте съветите по-горе)
- ½ чаена чаша (43 гр.) какао
- 2 супени лъжици (65 гр.) Нутела
- 2 чаени чаши (320 гр.) брашно Фарина
- ½ чаена лъжица бакпулвер
- ½ чаена лъжица сода бикарбонат
- ½ чаена лъжица сол
- 250 гр. краве масло, без сол
- 1 ½ чаени чаши (370 гр.) захар
- 180 гр. (3 бр. L) яйца
- ½ чаена лъжица зърна от ванилова шушулка или ванилова паста (vanilla paste)
- ¼ чаена чаша (60 гр.) заквасена сметана (sour cream)
За сиропа:
- 1 супена лъжица (32 гр.) Нутела
- 4 супени лъжици (60 гр.) прясно мляко
За ганаша:
- 2 супени лъжици (65 гр.) Нутела
- 2 супени лъжици (60 гр.) сметана 35%
- 50 гр. лешници, за поръсване на кекса
Начин на приготвяне:
Намажете с масло и поръсете с брашно, тавата която ще ползвате за приготвянето на кекса. Пуснете фурната да загрява на 180°С, работеща с горен и долен реотан, без венилатор. Сложете лещниците в малка тавичка. Запечете ги за 6-7 минути.
Извадете тавата от фурната и редуцирайте градусите до 175°С.
Прехвърлете запечените лешници върху домакинска кърпа и ги претъркайте в нея така, че да изпадне люспата им. Оставете на страна до употреба.
В голяма купа пресейте брашното и какаото. Смесете ги със солта, бакпулвера и содата. Размесете внимателно и оставете на страна до употреба.
В купата на миксера смесете маслото и захарта. Разбийте ги на висока скорост за 2-3 минути или докато се смесят еднородно и сместта стане леко пухкава. Добавете яйцата и зрънцата от ваниловите шушулки. Разбъркайте до еднородност. Спрете миксера. Оберете дъното и страните на купата със шпатула.
Последователно добавете половината от брашнената смес, заквасената сметана, Нутелата и останалата суха смес. Разбъркайте хубаво, до получаване на гладко тесто.
Сипете полученото тесто в подготвената тава. Печете в предварително затоплена на 175°С фурна за 45-50 минути. Готовността може да проверите, като забучите дървен шиш в центъра на тестото – когато го извадите не трябва да има полепнало тесто, но е възможно да остава влажен нека това не ви обърква.
Тук може да видите изпеченият кекс приготвен в по-малката форма.
Оставете кекса на страна за 10-15 минути, да се охлади леко. След това го извадете от формата, като го бърнете върху чиния подходяща за сервиране.
Пригответе сиропа за напояване на кекса:
В малка тенджера смесете прясното мляко и Нутелата. Загрейте на умерено силен огън с ръзбъркване, докато Нутелата се разтвори напълно.
С помощта на сладкарска четка започнете да нанасяте шоколадовият сироп по цялата повърхност на кекса. Повтаряйте процедурата с напояването на десерта докато сиропа свърши – отнема малко време. Оставете на страна за 30 минути, да се охлади.
Притответе шоколадовата заливка:
В малка тенджера сипете сметаната и я загрейте до завиране. Добавет Нутелата и разбъркайте докато се смесят еднородно. Разпределете полученото равномерно по повърхността на кекса. Поръсете с нарязани или едро смлени лешници (предварително запечени).
Може да сервирате веднага с чаша Фрапе, топло кафе, топъл шоколад или какао. Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки.






Здравейте! Моля ви, бихте ли ме насочила кога се слага горещата вода? Поздрави!
Здравейте! Много благодаря за въпроса, защото така забелязах че има неточност в рецептата….
Ще я доуточня допълнително днес следобед след консултация с източника.
Здравейте отново, Лозинка!
Смятам, че при последното приготвяне на кекса (преди броени дни, когато реших да допълня снимките за блога), съм забравила да ползвам вода!!!
Според рецептата в книгата какаото се разтваря в горещата вода (в студена вода не може да се разтвори) и се оставя на страна да се охлади леко. После се прибавя в тестото след като сме приключили с добавянето на яйцата.
Подозирам, че от доста време не съм използвала водата, защото пресявам какаото заедно с брашното…
Тези дни може да забъркам една доза като ползвам водата, за да покажа как изглежда десерта, когато е приготвен с такава! ☺️
Здравейте! Искренно ви Благодаря за вниманието и отделеното време, аз направих кекса преди вашия отговор и добавих горещата вода в края и тестото ми стана много по- рядко от вашето. Резултата за нас отново е отличен ! Благодаря много!
Здравейте Лозинка!
Радвам се, че крайният резултат е бил добър и че кекса се осладил и у вас!!! Да ви е сладко!!!
Истината е че се получава чудесно и с водата и без нея!