Не знам за вас, но аз в началото на есента се чувствам ужасно затъжена за зелеви сарми. Киселото зеле тепърва ще бъде приготвяно (е, аз в Кипър вече не правя – прекалено е топло и не издържа дълго), затова пък е лесно прясното зеле да се вари във вода с много лимонов сок, докато листата омекнат и се отделят. Доволна съм! Не е като киселото зеле, но с обработено по този начин зеле се получават много вкусни сармички. Може да се приготвят и с кисело зеле, но тогава лимоновия сос ще стане някак излишен. Смятам, че тази рецепта, която е характерна за Средиземноморието, ще допадне на всички, които са се затъжили за сарми от зелеви листа. Опитайте я, няма да съжалявате!
Сарми Авголемоно или сарми с прясно зеле и яйчно-лимонов сос
- Мерителната чаша е с вместимост 250 мл.
- От по-долу посочените продукти се получават 25 броя, сравнително едри сарми.
- Подберете една по-дълбока тенджера (подходяща се оказа диаметър 24 см. и височина 16 см.), защото на мен ми се наложи да ги прехвърля, уж бяха само на 2 реда в първата тенджера, но като ги залях с бульона се видя, че обема и не е достатъчен. Така се наложи да подменя тенджерата, което не е особено приятно.
- Да нопомня, че тукашният джоджен има изявен ментов аромат и за да се достигне най близо до този аромат, ако сте някъде другаде по света, препоръчвам да смесите равни количества мента и джоджен.
- Рецептата е адаптирана от гръцкото издание на списанието „OLIVE“, бр. 21 от 12/2008 г.
Необходими продукти:
- 1 зелка, 1.600 гр. при мен
- сок от ½ лимон
- гореща вода
За плънката:
- 600 гр. мляно месо (кайма), най-добре смес, но може и само свинска да се ползва
- 145 гр. (2/3 чаена чаша) глазиран ориз
- 150 гр. кромид лук, нарязан на ситно
- ½ чаена чаша магданоз, нарязан на ситно
- ½ чаена чаша копър, нарязан на ситно
- 2 супени лъжици нарязана на ситно свеж джоджен (Mentha spicata)
- 2 чаени лъжици сол
- ½ чаена лъжица черен пипер
За варенето на сармите:
- 1 литър гореща вода, в която са разтворени
- 2 бр. зеленчукови или месни (пилешки или телешки) бульона
- 125 мл. (½ чаена чаша) маслиново олио (зехтин)
- 50 гр. краве масло
За соса:
- 3 яйца, 150 гр.
- 100 гр. прясно изцеден лимонов сок
- 26 гр. брашно
- 1 щипа сол или количество на вкус според соленоста на бульона
- 1 щипка бял пипер
- 500 мл. зеленчуков или пилешки булон
Начин на приготвяне:
Кочана на зелката се разрязва на кръст (вижте снимката). В дълбока тенджена се налива гореща вода, добавя се сока на ½ лимон и зелето се пуща във водата, която трябва да е достатъчно, за да го покрива. Първоначално зелето, може да изплува на повърхността. Вари се на умерен огън и външните листа се наблюдават непрекъсното. Веднага щом омекнат се отделят от зелката с помощта на 2 вилици, например и евентуално нож, с който да се отделят от основата на зелето. Прехвърлят се в цедка, за да се отцеждат от водата. Процедурата се повтаря, докато останат малки листа, които не стават за завиване на сарми, но пък може да се използват за застилане на дъното на тенджерата, в която ще се варят сармите.
След като зелевите листа са готови се приготвя плънката: В голяма купа се смесват всички продукти за плънката. Добавят се 5 супени лъжици от маслиновото олио предвидено за варенето на сармите и сместта се размесва до хомогенност.
Дебелата жилка в основата на зелевите листа се премахва с помощта на остър нож. Всяко листо се пълни с около 1 супена лъжица от плънката и се завива на сарма. Не трябва да са много стегнати, тъй като ориза е суров и ще увеличи обема си при топлинната обработка. Така оформени сармите се нареждат в дълбока тенджера, чийто дъно е покрито с дребните листа от вътрешността на зелето.
Когато всички сарми са оформени и наредени на редове в тенджерата се подготвят продуктите за заливането при варенето им. Ако са ви останали листа от зелето, може да ги разпределите върху сармите. За заливане съм ползвала 2 кубчета телешки булон, разтворени в гореща вода и маслиновото олио (от което сме изразходвали 5 с.л. за плънката). Течността в тенджерата трябва да покрива сармите, така че ако е необходимо, долейте малко гореща вода. На повърхността се разпределя маслото, нарязано на парчета и сармите се похлупват с чиния. Варят се на тих огън за 50-60 минути.
Когато сармите се сварят се приготвя сос Авголемоно или яйчно-лимонов сок, който страхотно допълва вкуса на сармите.
Ако по време на варенето на сармите сте доливали вода е възможно в тенджерата да е останал сок, които може да вложите за направата на соса, вместо да ползвате бульон. Яйцата се разбиват с тел и се смесват с лимоновия сок и с брашното. На струя, при непрекъснато разбъркване към яйчната смес се добавя горещия бульон. Тенджерата се слага на умерен огън и при непрекъснато бъркане се вари, докато сместта се сгъсти. Не я оставяйте да ври.
Сармите се поднасят с този сок, който е добре да бъде сервиран отделно, така всеки може да ги залее с количество според предпочитанията си. Да ви е сладко!!!
ТУК може да видите всички снимки.
Миме, този сос е един от любимите ми! И с пълнени тиквички става страхотно, много е вкусен, наистина много 🙂 Върна ми лятото с тази рецепта, непременно ще пробвам зелето, приготвено по този начин – и аз няма откъде да се снабдя с кисело зеле, пък и не го обичам много много 🙂
Поздрави сърдечни и весел уикенд!
О, Миме напълно съм съгласна за соса! Подхожда на всякакви пълнени зеленчуци.
Ако питаш мен, баш сега и е времето на тая рецепта – за сарми с кисело зеле е рано, а пък прясно зеле има доста на пазара! Аз обичам кисело зеле ама такова дето е отлежавало в дървена каца както си го прави баба. И освен зелето и расола е страхотен.
Освен това тук в Кипър климатът е такъв, че много много не върви киселото зеле, освен ако не стане люта зима, което е рядкост.
Весели да са почивните дни и за теб мила!
Сърмички, вкусни!! 🙂
И аз правих миналата седмица, но по много малко по-различен начин.
На една вълна сме значи!
😉
Чудесно предложение, Мария!
Бих сложила малко кимион на каймата 🙂
Прегръдка!
Привет Дани,
хубава идея даваш за всички, които обичат безрезервно кимиона.
За мен той е една от няколкото подправки, които харесвам само в определени комбинации.
Нещата, в които не бих пропуснала кимиона се броят на пръстите на двете ми ръце – веднага се сещам за лютеница и соленки. Но за ястията го употребявам доста пестеливо ако рецептата го препоръчва и най-често при повторно приготвяне решавам да го пропусна. Подобно отношение имам към карамфила, който нарочно оставям отворен, та да изветрява :), резенето още няколко…
Такива странности си имам! 🙂
Поздрав най-сърдечен!
п.п. Правих твоите плоски питки с плитки – обраха ми точките и на вкус и визия! Те са следващата ми публикация!
https://www.facebook.com/mariamitevachristou/posts/10202548640777210?comment_id=86975279&offset=0&total_comments=9&ref=notif¬if_t=share_comment
Уау, разкошотия!!! Убийствено вкусни изглеждат, Мери! Страшно много любов влагаш във всяка рецепта, личи си 🙂
Инче, убийствено вкусни са, точно както изглеждат!!! 🙂
Поздрави!
И аз трябва да открия сезона на сармите, май 🙂
Вили ще е тъкмо на време! 🙂
Мария, рецептата се получи невероятно вкусна! Само вашите рецепти винаги ми се получават и при това с голям успех….:) Нямам неуспехи! Благодаря ви за точните указания и описания!
Много благодаря Пламена!!!
Радвам се!
Отлична рецепта ! В точния момент,между прясното и киселото зеле и с този великолепен сос ! Поздравления за рецептата !
Благодаря!
Здравейте, Мария,
Рецептата е чудесна и соса към и нея, който съм вкусвала в Гърция към различни ястия. И тъй като сме пред Коледните празници тук в България, моля да споделите как сте приготвяли сарми в Чепеларе – постни и и с кайма, семейна традиция от вашите майка и баба. Дано това не ви затруднява. Моята баба, по произход от Чепеларе, виеше едни чудесни сармички, които се топяха в устата, но за съжаление, тогава бях много млада и не осъзнавах да си запиша как те се приготвят. Благодаря.
Да е светло за семейството ви предстоящето Рождество Христово! Бъдете здрави!
Здравей, Марта!
Чепеларски сарми не съм правила и яла от повече от десет години…
Температурите в Кипър през зимата са средно между 10 и 25 градуса, няма нищо общо със студа в Чепеларе и климата там. Съответно ястията, които човек харесва и предпочита да консумира са различни. Спомням си как в първите ми години в Кипър си правех по малко кисело зеле (което трябваше да държа в хладилник) и не ми беше така вкусно както в България, особенно след като отлежи по-дълго. Да не говорим, че ароматите тук се усещат по интензивно (пак заради климата) и съответно не всички традиционни за Родопите зимни ястия са така вкусни, както ако си там. Преди да осъзная горе споменатото, смятах че явно зелето е друг сорт и затова не става същото, обаче и донесено от България тук, пак не ми допадаше особенно и изобщо не ухае чак толкова вкусно колкото когато го ям там. Затова в Кипър ми е по вкусно когато зелевите сарми ги правя със зеле приготвено по горе описаният начин.
По това време на годината баба ми правеше сарми с кисело зеле и плънка от ориз, добавяше лук и джоджен. За приготвянето на плънката ползваше смес от олио и свинска мас. Това което правеше магията бяха парченцата сланина (по 1-2 малки парченца), които се слагатт при при плънката при завиването на сармите. Дано не пропускам нещо важно, но предвид това, че от години не съм ги правила е възможно и да пропускам нещо…
Светли празници желая!
Бъдете здрави!
Благодаря за отговора, Мария,
Сетих се, че и баба ми Мара също слагаше позапържени парченца сланинка и мас в плънката. А относно вкусовете и ароматите по различните географски ширини – абсолютно сте права, че всяко място определя и ястията – от собствен опит и аз го зная.
Междувпрочем направих по ваша рецепта тиквеник с лимонова глазура и се получи страхотен деликатес, съпругът ми много го хареса. Благодаря от негово име.
Честит Игнажден и дано добри и състоятелни хора са влезли днес във вашия дом, за да е здрава и успешна следващата година за вас!
Благодаря Ви, Марта!
Всичко най-добро и за вашето семейство!
МНого се развам, че тиквеника така се е харесал! Да ви е сладко!