Днес ще ви представя оформянето на едно уникално изглеждащо печиво, носещо наименованието „Погача Житен клас“. На практика изобразява ръкойка със житни класове.
Вижте първата ми погача Житен клас (приготвена е с двойна доза тесто). Така се е раздула, че отвътре е на мехури!!! Добре, че снопчето със житни класове не се е пръснало!!! Мира ме успокои, че такава надута питка било добра поличба! 😊
Житните класове може да сe поръссят с бял или черен сусам, тогава мажа повърхността на питката със смес от жълтък, малко олио и прясно мляко (погачата от снимката горе).
Друг вариант е житните класове да сe поръсят с брашно, преди да се наредят върху погачата, за да не попада бръшно по стъблата) – следващата снимка.
Исках да покажа и обясня оформянетоя на това печиво възможно най-подробно, затова публикацията стана дълга – нека това не ви плаши! Най-много време отнемат житните класове, но за мен си заслужава усилията, защото става много красива и вкусна питка!
Погача Житен клас
- Лъжиците, с които замервам са мерителни. За по-голяма точност съм дала и грамажа на вложените продукти.
- Обърнете внимание на това, че течностите са теглени, възможно е грамажа да не отговаря на същото количество в милилитри.
- Тестото от рецептата е много подходящо за оформяне тестени изделия, на които искате да придадете определена форма.
- Може да замесите тестото ръчно, с миксер или в машина за хлаб. Машината за хляб побира и двойна доза тесто, но тогава повтарям процеса на месене още веднъж и след това оставям да втасва.
- Всички продукти трябва да са на стайна температура, прясното мляко трябва да е хладко (не горещо) – когато потопите пръст в него, усещането трябва да е много приятно топло.
- Ползвала съм смес 1:1 от брашно тип 500 и брашно от твърда пшеница (Villige Flour/Durum Wheat Flour).
- Ще ви е нужна голяма тава като тази на фурната – моята е с размери 33 х 40 см. Застелете тавата с хартия за печене.
- Рецептата е адаптиратна от https://kulinarensvqt.blogspot.com
Необходими продукти:
- 150 мл. прясно мляко, хладко
- 5 гр. (½ супена лъжица) суха мая или ½ кубче прясна мая
- 2.5 гр. (½ чаена лъжица) захар
- 2.5 гр. (½ чаена лъжица) сол
- 100 гр. (2 бр. средно големи) яйца
- 40 гр. (2 супени лъжици пълни с връх) кисело мляко или кефир
- 16 гр. (2 супени лъжици пълни) олио
- 450 гр. брашно
За намазване на погачата, преди и след печене 1-ви вариант:
- малко брашно за поръсване на житните класове
- ½ белтък, разбит с вилица
- 20 гр. масло (разтопено), за намазване на погачата след изпичане
За намазване на погачата, преди и след печене2-ри вариант:
- ½ жълтък
- ½ супена лъжица прясно мляко
- ½ супена лъжица олио или разстопено масло
- бял или черен сусам
- 20-30 гр. масло (разтопено), за намазване на погачата след изпичане
Начин на приготвяне:
В купа смесете хладкото прясно мляко, маята и захарта. Добавете 2-3 супени лъжици от предвиденото за рецептата брашно. Разбъркайте и покрийте купата с прозрачно домакинско фолио (cling film). Оставете на топло да втаса.
Необходими са 5-10 минути, в зависимост от температурата на помещението. Затова време сместта в купата увеличава обема си и по повърхността ú се получават множество мехурчета.
В друга купа смесет яйцата, киселото мляко, солта и олиото. Разбъркайте до еднородност и сипете полуеното в контейнера на машината за хляб. Добавете шупналата мая. Върху нея пресейте брашното.
Включете машината да работи на програма за замесване и втасане на тестото. При мен тя е 90 минути – 30 за замесване, 60 за втасване.
Прехвърлете втасалото тесто върху сух домакински плот и примесете за кратко, колкото да излезе въздуха от втасването. Не ползвам брашно за премесването и оформянето на тестото и питката. Тестото трябва да е меко, но да не лепи. Много е приятно за работа.
Оформяне на погача Житен клас:
Получава се 760 гр. тесто. Разделете го на 2 части – едната 260 гр., другата 500 гр.
От по-малкото парче (260 гр.) оформете основата за погачата, така както се вижда на следващият колаж (представете си очертанията на ръкойка житни клъсове). Може да разтеглите тестото с ръце или да ползвате точилка. Заоблената част на бъдещата ръкойка е с Ø 22 см. Дългата част в долният ú край е 10-11 см.
Разделете останалото тесто (500 гр.) на 32 части. За целта първо разделям тестото на 2 части, всяка от тях на 4 парчета (стават общо 8 до тук), а след това всяко парче на половина за 16 бр. тесто и още веднъж на половина за 32 парчета като краен резултат. Покрийте парчетата тесто с памучна кърпа, за да не засъхва докато оформяте питката. През зимата кърпата може да е суха, през лятото трябва да е влажна.
Започнете с оформянето на стъблата за житните класове: За тях ползвам 13 парчета тесто.
От всяко парче тесто усучете фитил с дължина 44-45 см. Някои от фитилите разрежете на 2 половини, други на 3 части, за да може да оформите стъблата на житните класове, както се вижда на следващият колаж. С помощта на сладкарска четка намажете основата на питката с малко вода, за да прилепнат поставените върху нея „стъбла“.
Така изглежда погачата, когато приключа с оформянето на стъблата.
За оформянето на „връзката, с която е завързана ръкойката“: От 1 парче тесто оформете фитил с дължина 30-35 см. Разрежете го по средата. Обърнете тънките краища на фитила един към друг и ги прехвърлете, така сякаш искате да направите възел. Трябва да изглежда като завързана връвчица. Намажете с вода стъблата, там където свършва заоблената част и започва продълговатата. Поставет оформената „връвчица“ и подпъхнете крайчета ú под питката, така че да изгежда, че обгръща стъблата.
С оставалите 18 парчета тесто оформете житните класове по следния начин: разрежете 1 парче тесто на 2 части. Може да са две еднакви половини или едната да е по-малка, другата по-голяма. Тако нещата ще изглеждат по-естествено и ще се сместят по-добре. Когато приключите с нарязването, формете всички парчета тесто на дебели не много дълги фитили. При мен в случая част от тях са с дължина 4-5 см, други стигат до 8 см. Не ги покривайте с кърпа.
С помощта на малка ножица с остри върхове, направете разрези по повърхността на фитилите, така както се вижда на следващият колаж. Поръсете повърхността им с малко брашно. Започнете да ги нареждате в периферията на горната половина на основата за ръкойката, като преди това я навлажните с малко вода.
След това преминете с нареждането на класовете надолу. Вмъквайте ги, така че горната им част да навлиза между две класа от наредените във външната част. Застъпвайте ги съвсем леко, за да не остават дупки и дебелината на погачата да е равномерна. Когато поставите последните класове върху по-късите стъбла, рязвайте леко с ножичката тестото в основата (там където се съединяват), за да не личи че са отделни парчета.
Един детаил в долната част на погачата: с ножицата направете разрези върху основата на питката, така че да се слее със стъблата.
Оставете да втаса за 15-20 минути. Наблюдавайте, защото ако се надуе много, при печенето ще пръхне допълнително и формата няма да се запази така добре, както ако втасването е било контролирано.
С разбит белтък, намажете само стъблата на житните класове.
Ако не сте поръсвали житните класове с брашно и искате да ползвате черен или бял сусам, намажете цялата повърхност на питката със смес от жълтък, прясно мляко и олио. След това поръсете класовете със сусама.
Печене:
Печете в умерена фурна, предварително затоплена на 180ºС, работеща с горен и долен реотан и вентилатор. Сложете тавата на второ ниво (едно ниво под средно). При мен печенето по този начин отнема 30 минути. На следващата снимка се вижда питката, веднага след изваждане от фурната – има много приятен златист цвят.
Ако питката е била намазана с яйце и поръсена със сусам, намажете цялата ú повъхност с разтопено масло.
Когато сте ползвали брашно, намажете само стъблата с масло и приложете следната техника при класовете: Обърнете сладкарската четка от тясната страна (вижте следващата снимка). Прокарвайте я с между класовете (не върху тях, за да не се отмие брашното). Минете крайните парчета, които са по-зачервени.
Може да поднесете веднага, докато е топла или след като се охлади. Ако остане се съхранява добре увита в найлонов плик или в кутия с капак.
Ще хареса много на хората, които харесват хляба да има много и крупкава коричка! Сърцевината е много пухкава и вкусна. Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки. Вижте и Погача Дядо Коледа, която е приготвена с двойна доза от същото тесто и Ароматен хляб с форма на морски рак.
За много години, Мария! Да сте здрави и щастливи! Питката ти се е получила чудесна. Изглежда ми на добра поличба – ще има по много от всичко :). Поздрави и хубава година!
Благодаря ти, Станимира!
Честита да е и за теб Новата Година и нека да е здрава, изпълнена с обич и късмет!!!
🙂
Да и аз това си казах – ама така се разду тая питка – така се самоуспокоявах, че поне като не успях да я докарам с перфектен външен вид дай боже това да е както казваш и ти добра поличба 🙂
Поздрав най-сърдечен и слънчеви прегръдки!