При нас тези дни е истинска зима!!! Не може да се каже, че е студено, но температурите са доста по-ниски от характерните за сезона и вече 3-4 дни вали по цял ден. В такива дни на човек му се хапва нещо вкусно и топло, като супа! Сетих се за „Пикантната супа със зеле, фасул и царевица от Трабзон“ – много вкусна става и скоро не я бях правила, но докато разгръщах страниците на книжката, за да открия рецептата и, попаднах на супата от днешния ми пост и промених плановете си! 🙂
Супата се оказа много вкусна, гъста, затопляща и съвсем подходяща за зимното време през пролетта! 🙂 Тя е и вариант за разнообразяване на гозбите с леща.
Пикантна Турска супа (Ezogelin Corbasi) с жълта леща и ориз
- Супата се приготвя с червена люта чушка, но в къщи не всички могат да ядат люто, затова, аз добавих малко сладък червен пипер, а парливата чушка, всеки които желае си я добавяше допълнително към супата.
- Ако имате домашно приготвен телешки бульон, супата би станала още по-вкусна.
- Жълтата леща може да се замени с сушен жълт грах (yellow split peas) – с него е приготвена рецептата ми в случая. Вместо ориз може да се ползва булгур.
- Рецептата е адаптирана от книгата „Τουρκία: Εξαιρετικές Γεύσεις της Μεσογείου“ (може да се преведе като „Турция: Изключителни вкусове от Средиземноморието„). Там пише, че супата се сервира най-вече на Рамазан. Идва от Южна Турция, но е обичана и се сервира в цяла Турция. Името и „Ezogelin Corbasi“ е взела от млада невеста (gelin) на име Езо – на български би звучало като „Супата на невестата Езо“
Необходими продукти за 4-5 порции:
- 300 гр. жълта леща
- 100 гр. ориз, ползвала съм „Каролина“
- 50 гр. (4 равни супени лъжици) брашно
- 2 кубчета телешки бульон
- 1.500 мл. топла вода
- 1 супена лъжица (17 гр.) краве масло
За запръжката:
- 2 супени лъжици (34 гр.) краве масло
- 1 супена лъжица (25 гр.) доматено пюре
- 1 чаена лъжица сух джоджен
- ¼ чаена лъжица нарязана на дребно червена люта чушка, парлив пипер или обикновен червен пипер
- 1 ½ чаена лъжица сол
- ¼ чаена лъжица черен пипер
- 1 чаена чаша (250 мл.) топла вода
За гарниране при сервирането:
- листа пресен джоджен
- лимон
Начин на приготвяне:
Лещата се измива в няколко води и се слага в тенджера. Добавят се маслото и начупените кубчета бульон. Залива се с топлата вода. Слага се на котлона. Ако на повърхността се образува пяна се отстранява с решетъчна лъжица и се изхвърля. Огънят се регулира, така че супата да не ври прекалено силно и се вари 10 минути. След това се добавя измитият ориз и варенето продължава на умерен огън още 10 минути.
Приготвя се запръжката: Всички подправки се смесват в купа. В малка тенджера се разтапя маслото. Добавя се брашното. Запържва се за около минута, при непрекъснато разбъркване. Добавят се подправките. Топлинната обработка продължава при непрекъснато разбъркването, докато подправките пуснат аромата си. Тогава се прибавя доматеното пюре и след като се смеси хубаво с останалите продукти, в тенджерата се налива топлата вода. Разбърква се енергично и получената смес се сипва в тенджерата с лещата и ориза.
Разбърква се, докато се смесят добре и се оставят на тих огън за около 5 минути.
Супата се сервира топла с пресен хляб и люти чушки. Да ви е сладко и уютно и топло! Когато изстине, супата се сгъстява още повече когато е приготвена със сушен жълт грах. Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки.
Много много апетитна супа! Точно по подобни гъсти версии на леща си падам, но такава точно не съм правила. Отвори ми се апетит от гледката на твоята 🙂
Усмихната и вкусна седмица, Миме 🙂
Мерси, Тики!
Да ти се връща с пълни шепи!
Мария, здравей, тази супа си я бях заплюл още кято я видях сред рецептите ти. Стана просто божествена и то при положение, че не обичам особено ориз в супи. Всички много я харесаха, майка ми си преписа рецептата, а това си е постижение. Единствено (но по моя вина, защото нямам много опит още) като добавих запръжката ми се образуваха малко топчета, които трябваше допълнително да понамачкам, докато бърках. Как да го избегна следващия път?
Благодаря, че ми я припомни, чрез коментара си Василе!
Времето е подходящото да я приготвя отново и аз! 🙂
За да не става на бучки запръжката, може да се разреди с няколко черпака от супата и след това да се сипе в тенджерата.
Това не е Езогелин…Рецептата ви е хубава ,но името и не е това.Липсват Нахут и булгур.Оригиналната рецепта ,кояо се сервира навсякъде в Турция (разбирайте Азия) е малки разлики в подправките ,но не в основните продукти.
Не съм била в Турция и не говоря езика, но книгата която съм посочила като източник на рецептата е съставена от топ готвачи с турски произход и не вярвам да са дали грешно име на рецептата! Друг е въпроса, че повечето популярни ястия имат множество интерпретации и е явно че готвачът, който е представил конкретната супа във въпросната книга е ползвал ориз вместо булгур. Пояснено е обаче, че ориза може да се замени с булгур.
С кратко, бързо търсене в Google не можах да открия вариация на супата с нахут, но сигурно съществува и такава щом сте опитвали…
Видях, че в Wikipedia описват че в състава на супата се съдържа и булгур и ориз…
Препоръчвам Ви да опитате рецептата, нищо че може да е различна от това, което на вас Ви е познато под Езогелин чорба!!!
Лично аз не съм я опитвала с булгур, въпреки че много го обичам и съм сигурна, че и с него ще стане прекрасна!