Днешната мусака е един по-мързелив вариант и с по-малко продукти в сравнение с тази мусака. Заливката също е малко по различна. Каймата не се запържва, което ще допадне на мнозина, а заливката е пухкава като облаче. Опитайте я! Няма да съжалявате!
Мусака с кайма и картофи
- Мерителната чаша е с вместимост 250 мл.
- Тавата, която съм ползвала е с размери 33 х 23 см.
- Ако се ползват съвсем пресни картофи (в началото на сезона, когато кожата им може да се остърже), водата в рецептата трябва да се намали.
- Количеството на олиото е това, което съм ползвала за тукашната кайма, която не е пълна с мазнини.
- Ако ползвате замразена кайма се погрижете да бъде размразена преди да я ползвате за готвене.
- Рецептата е адаптирана от книгата на Росица Генчева „Кулинарна енциклопедия: 1555 избрани рецепти“.
Необходими продукти:
- 65 гр. олио
- 180 гр. (2 глави) кромид лук, нарязан на парченц
- 1300 гр. картофи, нарязани на кубчета
- 600 гр. смляно месо (кайма)
- сол
- черен пипер
- 1 чаена лъжичка червен пипер
- 65 гр. доматено пюре разтворено в 125 мл. (1 чаена чаша) топла вода или 1 чаена чаша домати (от консерва или пресни, в зависимост от сезона)
- магданоз
- топла вода
За заливката:
- 400 гр. кисело мляко или 300 гр. цедено кисело мляко, разредено със 100 гр. вода
- 3 яйца (145 гр.)
- 36 гр. (3 супени лъжици) брашно
- 1 щипка сода бикарбонат
- 1 чаена лъжичка сол или количество на вкус
Начин на приготвяне:
Олиото се загрява в подходящ голям съд (тенджера). Лука се задушава в него за 3-4 минути или докато омекне и порозовее леко. Добавят се картофите и мляното месо, предварително раздробено на трохи. Поръсва се със сол (2 чаени лъжици) и черен пипер (¼ чаена лъжица). Задушаването продължава с периодично разбъркване за 5-6 минути или докато каймата побелее равномерно. След това се наръсва с червеният пипер. Разбърква се за минута или докато се разпредели равномерно межде продуктите в тенджерата и пусне миризмата си. Добавя се доматеното пюре, разтворено в топла вода (или домати). Задушаването продължава още 3-4 минути. След това се налива гореща вода, при мен 3 чаени чаши. Количеството на водата трябва да достига до нивото на продуктите в тенджерата.
Всичко се прехвърля в подходяща тава и се запича за около 40 минути в предварително затоплена фурна, нагласена на 180°С. Печенето продължава докато течността в тавата се изпари и повърхността се зачерви приятно. Приготвя се заливката: Всички продукти се смесват в подходящ съд и се разбъркват до хомогенност. Получената смес се разстила върху мусаката и тавата се връща във фурната, докато повърхността на заливката се зачерви леко. При мен това отне около 15 минути.
Сервира се веднага със салата и кисело мляко. Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки.
Чудна мусакица се получи, Мария! Вкусно ястие, точно за студеното време тук. А заливката е най–сполучливата от различните варианти, които съм правила. Благодаря за рецептата.
Поздрави.
Много благодаря за тази и за всички Ваши чудесни рецепти! Мусаката стана прекрасна, невероятно вкусна 🙂
Поздрави, Надя
Благодаря за отзива, Надя!
Да ви е сладко! ❤
Привет от Английско! Тъкмо съм сложила мусаката да се пече ! Децата , а й мъжът ми обожават българската кухня ! В момента няма как да пътуваме за лятото поради продължаващата епидемия , но със български гозби се пренасяме за момент в България 😊! Благодаря Мария !
Привет, Лина и да ви е сладко!!!
😊