Не мога да ви опиша какво блаженство е да опиташ тези сладки!!!Буквално се топят в устата и карат мозъка ви да изключва за всичко друго разтапяйки го в синхрон с небцето ви! Смятам, че тайната е в това че тестото съдържа нишесте – то прави масленото тесто така нежно и топящо се в устата. Винаги когато разполагам с оризово брашно, ползвам такова вместо нишесте, с него текстурата на сладките става още по-нежна. Прекрасна рецепта!!!Препоръчвам ви я горещо! Единственият недостатък е, че не стават голям брой сладки! 🙁
Маслени сладки, топящи се в устата
- Мерителната чаша е с вместимост 250 мл.
- От по-долу посочените продукти съм направила 28 бр. сладки с тегло 630 гр. Всяка от сладките е оформена от 20 гр. тесто. Ако се оформят от 15 гр. тесто може да се получат до 37 бр., но тогава времето за печене, ще е по-кратко от посоченото по-долу.
- Освен екстракт от ванилия съм ползвала 1 малко тонка бобче, което би могло да се замени с 1-2 щипки индийско орехче, канела или друга подправка според предпочитанията.
- За заравянето на сладките съм ползвала около 500 гр. пудра захар. Сладките престояват заровени в нея за 24 часа, след това се изваждат, а пудрата захар която остава се пресява и може да се ползва за нещо друго.
- Рецептата е адаптирана от http://cooks-and-bakes.com
Необходими продукти:
- 235 гр. (1 ½ чаени чаши) бяло брашно
- 60 гр. (¼ чаена чаша) оризово брашно или пшенично нишесте
- ¼ чаена лъжица сол
- 40 гр. (¼ чаена чаша) пудра захар
- 230 гр. масло, меко, на стайна температура
- 5 мл. (1 чаена лъжица) екстракт от ванилия
- 1 малко тонка бобче (пожелание)
За заравяне на сладките:
- 500 гр. пудра захар
Необходими продукти:
Брашното и нишестето (при мен оризово брашно) се смесват в купа. Тонка бобчето се настъргва на ситно ренде. Оставят се на страна до употреба.
Маслото, солта и захарта се смесват в купата на миксера. Размесвате се на ниска степен докато се смесят хомогенно. Добавят се настърганото тонка бобче и ванилията. Брашнената смес се пресява директно над купата с маслената смес. Размесват се докато се получи гладко тесто, което се увива в прозрачно домакинско фолио и се прибира в хладилник за 20-30 минути или колкото е нужно да се охлади, за да се оформят лесно сладките.
От охладеното тесто се късат парчета с тегло около 20 гр. Оформят се топчета, които се нареждат на разстояние в тава застлана с хартия за печене. Пекат се на средна скара, в предварително затоплена на 180ºС фурна, работеща с горен и долен реотан и вентилатор. Печенето при мен отнема 10 минути. Сладките са готови когато крайчетата им порозовеят леко, горе остават бели. Когато се извадят от фурната са много крехки, затова е добре да останат в тавата 4-5 минути.
Може веднага да се наръсят със слой пудра захар, макар че докато наръсите всички сладки, първите вече ще са попили захарта. Повторете наръсването. Когато сладките стегнат леко може да се прехвърлят в купа или друг подходящ съд, чийто дъно е наръсено със слой пудра захар. Нареждат се на редове, като всеки ред се засипва с обилно количество пресята пудра захар. Аз изразходвах около 500 гр. Сладките престояват заровени в захарта поне 24 часа. След това може да се извадят, да се прехвърлят в подходящ за сервиране или съхранение съд. Каквото е останало от пудрата захар може да се пресее и да се ползва за нещо друго.
Издържат до 3 седмици в плътно затворена кутия, естествено ако не бъдат опустошени веднага! Да ви е сладко!!!
ТУК може да видите всички снимки.
Страхотна рецепта за коледните и новогодишни празници. Сладките са любими на цялото семейство. Благодаря за идеята!
Честита Коледа! Да е здрава и благодатна за Вас.
Рецептата е много хубава и изискана. Понататък ще събера кураж да я направя, а сега ще опитам да приготвя масленки с мас като вашите, защото имам спомен от тези на баба ми. Те се топяха в устата. Дано и други се престрашат да използват мас в ястията си – естествен продукт, незаслужено пренебрегван по някакви съображения.
И чакаме нови кулинарни вдъхновения, Мария.
Поздравления.
Честита да е и за вас Вас Марта!
Благодаря за хубавите пожелания, да Ви се връща с пълни шепи!
Да!!! Масленките са голяма вкуснотия! Да Ви е сладко да си ги похапвате!
А, тази рецепта е дори още малко по-вкусна, няма нищо сложно в приготвянето.
Поздрави и от мен и весело изкарване на оставащите празници!
Най-сполучливите маслени сладки, безкрайно благодаря!
Благодаря за отзива, Юлия!
Да ви е сладко!
❤