По това време на годината баба ми правеше сарми с кисело зеле и плънка от ориз. За приготвянето на плънката ползваше смес от олио и свинска мас. Добавяше кромид лук (понякога и малко праз лук – много по-вкусно става с него). Подправките бяха сол, черен пипер, много джоджен и червен пипер (по желание). В случая аз не сложих червен пипер, оставих ги бели, но и с него е вкусно и придибиват по-наситен красив цвят. Тайната съставка на тази гозба са парченцата сланина, които се добавят към плънката по време на завиването на сармите. Докато се варят сланината частично се разтапя и ги прави много вкусни! Реших да добавя малко зеленчуков бульон за варенето (не само вода) и мисля, че не сгреших! Ще се радвам да ги опитате и да ви се усладят както на нас!
За тези сарми ме подсети Марта (читател на блога с корени от Чепеларе – града, в който съм израснала). Чепеларски сарми не бях правила и яла повече от десет години… Докато живеех в България ми бяха много вкусни! Обожавах ги! В Кипър не правя често традиционни зимни български ястия по простата причина, че температурите през зимата в Кипър са средно между 10 и 25 градуса, нямат нищо общо със студа в Чепеларе и климата там. Съответно ястията, които ми харесват и предпочитм да консумира са различни. Случи се така, че напомнянето за това традиционно Родопско ястие стана в синхрон с лошото време и това, че видях кисело зеле и сланина в магазин с български стоки, който посетих същия ден в търсене на амонячна сода. Нищо не е случайно в този живот!!! 🙂
Родопски сарми с кисело зеле, ориз и сланина
- Мерителната чаша е с вместимост 250 мл.
- Включила съм тези сарми в категорията „Без месо и (или) Вегетариански“, защото са без месо, въпреки че не са постни заради свинската мас и сланината.
- Продуктите са претеглени след като са били почистени.
- Ползвала съм кръгъл ориз Каролина за пълнени зеленчуци.
- Количеството на солта за плънката ще е в зависимост от солеността на зелето, което се ползвал. По-долу съм дала количеството, което аз съм ползвала в случая.
Необходими продукти:
- 1130 гр. листа от кисело зеле
- 90 гр. сланина
- 40 гр. свинска мас
- 80 гр. олио
- 210 гр. (1 голяма глава) кромид лук
- ½ стрък праз лук (по желание)
- 2 чаени чаши (390 гр.) ориз (вижте съветите по-горе)
- 1 чаена лъжица червен пипер (по желание)
- 5 гр. джоджен, сушен
- 250 мл. (1 чаена чаша) гореща вода
- 1 ½ чаени лъжици сол
- ½ чаена лъжица черен пипер
За варене:
- 1500 мл. гореща вода
- 1 кубче зеленчуков буьон
Начин на приготвяне:
Сланината се нарязва на малки тънки парченца. Оставя се на страна до употреба.
Свинската мас и олиото се смесват в тенджера. Загряват се на умерено силен огън.
Същевременно лука се нарязва като за готвене. Ако се ползва праз лук, се нарязва на ситно. Задушава(т) се в мазнината за 4-5 минути или докато омекне. Разбърква се периодично.
Добавят се измитият и отцеден от водата ориз, солта, черният пипер и половината джоджен.
Задушаването продължава с често разбъркване за около 2 минути или докато ориза стане като стъклен. На този етап се добавя и червеният пипер (ако се ползва), разбърква се 1-2 пъти и след това се залива с горещата вода (1 чаена чаша). Вари се на умерен огън с периодично разбъркване, докато ориза поеме водата и остане на мазнина.
Сваля се от огъня, добавя се останалият джоджен и се разбърква хубаво. Плънката е готова.
Зелевите листа, които съм ползваля бяха сравнително големи. Твърдата част в основата им се отстранява с помщта на остър нож, така както се вижда на следващата снимка.
Рарзеляла съм всеки зелев лист на 2 половини, от които съм оформяла 2 сарми с по 1 супена лъжица от плънката за всяка от сармите. Върху плънката се поставят 1-2 парченца от сланината и сармите се завиват по стандартният начин (вижте следващият колаж). Аз не държа на това да оформям дребни сарми, но който желае може да ги прави и по-малки.
Сармите се нареждат в тенджера с решетка. Аз ползвах херметическа тенджера (тенджера под налягане), защото е с дебело дъно и има такава решетка. Варила съм обаче без да я затварям с капака. Ако нямате такава тенджера, може да ползвате каквато и да е като застелите дъното с шайби картофи или зелеви листа.
Варене:
Върху сармите се поставя керамична чиния с размер най-близък до този на съда, в който са наредени. Чинията ще ги притиска по време на варенето. Заливат се с горещата вода, в която предварително е разтворен бульона. Нивото на течността в тенджерата трябва да е до това на сармите в нея. Тенджерата се слага на силен огън. Когато течността заври, огъня се намаля, така че да не ври силно, а да къкри тихо. Не похлупвам тенджерата.
Варя така 3 часа. И резелтата е това, което се вижда на снимките – вкусни зелеви сарми с ориз. Да ви е сладко!
Може да се консумират веднага и ако останат се съхраняват в хладилник. преди да се консумират се притоплят.
ТУК може да видите всички снимки.






Честита и благословена Нова година, Мария!
Изключително приятно съм изненадана, че публикувахте горната рецепта. Благодаря за вниманието към желанието ми. Ще могат да я видят и приготвят и други ваши читатели. Ястията от родопската кухня, както и от други райони на България, трябва да се съхраняват за поколенията. Ето вие ми помогнахте да възстановя за себе си тази рецепта.
Още веднъж сърдечно благодаря!
Честита и благословена да е Новата година и за Вас!
Ще се радвам да опитате рецептата и да ви се услади, така както някога!
Поздрави и от мен!