Идеята за рубриката „Кулинарни букви“ се роди през есента на 2013 г. и от тогава за празника на буквите (24-ти Май) се опитвам да поддържам създадената преди 3 години традиция да приготвя нещо вкусно за похапване, което да е с формата на букви. Миналата година приготвих тези кулуракя (курабии), тази година май питка ще правя, ще видите догодина! 🙂
Кулуракя (курабии) с 2 вида масло и „Кулинарни букви“
- Тестото не е от най-приятните за работа, но стават много вкусни курабии. Може да бъдат оформени по няколко начина, подробности по-долу.
- Всички продукти трябва да са на стайна температура.
- Тайната на тази рецепта се крие в доброто разбиване на двата вида масло. То трябва да се превърне в пухкав крем и да увеличи обема си поне 2 пъти. Затова изпълнението на рецептата е невъзможно без миксер. Ползвам статичен миксер, работещ с перка.
- От по-долу посочените продукти се получават до 60 бр. курабии.
- Рецептата е на Γρηγόρη Γαστεράτο.
Необходими продукти:
- 200 гр. краве масло
- 200 гр. претопено масло (гхи, Clarified butter)
- 250 гр. пудра захар
- 2 бр. (110 гр.) яйца
- настъргана кора от 1 портокал
- 30 мл. (22 гр.) олио
- 30 гр. прясно мляко
- 950 гр. брашно
- 1 чаена лъжица бакпулвер
За намазване:
- 1 яйце
- 1 жълтък
- 1 чаена лъжица вода
Начин на приготвяне:
Двата вида масло и пудрата захар се смесват в купата на миксера. Докато маслото поеме захарта се разбиват на ниска скорост, след това скоростта се увеличава и разбиването продължава докато сместа побелее и стане пухкава, с обем поне 2 пъти по-голям от първоначалният. Разбиването на маслото при мен отне около 7-8 минути.
Едно по едно се добавят яйцата. Когато сместа ги поеме, последователно се добавят останалите продукти – олиото, прясното мляко, настърганата портокалова кора и половината от брашното смесено с бакпулвера. Останалото брашно се пресява върху домакински плот. Тестото от миксера се прехвърля върху него и се меси с ръце докато го поеме.
Тестото не е твърдо, но е ронливо и затова не е много приятно за оформяне на курабии с фитили, но не е невъзможно. Разделя се на 4 еднакви части.
Най-лесният начин за оформяне е всяка от четирите части да се оформи на дебел фитил, които се нарязва на 15 парчета под наклон.
Оформените по този начин курабии ще изглеждат така в готов вид.
Другият вариант е всяко от четирите парчета тесто да се раздели на 15 части и от всяка да се оформи кулураки. Преди да пристъпите към оформянето на фитил стиснете тестото в ръка за да се сбие, така няма да се рони докато го правите на фитил.
Полученият фитил може да се прегъне така както се вижда на следващият колаж: Около 1/3 от левият му край се прехвърля на дясно. След това десният край на фитила се прехвърля на ляво върху загънатото от ляво парче. Тестото е ронливо и лесно се счупи там където се огъва – не се притеснявайте, стиснете с пръсти двата края на курабията, така че местата които са се разчупили да се съединят.
Ето и оформените от фитили букви.
Повърхността на курабии се маже с яйчената смес, предвидена за целта.
Да не пропусна и оформянето на малки гевреци.
Пекат се в предварително затоплена умерена фурна. Аз обикновено пека всички тави наведнъж, затова пущам фурната да работи само с горещ въздух, нагласена на 190ºС. Печенето така отнема около 30 минути. Ако вашата фурна няма такава опция, ще трябва да печете по една тава в предварително затоплена на 180ºС фурна, работеща с горен и долен реотан, без вентилатор. Печенето по този начин отнема 18-20 минути. Печенето на буквите ми отне 13 минути. Когато курабиите се охладят може да се прехвърлят в кутия или нещо друго подходящо за съхранение. Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки.
Помня тази твоя инициатива – с буквите, и я приветствам!
Веси, у нас стана традиция!
На моите децата им е много интересно когато им разказвам за факелните шествия с ръчно изработени фенери.
За съжаление дочувам, че в БГ шествията с фенери вече не се организират масово и във всички градове!
Това е жалко!