Когато живота ти поднесе сини сливи – направи си компот и Конфитюр от сливи на фурна!
Предполагам, че за повечето читатели на блога приготвянето на компот е рутина, която не е нужно да бъде записвана и следвана като рецепта. Всеки знае – плод, захар и вода! Нищо сложно! Така е за всеки, който е израснал на място където приготвянето на зимнина е неразделна част от житието. За разлика от мен децата ми нямат придстава какво е приготвянето на зимнина, защото живеем на място където няма нужда от правенето на подобни запаси. Компоти или консерви приготвям понякога, просто защото искаме да си хапнем и с времето осъзнавам, че има доста простички неща за които се питам така ли го ппавехме или иначе!? Затова и простичка рецепта като компот от сливи заема мяст в блога!
Компот от сини сливи
- Бурканите, които съм ползвала са с вместимост 600 мл.
- Теглото на плодовете е замерено, след като са били почистени от костилките.
- По същият начин може да се направи и компот и от други плодове.
- Количеството на плодовете може да е повече или по-малко от посоченото по-долу. Лично на мен ми харесва да пълня бурканите с плодове до ²⁄3 от обема им.
- Зхарта може да се намали или увеличи в зависимост от сладоста на ползваните плодове или според личните предпочитания за сладост. Смятам, че може да се сведе до минимум от 2 супени лъжици, максимум от 4 супени лъжици. В случая аз съм направила 2 компота с по 4 супени лъжици захар и 2 с по 3 супени лъжици захар.
- Ако искате ароматен компот може да добавите във всеки буркан парче канела (до 2 см.) и 1 бр. карамфил (подправка) – цели цветчета. Ако компота е за бърза консумация, т.е. не е голямо количеств и няма да стои дълги месци може да се ароматизира с няколко листа индрише или 1 листо от смокини във всеки буркан.
Необходими продукти:
- 280 гр. половинки сини сливи
- 4 равни супени лъжици (54 гр.) захар (вижте съветите по-горе)
- вода
Начин на приготвяне:
Разрежете предварително измитите плодове на половини. Отстранете костилката. Запълнете измитите буркани с плодове поне до половината от обема им. Аз запълвам до ²⁄3 от обема на буркана, което отчете 280 гр. сливи. Върху плодовете във всеки от бурканите сипете по 4 супени лъжици захар или количество което вие предпочитате. Залейте със студена вода от чешмата.В случая при мен всеки от бурканите пое около 250 мл. вода. Замерването на водата в милилитри не е важно, написала съм го по-скоро ориентировъчно. Важно е количеството на водата във всеки от бурканите да достига до гърлото му. След като напълните бурканите с вода, затворете ги с капачките.
На дъното на голяма, дълбока тенджера застелете кухненска кърпа. Върху нея наредете бурканите и ги залейте с вода, която да ги покрива на 5-6 см.
Аз нямам достътъчно дълбока тенджера – рядко правя нещо, което се изварява за консервиране, затова нередих буркани в тенджерата с капачките към дъното и напълних тенджерата до половина със студена вода.
Сложете тнджерата на умерено силен огън и когато водата заври, регулирайте огъня, така че да не ври силно и продължете варенето15 минути.
Застелете домакинският плот с кухненска кърпа. Извадете бурканите от водата и ги обърнете върху капачките. Оставете ги така, докато изстинат напълно. След това може да обърнете бурканите в нормално положение.
Добре е компота да престои поне седмица, преди да се консумира. Запазва се в отлично състояние поне за 2 години, но е най-добре да се консумира в рамките на 1 година.
Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки. А тук рецептата за „Компот от кайсии“.