Клина представлява сравнително тънка баница, характерна за Родопският край. Съставена е от 2 (или 3) ръчно приготвени кори. Между тях има плънка, която може да бъде доста разнообразна, но като че ли винаги (или най-често) е с предварително сварен и охладен ориз. В случая плънката е от сварен ориз, сирене (може и без него), кисело мляко и яйца. Традиционно печенето на Клин става върху плочата на печка с дърва. След като едната страна се изпече, клина се обръща върху т.нар. кръг за точене (голяма дървена дъска) и с негова помощ се връща в тавата, за да се изпече и от другата страна. На пръв поглед това може да ви изглежда сложно, но е по-лесно и от обръщането на палачинка. Печенето на клина би могло да стане и в обикновена фурна, която работи само с долен реотан. Ако не ви се занимава може да печете и по стандартния начин, но ако следвате дадените от мен инструкции ще получите автентично вкусен Клин. В зависимост от това каква е плънката повърхността на клина може да се наръси със захар. Клина с тиква и Яйченика обикновено се ръсят със захар и въпреки, че са сладки и двете баници се поднасят като основно ястие.
Клин Яйченик или Родопска баница с плънка от ориз, яйца и кисело мляко
- Тавата, която съм ползвала е с диаметър 32 см.
- Всички продукти за плънката трябва да са предварително подготвени и охладени, но се смесват непосредствено преди плънката да се насипе върху първата кора.
- Вместо обикновено кисело мляко съм ползвала 230 гр. гъсто кисело мляко разредено с 25 гр. вода.
- Времето и температурата за печене посочени по-долу са тези, които са били нужни при мен в случая. Възможно е при различна фурна, да се наложат корекции свързани с температурата или времето на печене.
Необходими продукти за тестото:
- 120 мл. хладка вода (около 35°С)
- 1 чаена лъжица оцет
- 1 чаена лъжица олио
- ½ чаена лъжица сол
- 190 гр. брашно
- + около още 40 гр. брашно за разточване на корите
За плънката:
- 135 гр. ориз
- 255 гр. кисело мляко
- 300 гр. сирене
- 6 яйца, 320 гр.
- 1 чаена лъжица (6 гр.) сода бикарбонат
За намазване:
- 20 гр. олио, за тавата
- 90 гр. краве масло, нарязано на филийки
Начин на приготвяне:
Ориза се измива добре под течаща студена вода. Залива се с гореща вода и се вари за 12-13 минути от момента на завиране. Прехвърля се в цедка и се облива със студена вода докато се охлади. Оставя се на страна да се отцеди от водата и до употреба.
Направата на тестото може да видите на следващото видеото или по-подробно в публикацията ми Как се правят кори за клин (Родопска баница).
Омесеното тестото се покрива с домакинска кърпа и се оставя за около 10 минути, за да се отпусне. Ако времето е топло е добре кърпата да е влажна. Полученото тесто е около 300 гр. Разделя се на 2 части – една по-голяма (200 гр.) и една по-малка (100 гр.). В тавата, в която ще се оформя баницата се сипва олиото, стените и дъното на тавата се намазват с него. Първо се разточва по-голямото парче тесто. Как става това, може да видите снимките ТУК или следващото видео.
Разточената кора трябва да е достатъчно голяма да покрие дъното и стените на тавата, дори да излиза извън тях – така, разточеният лист няма да се свлича от стените. Пренасянето на кората от работния плот в тавата, става с помощта на точилката по следния начин: Тестото се навива на точилката и с нея се пренася до тавата. Края на тестото увито около точилката се поставя в единия край на тавата. Тестото се развива от точилката, която същевременно се придвижва над тавата, за да достигне срещуположния ú край. След това с ръце се намества така, че да покрие равномерно дъното и стените на тавата. Всички продукти за плънката се смесват в купа. Размесват се докато се смесят хомогенно. Получава се доста сочна плънка. Разпределянето и върху кората в тавата става с наръсване. За целта може да ползвате вилица и лъжица или едната си ръка. Плънката се разпределя равномерно по дъното на тавата. Тесто по стените на тавата се загръща (обръща) върху плънката. Следва разточването на останалото тесто, което става по-абсолютно същия начин, с тази разлика, че втората кора трябва да е с диаметъра на тавата. С нея се покрива повърхността на баницата. Всичко това може да се види и на следващото видео.
В долната част на фурната се поставя ниска скара, така че тавата с клина да не е в непосредствена близост с реотаните. Фурната се загрява до 200ºС, работеща с горен и долен реотан. Готовата баницата се поставя върху ниската скара в долната част на предварително затоплената фурна и горните реотани се изключват. Пече се за 30 минути. Добре е след първите 15 минути тавата да се завърти, така че предната част да отиде отзад. Това се прави, за да сме сигурни, че баницата ще се изпече равномерно, в случай че реотаните са разположени по начин който не обхваща равномерно цялата тава. Ако не сте сигурни дали тестото по-дъното се е запекло добре, може да проверите, като надигнете клина леко с дръжката на лъжица или нещо друго подходящо. Когато е изпечен добре, при разклащането на тавата се чува един „шум на изпечено“ След като долната страна се изпече, клина се изважда от фурната, тавата се покрива с кръг за точене (може да ползвате голяма дъска за рязане или нещо друго подходящо, което няма стени). Аз съм ползвала Кипърски сач, който се вижда на долния колаж. В краен случай, ако не намирате нищо подходящо за обръщането на клина, може да ползвате втора тава, но ще трябва да намажете дъното и стените и с масло или малко олио. С рязко движение обърнете клина върху това, с което сте го похлупили. Изпечената страна ще дойде отгоре.
Маслото се нарязва на парченца, няколко от тях се слагат на дъното на тавата. Клина се връща обратно в тавата като се прохлузва. По повърхността на баницата се разпределя останалото масло, нарязано на парченца.
Фурната се пуща да работи на 180ºС, с горен и долен реотан. Тавата с клина се поставя върху скарата на дъното на фурната. Пече се 20-25 минути или докато повърхността на баницата се зачерви приятно и долната страна се запече. Тавата се развърта през 10 минути.
Когато се извади от фурната, клина може да се наръси с няколко лъжици кристална захар. Похлупва се с нещо подходящо и се оставя така за около 10 минути. Задушава се, за да омекне леко кората. Не го пропускайте, краищата на клина си остават хрупкави и след задушаването. Консумира се топъл но и охладен е вкусен. Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки.
Марийче, много благодаря за рецептата. Толкова вкусно изглежда, че в първият удобен момент запретвам ръкави. А, и тези дни имам желанието да работя с тесто. Толкова е успокояващо, приятно. Прекрасен ден ти пожелавам, или с други думи както се шегувахме за срядата в офиса ‘Малък Петък – седмицата минала’.
Ванче, ще се радвам да опиташ рецептата! Много вкусно става!
Благодаря много за рецептата! …А моята баница все не се получава…
Не спирай да опитваш, Мартине!
Това е баницата на моите баби и на майка ми. Правеха я, точно както си я описала. Често се сещам за нея, но за съжаление, не се научих да точа. Много е вкусна!!!
Цвета, няма нищо сложно в разточването на кори.
Просто трябва да опиташ!
Няма нищо за губене!!!
С помощта на видеото ще успееш, защото и други читатели се „престрашиха“ и вече могат да точат кори!
Изглежда чудесно! Ще пробвам в неделя сутрин, дано да има доволни 🙂
Успех желая, Анелия!
Да ви е сладко!
Ето, такова нещо нито съм правила, нито съм опитвала…дори не мога да си представя вкуса…Благодаря за рецептата!
Веси, много вкусно става!
Този тип баница е характерен за Родопският край, не е масово познат в България.
Уверявам те обаче, че масово се харесва!
Миме,
имам приятелка от Смолян.Когато и гостувам правят клин и пататник.Но клинът го правят със сварен в прясно мляко ориз, яйца и сирене.Явно рецептите са различни.Много се радвам,че и ти ни представи твоят вариант на клин.Чудесен е.
Поздрави !
Някои хора предпочитат да варят ориза в прясно мляко, писала съм за това в рецептата ми за Клин с тиква.
И Родопската баница, носеща името „Клин“ има своите вариации! 🙂
Поздрав най-сърдечен и от мен за теб!
Имам баба в Родопите и много обичам да ми приготвя тази баница, но тя не слага ориз, мога да ѝ предложа тази идея. Като цяло съм забелязала съм, че оризът много често присъства в родопските баници 🙂