Няма да се спирам на ползите от употребата на продукта претопено масло, известен още като Гхи или пречистено масло, ще наблегна на това как се прави.
Моята баба Мария (Бог да я прости!), редовно приготвяше претопено масло от домашно краве масло. Казваше, че претопеното масло е по-вкусно, по-полезно и може да се съхранява за много по- дълго в сравнение с прясното масло.
Как се прави претопено масло (Гхи)
За разлика от прясното краве масло, пречистеното издържа на висока температура без да загаря. Извън хладилник претопеното масло може да се съхрани до 3 месеца, като трябва да се държи на тъмно и прохладно място. В хладилник може да се съхранява за 12 и повече месеца, а замразено реално няма срок на годност.
- Добре е да ползвате тенджера с дебело или двойно дъно. Разтапянето става на много слаб огън.
- Времето, което отнема приготвянето на претопеното масло зависи не само от количеството, което се приготвя, но и от масленоста, която има ползваното масло.
- При приготвянето на претопено масло се губят приблизително 20% първоначалното количество на маслото. Добивът също зависи от маслеността на ползваното масло, това което съм ползвала в случая е с 81% масленост.
Необходими продукти:
- 250 гр. краве масло без сол
Начин на приготвяне:
Сложете маслото с подходящ за разтапянето му съд (вижте съветите по-горе). Загрейте го на слаб огън, без да го разбърквате, докато се разтапя.
Когато започне да ври регулирайте огъня до много слаб, така че маслото да продължи да къкри много тихо. Ако се вгледате внимателно, ще забележете, че маслото в тенджерата се разделя на три слоя – горният слой е пяната, средният е маслото, което искаме да извлечем, а последният на дъното е млечна утайка.
Пяната, която се образува по повърхността се отделя с помощта на лъжица и се събира в купичка. Топлинната обработка продължава докато маслото престане да се пени или докато средният жълт слой придобие много слаб карамелен оттенък.
Отстранете тенджерата от огъня без да я разклащате и я оставете да стои неподвижно върху мраморен плот за 5 минути. Това ще даде време на млечния слой да се утаи на дъното.
Ако по повърхността на маслото има частички пяна е добре да се отстранят с лъжица, особенно ако смятате да ползвате пречистеното масло за приготвяне на баклава. Ако в маслото остане остатъчна пяна, при приготвянето на баклава с него, пяната ще загори и ще остави тъмни петънца по корите.
Отдеяне на маслото от млечната смес:
Най-важното при източването на маслото е да става внимателно, така че да не се мъти сместа.
Може да източвате маслото с черпак или да го прелеете много внимателно в подходящ за съхранение съд. Ако сте по-педантични, може да покриете буркана с парче тензух, през което да преминава маслото при прехвърлянето му в буркана, така ще се пречисти от остатъчна пяна. Бъдете много внимателни към края на преливането, когато стигнете до млечният слой! По-добре да остане малко масло в него, вместо да премине мляко във вече пречистеното масло. Так или иначе, нищо не се изхвърля.
Сипете млечната смес от дъното на тенджерата в купичката с млечната пяна.
Пречистеното масло може да се ползва веднага или да се съхрани (вижте съветите по-горе). Сместта в другата купичка (млечна утайка и млечна пяна) може да ползвате за намазване на филия хляб, за овкусяване на супи или при приготвянето на друга храна.
Друг вариант е да оставите тенджерата с маслото на стайна температура, докато изстине напълно. След това много внимателно, без да разклащате тенджерата я поставете в хладилник и оставете до следващият ден. При охлаждането слоя с мляко автоматично ще се отдели на дъното, а своя масло ще стегне и остане на повърхността.
ТУК може да видите всички снимки.