Това може би е едно от най-нестандартните ястия с фасул, който съм решавала да опитам. Трябва да кажа, че на вкус надхвърли многократно очакванията, които имах първоначално. Може да ви звучи странно съчетанието от фасул с тиква и патладжани, допълнено от подправки като чесън, розмарин, канела, мащерка и портокалови кори. Да не забравям и пикантната нотка, която Кайенския пипер дава на ястието. Става вълшебно вкусно! Рецептата ме привлече най-вече с комбинацията от продукти. Факт е, че умея да преценявам дали определена комбинации от продукти ще ми хареса, осланяйки се на опита и (или) фантазията си, умението да си представям (материализирам) нещата в ума си. За тази рецепта, обаче не бях сигурна дали ще се хареса от съпругът ми, който като професионален готвач е отворен към различното, но е и доста капризен, взискателен към храната си. Тиквата не е от любимите му храни. Харесва я само в определени комбинации. По тоя повод бях се „застраховала“ и с малко количество класическа яхния от фасул. 🙂
Гигантски бял фасул с тиква, патладжан и букет от аромати
- За рецептата ще са ви нужни 240-250 гр. гигантски фасул, който след като се свари става около 500 гр. отцеден от водата. Реших да посоча грамажа му в сварен вид, тъй като това ще е удобно ако някой реши да ползва консерва на пример.
- Фасула (ако е в суров вид), трябва предварително да се накисне в студена вода за поне 8 часа или една нощ. На следващия ден водата, в която е киснал се изхвърля, фасула се залива с чиста студена вода и се вари около час-час и половина или до готовност. Може да го сварите в херметическа тенджера, ако имате такава.
- Гигантския фасул е изключително едър (от там и името му), а вкусът му е някак по-месест, по-вкусен… Как да го обясня точно? То е като разликата между обикновения боб и т.н. Смилянски фасул. Ако нямате гигантски бял боб, може да замените със Смилянски – ще стане също толкова вкусно.
- Патладжаните, които се ползват за рецептата са от продълговатите, които имат по-светъл цвят. Бяха ми нужни 4 броя малки (тези от долната снимка). Добре е да се оставят с кората, която е крехка, в сравнение с тази на тъмните заоблени патладжани. Всъщност и кожата и на последните е в добро състояние когато са прясно набрани. За да не потъмняват, след като се нарежат се наръсват с малко лимонов сок. Добре е да се осолят леко, за да се отцедят и от горчивия сок.
- Предпочитам да ползвам клонче розмарин, което мога да отстраня от храната, когато приключи готвенето и. Харесвам много уханието на тази подправка, но не ми харесва когато се храня да сдъвча някое листенце останало в ястието.
- Времето за готвене посочено по-долу е това, което е било нужно при мен. То е свързано с големината и вида на зеленчуците и останалите продукти, като и силата и вида на огъня, който се ползва. Котлоните ми са газови.
- Рецептата е от книга списана от Μυρσίνη Λαμπράκη, която между другото управлява и издаването на списанието „Γλυκά μυστικά“ (Сладки истории). За нея мога да кажа, че е изключително прецизна в рецептите си. Каквото сме опитали по-нейна рецепта винаги много ни е допадало.
- Мерителната чаша е с вместимост 250 мл.
Необходими продукти за 4 порции:
- 500 гр. гигантски фасул, сварен и отцеден от водата
- 40 гр. маслиново олио (зехтин)
- 8 гр. (2-3 скилидки) чеснов лук, нарязан на парченца
- 1 пръчка канела
- 1 стрък пресен розмарин или 1 чаена лъжица сух
- ½ чаена лъжица суха мащерка
- кората на ½ портокал, нарязана на фини лентички
- 250 мл. (1 чаена чаша) доматен сок
- 110 гр. патладжани, нарязани на едри парчета
- 280 гр. тиква, нарязана на средно големи парчета (около 10 гр.)
- сол
- 250-375 гр. (1 – 1 ½ чаени чаши) гореща вода
- пипер Кайен (Cayenne)
Начин на приготвяне:
Най-напред трябва да сварите фасула. Вижте бележките по-горе, свързани с варенето.
Маслиновото олио се разделя в една малка тенджерка и един тиган. Малката тенджера се слага на умерено силен огън и когато зехтина се загрее в него се пущат чесъна, портокаловите кори и подправките – мащерката, пръчката канела и клончето розмарин. Разбъркват се непрекъснато за 1-2 минути или докато пуснат миризмите си, а чесъна придобие златист цвят. Добавя се доматения сок и тенджерата се похлупва с капак, който се оставя леко открехнат. Когато сместа заври, огъня се регулира и соса се оставя да къкри за около 10 минути, като за това време периодично се разбърква.
В края на варенето сместа ще се е сгъстила. Сваля се от огъня, пръчката канела се отстранява и соса се добавя към сварения, отцеден от водата фасул.
Паралелно с приготвянето на ароматния доматен сос се задушават тиквата и патладжаните. Тигана, в който сме сложили другата половина от зехтина се загрява на умерено силен огън. Тиквата и патладжаните се добавят заедно в сгорещената мазнина. Наръсват се със сол (½ чаена лъжица) и се задушават с периодично разбъркване (най-добре с подмятане на тигана). Топлинната обработка продължава около 6 минути или докато парчетата тиква се зачервят приятно от всички страни.
Сваля се от огъня и се добавят в тенджерата към фасула и ароматния сос. Заливат се 250-375 мл. гореща вода – нивото и трябва да достига до нивото на продуктите в тенджерата. С част от горещата вода може да изплакнете тигана, в който се е варил ароматния сос. Посолява се (още ½ -1 чаена лъжица сол) и тенджерата се връща на котлона. Вари се около 10 минути на силен огън или докато по-голямата част от течността в тенджерата се изпари.
В края на варенето, клончето розмарин се отстранява и се добавя Кайенския пипер. Аз не го добавих в тенджерата, защото у нас всички харесват различно ниво на пикантност. Наръсихме си порциите всеки индивидуално. Не го пропускайте обаче, защото идеално допълва цялата картина. Да ви е сладко!
В края на краищата мъжете в семейството опитаха фасула с тиква, като и двамата избутаха с вилици тиквените парчета на страна и след това си похапнаха от класическата яхния. Ние с дъщеря ми си го хапнахме с голям кеф. Гарантирам, че ако нямате нищо против тиквата, този фасул ще ви очарова. Честно да ви кажа, докато вкусвах първата хапка, и се наслаждавах на комбинацията от аромати и вкусове, усетих че се възхищавам от ястието. Предполагах, че ще ми хареса, но крайният резултат на живо (извън фантазията ми), надхвърли очакванията ми! Опитайте го и вие! ТУК може да видите всички снимки.






Прекрасно! 🙂 Много ме привлича комбинацията от подправки, а тиква обожавам, така че съм сигурна, че много ще ми хареса ястието! Но аз май ще направя обратното на теб – за мен с фасул, за любимия – само тиквената част :)))
Кате, моите очаквания към това ястие бяха надминати многократно! Страхотно се получава! Всеки който харесва тиква ще се влюби в ястието!
Моят съпруг яде тиква много рядко или по-скоро я харесва в определени комбинации като Кипърските колокитес (показвала съм в блога), тиквен пай или чийзкейк, но щом твоето момче я обича, много ще допадне и на двама ви!
Un plat délicieux. J’en mangerai avec plaisir.
A bientôt
J’espère que vous aimez!
Salutations!
Наистина интересно Миме, може и да опитам някой ден! 🙂