Преди няколко дни съпругът ми донесе малко дюли и след като хапнахме тези, които бяха добре узрели останаха 2 големи дюли, с които реших да направя малко сладко и желе. Дюлите са много ароматен плод, въпреки това не всички хора обичат да ги консумират пресни, но за сметка на това не съм виждала някой да отказва сладко или желе от дюли.
Много ми харесва факта, че когато се прави и желе, не се губи и грам от плодовете, защото обелките и семената част се ползват за приготвянето му. И сладкото и желетето стават много вкусни и ароматни! Имат прекрасен външен вид – сигурно заради цвета! Ще се радвам да опитате рецептата и да споделите мнение!
Сладко и желе от Дюли
- С по-долу посочените продукти се получават 1 голям и един миниатюрен буркан сладко.
- Времето за варене на дюлите посочено по-долу е това, което е било нужно при мен в случая. За вас то ще е по-скоро ориентировъчно.
Необходими продукти за сладкото:
- 560 гр. (2 бр.) дюли
- 500 мл. вода, за първоначалното варене на дюлите
- сока на 1 лимон
- 500 гр. захар
- 500 мл. вода
Необходими продукти за желето:
- обелките и семенната част от дюлите
- вода
- захар
Начин на приготвяне:
Измийте дюлите под течаща студена вода. В малка тенджера налейте 500 мл. студена вода и сока на лимона.
Нарежете всяка дюля на 8 парчета. Може първо да ги разрежете на 4 парчета и когато обелите кожата и почистите семенната част, да разделите всяко от парчетата на 2 части.
Почистените парченца дюли слагайте в тенджерата с водата и лимоновият сок.
В друга малка тенджера сложете всичко, което е останало от почистването на плодовете. Залейте с вода, в количество колкото да покрива обелките.
Приготвянето на желе от дюли става по абсолютно същия начин като „Желе от плодове на глог“. В случая получих 4 чаени чаши сок от варенето на обелките. Смесих сока с 2 чаени чаши захар и варих на много слаб огън около час. Затворих желето в буркан докато е горещо.
Да се върнем на сладкото:
Сложете тенджерата с дюлите на умерено силен огън. Когато течността заври, регулирайте огъня, така че да не ври силно и продължете варенето 10-15 минути. Засечете времето от момента на завиране. Дюлите трябва да омекнат, но не бива да се разваряват. Свалете съда от огъня и прехвърлете плодовете в цедка, за да се отцедят от водата, в която са се варили.
В подходящ съд смесете захарта (500 гр.) и водата (500 мл.), предвидени за сиропа на сладкото.
Сложете тенджерата на умерено силен огън. Когато захарта се разтопи добавете отцедените от водата дюли. Покрийте ги с чиния или с капак от по-малка тенджера. Ролята на чинията е да притиска парченцата дюли в сиропа през цялото време на варенето (иначе изплуват на повърхността). Изчакайте сиропа да заври, намалете огъня до минимум, така че сиропа да къкри съвсем леко. По повърхността на течността трябва да се вижда движението на съвсем малки балончета. Варете така около час и половина, като периодично наблюдавате. Със сгъстяването на сиропа силата на вренето се променя и огъня трябва да се регулира отново до толкова, че сместа постоянно да къкри много тихо. По време на варенето цвета на сиропа постепенно ще премине от прозрачен към много красив нюанс на червеното – определям го като смес от оранжево и червено.
Махнете чинията, плодовете вече са се напоили със сироп и няма да изплуват извън него. Продължете варенето на бавен огън докато сиропа стане с желаната гъстота. Аз варих още 20-30 минути. Насипете полученото сладко в сухи буркани докато е горещо. Обърнете бурканите върху капачките и ги оставете така 10-15 минути или докато изстинат.
Ако няма да консервирате сладкото може да охладите напълно и след това да прехвърлите в подходящ за съхранение съд. Може да остане на стайна температура в рамките на няколко дни или в хладилника за по-дълго. Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки.
Blagodarq za prekrasnata recepta!!!