Сладко от маслодайни или градински рози
Преди няколко дни при Йоана видях един прекрасен десерт с рози, който освен, че мe впечатли всякак (от външен вид до съчетанието на продукти), ме подсети за това, че все отлагам споделянето на рецептата си за сладко от рози. Черновата и в компютъра отдавна е написана и през годините съм я препращала на хората, които са ме питали за нея. Нямах обаче снимки, а по-късно все отлагах обработването им и така времето се изниза… Същевременно се натрупаха и рецепти със сладко от рози, така че е крайно време да го споделя!
Сладко от рози, си приготвям почти ежегодно на няколко пъти, в зависимост от това какви количества рози е възможно да събера от двора си. Имам прекрасни градински рози, за които съм ви споменавала и преди – цветът им е пепел от роза, а аромата им е по-омаен дори от този на маслодайните рози. Обожавам ги и сигурно това ги е спасило от преместванията, които често правя из градината 🙂 Тези рози не съм ги докосвала от времето на засяването им! Затова пък маслодайните рози, които си бях прихванала берат душа и се надявам да оцелеят, като тържествено обещавам повече да не ги местя! 🙂
През Май (той е любимият ми месец), обикновено има много цветове и успявам да събера на веднъж достатъчно количество за направата на 2-3 бурканчета. В края на Август подрязвам розовите храсти и така до края на годината пак бера прекрасни цветове и имам възможност да ги направя на сладко или нещо друго. Сладкото се сварява сравнително бързо, но пипкавата работа е почистването на листенцата. Затова пък аромата, който се разнася е толкова омаен, че едва ли ще ви стане отегчително!
Сладко от маслодайни или градински рози
- Добре е розите да се берат рано сутрин и приготвянето на сладкото да започне веднага, преди да започнат да повяхват.
- Розите трябва да бъдат сухи когато се берат.
- Ако ползвате лимонов сок, ще трябва да го добавите някъде по средата на варенето. Лимонената киселина се добавя в края на варенето, 1-2 минути преди сладкото да се свали от огъня.
- За сладкото листенцата трябва да са сухи, но понеже при нас има много прах, аз предпочитам да измия розите под течаща студена вода и да ги нахлупя върху домакински кърпи, където остават докато изсъхнат.
- Отделям листенцата от стъблото, като обхващам целия цвят с пръстите на едната ръка и дърпам съвсем леко венчелистчетата завъртайки ги. Колкото по-разцъфнали са розите, толкова по-лесно се отделят листенцата от стъблото. Външните листа са големи и е възможно да има повехнали или наранени – изхвърлят се. Най-дребните листенца от сърцевината на розата също ги махам.
- Жълтата част в основата на всяко листенце (при някои сортове може да е по-бледа или дори бяла), се премахва, защото съдържа горчива жилка. След като приключите с това, може да пристъпите към приготвянето на сладкото.
- Мерителната чаша, която ползвам е с вместимост 250 мл.
Необходими продукти:
- 4 чаени чаши почистени, сухи розови листа
- 4 чаени чаши захар
- 1 ½ чаени чаши вода
- ½ чаена чаша розова вода
- ½ чаена чаша прясно изцеден лимонов сок или
- лимонена киселина (лимонтозу) – за всеки килограм захар по 1 чаена лъжица
Начин на приготвяне:
Замерете розовите листа. Чашата трябва да се пълни добре (плътно), затова розовите листенца се сместват в нея с лек натиск.
В подходящ съд или направо в тенджерата, в която ще се вари сладкото, се смесват розовите листа и съответното количество захар.
Размесват се, като се претриват между пръстите на ръцете. Постепенно захарта ще се овлажни от сока, който ще пуснат листенцата.
Това се прави докато розите пуснат аромата си и захарта се напои със сока им.
Добавят се розовата и обикновената вода и тенджерата се слага на умерено силен огън. Разбърква се 1-2 пъти, докат захарта се стопи. Най-често варя сладкото така: 10 минути от момента на завиране. След това изключвам котлона когато сместа изстине напълно я покривам с домакинска кърпа. Оставям да престои една нощ. На другия ден възварявам за още 10 минути или до нужната гъстота. Общо цялото варене продължава от 20 най-много до 30 минути.
Може да проверите гъстотата на сладкото, като капнете няколко капки от сиропа на сладкото върху порцеланова чиния. Разбъркайте, за да се охлади и прокарайте пръста си през сиропа. Ако е готово, трябва да оставя следа. Малко преди да се свали от огъня се добавя лимонтозуто.
Ако желаете да запазите сладкото за по-дълго, веднага (докато е горещо) се разпределя в сухи, чисти буркани. Захлупват се и се обръщат върху капачките, където остават докато изстинат. Ако няма да консервирате сладкото, го свалете от огъня и когато се охлади, прехвърлете в подходящ съд. Да ви е сладко и розово!
ТУК може да видите всички снимки.







Чудесно изглежда! Не съм опитвала, но знам, че е вкусно, а и действа добре на организма.
Поздрави! 🙂
Pingback: Сладолед със сладко от рози | My Cooking Book Blog
Pingback: Кадаиф (Екмек) със Сладолед от Рози и Карамелизирани Бадеми | My Cooking Book Blog
Pingback: Сладко от лимонов цвят | My Cooking Book Blog
Pingback: Как се правят захаросани розови листа
Pingback: Rose Petals Jam Recipe - When Woman Travels
Удоволствие беше дори само да чета.
Благодаря!!!
😉
Моля , каква „розова вода“ се използва ?! /извинявайте за невежеството ми/
На времето се продаваше в аптеката и в БГ е по-популярна козметичната и употреба. Търсете натурална розова вода, без никакви други добавки.
Pingback: Малеби или крем с прясно мляко, царевично нишесте, розова вода и мастикс
А може ли без розова вода?
Розовата вода прави сладкото по-ароматно, но би могла да се пропусне.
Pingback: Семифредо с кокос и рози – My Cooking Book Blog