Дали има някой, който да не обича картофена крем супа? Едва ли!!! Може да бъде сервирана като предястие или лека вечеря, а в зависимост от това с което ще я гарнирате да бъде семпла и засищаща или разточително богата и изискана. Като цяло с тази супа може да се импровизира много. На практика може да развихрите фантазията си неограничено! Много лесно може да бъде обогатена с различни подправки, билки и други продукти добавени по време на варенето на картофите или след това – към готовата супа. По-долу съм дала конкретни идеи, примерни вариации. Моят син я обожава в комбинация с парченца Пепперони и сирене – както е на първата снимка в поста. На мен много ми харесва с крутони или просто препечен хляб нарязан на кубчета, както е на следващата снимка.
Картофена крем супа
- Мерителната чаша е с вместимост 250 мл.
- При варенето на картофите може да се добавят всякакви подправки. Например: клонче мащерка, джоджен или мента, босилек, розмарин, шафран и много други. Ако искате да се усещат по-интензивно, добавете допълнително от ползваната подправка или билка в пасираната супата.
- Бихте могли да варите картофите в пилешки или друг местен бульон или пък да разредите супата с местен, зеленчуков или гъбен бульон. Когато е с местен бульон може да гарнирате с парченца месо. С гъбен или зеленчуков бульон гарнирайте с задушени в масло филийки гъби или сезонни зеленчуци.
- В случая за разреждане съм ползвала малко от водата, в която са се варили картофите, прясно мляко и сметана. Ако искате по-лек вкус може да приготвите супата, като я разредите до нужната консистенция само с водата, в която са се варили картофите. За по-богат вкус, може да се ползва прясно мляко, сметана или бульон.
- Маслото за рецептата би могло да се препържи – тогава има друг аромат. Може също да се смеси с червен или пушен червен пипер или да се ползва за карамелизира кромид лук, с който да се гарнира супата…
- Може да се гарнира (сервира) с крутони или препечен хляб. Фета, колбас, задушени в масло аспержи или други зеленчуци, запържен до хрупкавост бекон и каквото друго се сещате и намирате за вкусно… Картофите са „добър фон“, за почти всичко. Да не пропусна да спомена, че с пушена сьомга е много вкусна и някак по-луксозна.
- За да не ви обърквам повече, по-долу представям приготвянето на супата по най-семплия начин, което ще ви улесни ако искате да приложите някоя от вариациите, за които вече споменах.
- За пасирането на картофите: Най-удобно, най-лесно, без излишно цапане на уреди е да стане директно в тенджерата, стига да имате електрически ръчен пасатор или желание да действате с ръчна преса за картофи. Друг вариант е да ползвате кухненски робот или блендер.
Необходими продукти:
- 1580 гр. картофи, нарязани на едри парчета
- 2 чаени лъжици сол
- 1 чаена чаша (250 мл.) от водата, в която са се варили картофите
- 100 гр. краве масло
- 1 чаена чаша (250 мл.) прясно мляко
- 150 мл. животинска сметана 35%
- сол на вкус
- черен или бял пипер на вкус
Начин на приготвяне:
Картофите се заливат със студена вода, добавя се солта и тенджерата се слагат на умерено силен огън. Варят се около 20 минути от момента на завиране или докато се сварят. Времето за варене ще зависи от сорта на ползваните картофи и от големината на парчетата, на които са нарязани.
Когато картофите са почти сварени се подготвя млечната смес. Прясното мляко, сметаната и маслото се смесват в подходящ съд и се загряват до завиране. Ако желаете да ползвате само мляко или сметана, а маслото да го препържите, трябва просто за затоплите завиране млякото или сметаната.
Сварените картофи се отцеждат от водата, която не се изхвърля докато не се приключи с приготвянето на супата. Картофите се прехвърлят в блендер или в купата на кухненския робот. Добавят се 1 чаена чаша от водата в която са се варили картофите и млечната смес, след което се пасират. Пюрето от картофи се връща в тенджерата, където са се варили картофите. Ако е необходимо се разрежда до желаната консистенция с допълнително от водата, в която са се варили картофите. Аз добавих още 1 чаена чаша. Подправя се със сол и черен или бял пипер и може да бъде сервирана.
Когато супата е приготвена само с картофена вода, при сервирането ѝ може да налеете на струя малко сметана.
Сервирайте с любимото си допълнение и да ви е сладко!!!
ТУК може да видите всички снимки.
Прекрасна супа, Мария.Любима ни е .Прекрасни снимки и представяне.
Поздрави !
Благодаря, Елена! Поздрави и от мен!
Много хубави неща сте публикували, и вкусни, без да съм ги пробвал. Започвам ги едно по едно от лимоновия сладкиш.
Добре си дошъл, Nadko!
Ще се радвам рецептата, която решиш да приготвиш да се услади и в твоят дом!
🙂
Чудесна е супичката, Мария!
Толкова богата на вкусове е. Точно както я харесвам.
Не разбирам какво означава „местен“ бульон. Имате предвид „месен“ или според мястото, в което живеем – зеленчуков или месен.
Благодаря!
Съмнявам се, че не Ви е станало ясно за какъв бульон става въпрос, но определено е ясно че правописните грешки Ви „вадят очите“! 😉
И ако все пак нещо не е разбираемо (за вида на бульона) може да ползвате всеки един от тези, които сте изброила – включително и някай местен (от там където живеем).
Да Ви е сладко!
Приготвих я тази вечер и сложих кокосово мляко ( имах отворена кутия, а трябваше да го използвам ). Получи се много вкусно. Благодаря.
Радвам се, Миглена!
Да ви е сладко!