Този Тутманик на пластове може да ви напомня рецептата за този Тутманик, макар че продуктите са в различно съотношение, някои са от друг вид и технологията на приготвяне е по-различа. В следствие и самият тутманик се получава по-различно. Както обичам да казвам – различно вкусен!
Има страхотна хрупкава коричка и прекрасно мека и вкусна сърцевина! Приготвяла съм го със сирене и със извара – винаги става вкусен! Ако в деня на печенето (след като е истинал напълно) се нареже на парчета по предварителните разрези може да се увият з в прозрачно домакинско фолио и така да се запазят свежи за 5-6 дни.
Тутманик на пластове
- Мерителната чаша е с вместимост 200 мл., лъжиците са мерителни.
- Тестото може да се замеси ръчно, с помощта на миксер или в машина за хляб.
- Вместо сирене понякога ползвам кипърската извара – Анари. Тя е безсолна затова е овкусявам с една чаена лъжичка сол.
- Ще ви е нужна тава с диаметър 24-25 см. Получават се до 8 порции за закуска.
- Рецептата е адаптирана от книгата на Росица Генчева „Кулинарна енциклопедия: 1555 избрани рецепти“.
Необходими продукти:
- 8 гр. (2 чаени лъжици) суха мая
- 300 мл. (1 ½ чаени чаши) топла вода
- 45 мл. (3 супени лъжици) прясно мляко на стайна температура
- 2.5 до 5 гр. (½ -1 чаена лъжица) сол
- 500 гр. (4 чаени чаши) брашно
За намазване:
- 150 гр. (1 чаена чаша) свинска мас
За плънката:
- 300 гр. сирене, натрошено с вилица
- 155 гр. (3 бр. средно големи) яйца на стайна температура
За глазиране преди печене (по желание):
- 1 жълтък
Начин на приготвяне:
Разтварете маята в част от топлата вода. Добавете няколко лъжици от предвиденото за рецептата брашно, толкова колкото да се получи кашица. Пресейте брашното и го смесете със солта. Направете кладенец в брашнената смес и сипете в него закваската. Покрийте съда с чиста кърпа и оставете на топло за 5-10 минути или докато маята шупне. След това прибавете останалите продукти и замесете меко тесто.
Ако ползвате машина за хляб за замесването, сипете закваската на дъното на контейнера на машината. Оставете я да шупне, след това добавете прясното мляко, останалата вода и брашнената смес. Пуснете машината да работи на програма за замесване и втасване на тесто. Оставете я да си свърши работата.
Когато замесвате ръчно или с миксер, оформете тестото на топка и го поставете в голяма купа. Покрийте я с памучна кърпа и оставете на топло, докато тестото удвои обема си.
Премесете втасалото тесто върху наръсен с брашно домакински плот, само колкото да излезе въздуха от втасването. Тестото е меко, но не трябва да вкарвате повече брашно чрез месене. Ползвайте повече брашно при разточването.
Разделете тестото на 5 еднакви части. Разточете ги една по една до кръг с големината на тавата (24-25 см.). Вместо да разточвате може да разтегляте тестото с намазнени ръце, докато достигне нужната големина. На мъжете дъното и стените на тавата с 3 супени лъжици от разтопената мас. Поставете първият лист тесто в тавата.
Пригответе плънката: Смесете сренето с разбитите яйца. Размесете до еднородност.
Поръсете ¼ от плънката върху първата кора в тавата. Разнесете я на равномерен слой по повърхността на тестото с помощта на лъжица. Върху плънката, на струя разпределете 2 супени лъжици от разтопената свинска мас. Покрийте с втора кора тесто, плънка и така докато продуктите свършат. Завършете с тесто.
С помощта на остър нож, нарежете тутманика на парчета с форма и големина според предпочитанията. В случая аз съм нарязала на 8 триъгълни парчета. Ако е останала разтопената свинска мас, я разпределете между разрезите и по повърхността на тутманика. Покрийте тавата с чиста кърпа и оставете на топло да втаса – трябва да удвои обема си. Втасалият тутманик може да се намаже с разбит жълтък.
Печене на тутманик на пластове
Печете в предварително затоплена на 180ºС фурна, с работещ долен реотан и вентилатор. Печенето при мен отнема 40 минути.
Изпробвах и метод на печене, при който тавата с печивото се поставя в студена фурна. След това фурната се пуска да загрява на нужните градуси (180ºС в случая). Времето за печене се засича от в момента, в който фурната достигне въпросните градуси.
Тавата с изпечения тутманик се оставя на стайна температура поне за 15 минути. След това може да се извади от тавата и да се прехвърли в подходящ за сервиране съд. Вкусен е топъл или охладен. Печивото се запазва перфектно и до следващия ден. Ако остане е добре парчетата да се увият в прозрачно домакинско фолио. Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки.