Таро (Colocasia esculenta) с Пържоли, Картофи и Целина на Фурна

Коренът, с който е приготвено днешното ястие е много популярен на острова. Истината е, че нямам идея как точно се нарича на Български и това е една от причините до сега да не споделя рецепта приготвена с него. Тук е известен под наименованието Κολοκάσι (колокаси), което е близко до латинското му наименование Colocasia esculenta. Въпросното растение, и по-точно коренът му е познат също и като Таrо. Видях, че на Руски се изписва и е познато като Таро или като Колоказия. Не съм експерт по въпроса, но ако все пак някой знае точното наименование на Български, моля да сподели и евентуално ще поправя и текста си.

Толкова за името – за сега ще го наричам Таро (Colocasia esculenta). А сега към рецептата. 🙂 Най-често ястията с този корен се приготвят в тенджера, но става и във фурна. Когато опитах ястие с Таро за пръв път, успях да разбера, че някои от картофите в чинията ми имаха една по-различна, някак кремообразна структура и по-слъдък вкус. Много ми хареса, но първоначално реших, че явно е някакъв нов сорт картофи и ми беше интересно да разбера, че въобще не става дума за картофи 🙂 

Таро (Colocasia esculenta) с Пържоли, Картофи и Целина на Фурна 

  • Как се почиства и нарязва Таро (Colocasia esculenta): Кората се обелва с помощта на остър нож, като се внимава вътрешността да се цапа колкото е възможно по-малко, защото не се мие под течаща вода. Ако го измиете от него ще започне да се отделя една прозрачна слуз, подобна на тази в бамята. Почистването става с влажна кърпа или неупотребявана за други цели гъба. Обеленото Таро (Colocasia esculenta) се избърсва с натиск, така че да се почисти добре. Не се реже – начупва се! Това става с помощта на нож, който се забива не много дълбоко в корена (зависи каква големина парчета искате, но трябва да са горе долу колкото и картофите). Ножа се обръща (завива се), така че да отчупи парче от корена. Процедурата се повтаря, до пълното му раздробяване. Наръсва се с лимонов сок, за да не потъмнява.
  • Количеството на по-долу посочените продукти е чистото им тегло вложено в рецептата. Т.е. зеленчуците са почистени (обелени).
  • При нас на пазара се продава този вид целина, който в България напоследък е познат като селъри. Т.е. това е целина, която се отглежда не за корените, а за надземната част. Стъблата и са крехки и ароматни. Винаги ползвам този вид целина за рецептите си, въпреки че на места пише просто целина. 
  • Преценете количеството на мазнината според пържолите. Ако не са тлъсти сложете повече маслиново олио.
  • Приготвила съм ястието в тенджера с похлупак от огнеупорно стъкло, но може да се направи и в тава, която през по-голямата част от печенето да е завита с алуминиево фолио.

Необходими продукти:

  • 1400 гр. (6 бр. неголеми) свински пържоли
  • сол
  • черен пипер
  • 550 гр. картофи, нарязани на едри парчета
  • 950 гр. Таро (Colocasia esculenta), начупено на едри парчета
  • 110 гр. клонки целина (селъри), без листата, нарязана на не големи парчета
  • 125 гр. (1 средна глава) кромид лук, нарязан на дребно
  • 30 гр. (4 супени лъжици) маслиново олио (зехтин)
  • 50 гр. (3 супени лъжици) доматено пюре
  • 750 мл. (3 чаени чаши) гореща вода
  • прясно изцеден сок от 1 лимон

Начин на приготвяне:

Ако пържолите са дебели, ги начукайте с чук за месо и направете малък разрез от външната им страна (срещуположна на кокала), като разрежете тлъстото и стигнете до чистото месо. Посолете ги и ги наръсете с черен пипер. Пригответе си всички останали нужни продукти за рецептата. В подходящ съд на котлона загрейте половината от маслиновото олио. Запържете пържолите за около 2-3 минути от всяка страна или докато се зачервят. Целта е да запечатаме соковете на месото вътре в него, не да пържим до готовност. Аз ги изпържих на 2 пъти. Наредете ги на дъното на Йенската тенджера или в тава.

След това, в същата мазнина се запържват картофите, до зачервяване, като от време на време се разбърква. Отне ми около 3 минути. Изваждат се с помощта на решетъчна лъжица, за да се отцедят от излишната мазнина. Прехвърлят се в подходящ съд (голяма купа).

На мястото на картофите, се слага начупеното Таро. Запържва се до леко зачервяване (около 3 минути), като от време на време се разбърква.

Изваждат се с помощта на решетъчна лъжица, за да се отцедят от излишната мазнина и се слага в купата при картофите. Добавят се нарязаните целина и кромид лук. Наръсва се със сол (2 ч.л.) и черен пипер (½ ч.л) на вкус. Разбъркайте добре и изсипете сместа върху пържолите в тавата (тенджерата от стъкло).

Разтворете доматеното пюре (50 гр.) в горещата вода (750 мл.). Разбъркайте добре, докато се разтвори на пълно и залейте продуктите в тавата. Наръсете на струя с останалото маслиново олио и поставете капака или завийте тавата с алуминиево фолио.

Печете на второ ниво в предварително затоплена на 210°С фурна за 1 час. След това съдът се отваря и пържолите, които до момента са били на дъното на тавата се изваждат на повърхността и. Тавата се връща във фурната без похлупак и температурата се регулира на 190°С. Печенето продължава още 30 мин. или докато пържолите се зачервят апетитно. След това се обръщат от другата страна и тавата се връща във фурната за още 20-25 минути или докато и тази им страна се зачерви.

Сервирайте и се насладете на вкуса. Много си отива с прясно изцеден лимонов сок.

ТУК може да видите всички снимки.

Last updated by .

4 thoughts on “Таро (Colocasia esculenta) с Пържоли, Картофи и Целина на Фурна

    1. Значи съм нацели името на български, 🙂 въпреки че не бях сигурна за това!
      По същия начин е и на руски!
      А на линка който си дала, всеки може да прочете допълнително информация за растението!
      Мерси!

  1. Мисля, че става дума за коренът на растението трилистник! Много полезно, благодаря!

  2. Миме,
    това е коренът на растението ТАРО.Така е и на български, правилно си написала.Чудесно ястие се е получило с този корен.Имам информация за тарото в книгата Дарове на земята.
    Поздрави !

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Известяване за последващи коментари

Намери рецептата

Архив

Рецепти по категории

Абонамент по e-mail

Enter your email address: