Ако обичате Маракуя (Passion Fruit), това реване страшно много ще ви хареса! Разбира се трябва да спомена, че за пръв път ми се наложи да купувам маракуя – имах близка, която отглеждаше този плод и често ми е донасяла от него. Доста бях изненадана от цената – 15.75 € за килограм – това при положение, че расте добре на острова в по-хладните региони. По повод цената, реших да разгледам рафтовете с консервирани плодови сегменти и плодови пълнежи. На един от рафтовете с продукти от Южна Африка, намерих и малки консерви с този плод – 110 гр. за 1.20 €. Ако някой се интересува – има ги във веригите „Papantoniou“, вече споменах къде точно.
Една консерва ми бе достатъчна да заместя 5 бр. маракуя. Разбира се има разлика във вкуса, защото в консервата сместа е подобна на плодов пълнеж, но съвсем леко сгъстена, почти незабележимо. На самата консерва пише, че има добавена захар (която не е много) и почти не се усеща. Заради разликата във вкуса, за сиропа реших да ползвам пресни плодове и такива от консерва в съотношение 1:1, с което спестих и доста средства. В купата дори не личи, че е смес…
За сместа, с която се сервира реването ползвах пресни плодове и „Маскарпоне“, както се препоръчва в рецептата, но скромното ми мнение е, че със заквасена сметана (sour cream), щеше повече да си отива.
Реване с Маракуя (Passion Fruit) и Шамфъстък
- Рецептата е адаптирана от книгата на Silvena Rowe – „Purple Citrus & Sweet Rerfume„
- Ще ви е нужна малка четириъгълна тавичка с размери 17 х 17 см.
- За сиропа ще са ви нужни 10 броя маракуя (Passion Fruit) или 5 плода и 1 консерва от горе описаните. Вътрешността на плодовете се изгребва с лъжица и след това заедно с плода от консервата се претрива през цедка. Така ще се отделят семките. Чистото количество (след прецеждането) на плодовата пулпа и сместа от консервата беше 143 гр.
- Смятам, че това реване би се получило чудесно и с друг вид плод.
- Ядките също биха могли да се заменят според предпочитанията и избрания плод.
Необходими продукти:
- 85 гр. краве масло
- 65 гр. захар
- 2 големи яйца – отделени жълтъци от белтъци
- 45 гр. шамфъстък, нарязан
- 30 гр. брашно
- ½ чаена лъжица бакпулвер
- 85 гр. грис
За сиропа:
- 350 гр. захар
- 10 бр. маракуя (Passion Fruit) – вижте препоръките по-горе
- 300 мл. вода
За сервиране:
- 4 бр. маракуя (Passion Fruit) – вътрешността на плода със семките – 98 гр.
- 150 гр. „Маскарпоне“, заквасена сметана (sour cream), или цедено кисело мляко – кое да изберете преценете според предпочитанията си или според ползвания плод.
- 100 гр. шамфъстък
Начин на приготвяне:
В подходящ съд на котлона се смесват всички продукти за сиропа. Слагат се на средно силен, до силен огън. Когато течността заври, огънят се регулира и сместа се оставя да ври тихо за около 15 минути или докато сиропа се редуцира на половина. Сваля се от огъня, прецежда се и се охлажда. За да изстине по-бързо може да го сложите в съд с вода и лед.
Намажете леко с масло, тавичката, в която ще печете. Включете фурната да загрява на 170°С. Разбийте белтъците на сняг. Отделно смесете маслото и захарта и бъркайте докато се получи пухкав крем. Добавете жълтъците, един по един. Когато сместа ги поеме добавете бакпулвера, размесен с брашното. След това се добавят гриса и шамфъстъка и се разбърква за 1-2 минути или докато продуктите се смесят добре. Миксера се спира и към тестото се добавят разбитите белтъци. разбърква се със шпатула или дървена лъжица до хомогенност.
Полученото тесто се насипва и заглажда в подготвената тава. Пече се в предварително затоплена фурна за 20-25 минути или докато повърхността придобие приятен златист загар. Изважда се от фурната и се залива със изстиналия сироп. Както се вижда и от снимката, сигурно ще ви се стори, че е невъзможно печивото да поеме всичкия този сироп – поне на мен така ми изглеждаше. Затова, когато тавата се охлади на пълно, а по-голямата част от сиропа не беше поета от реването, реших да направя дупки по повърхността му с помощта на дървен стик. На следващият ден всичко изглуждаше наред – нямаше остатъци от не абсорбиран сироп. Реването се нарязва се на парчета не много големи, че е доста сладко – при мен се получиха 8 парчета.
За да се омекотите сладостта на реването задължително го сервирайте със смес от плод и „Маскарпоне“ (или някой от другите варианти). За целта просто трябва да ги разбъркате до хомогенност.
Това реване е изключително като вкус – много наситен. Комбинацията от сладостта, и типичният за маракуята аромат и вкус е запомняща се. Това не е от типа реване, което бих правила редовно, но при възможност бих опитала отново! Заслужава си цената на продуктите. Ще се радвам да опитате и вие!
ТУК може да видите всички снимки.
Мария, изглежда страхотно, а самата аз нямам спомен да съм ползвала маракуя, въпреки слабостта си към всякакви екзотични плодове, та ще се огледам за нея!
Ще се радвам да опиташ реването, Игличе!
Поздрав и от мен!
KAZVAM SE DESPINA I OTGLEJDAM PASIFLORA I V MOMENTA IMAM TILKOVA MNOGO PLODOVE ( MARAKUIA) I NAPRAVIX PLODOV KEIK STANA RAZKOCHEN!!!
S POZDRAV ANDONOVA