Рецептата за тази питка ми прати читателка на блога – Здравка Николова, която сподели с мен, че това е рецепта от майка ú. За съжаление пропорциите не били съвсем точни и се надявала, че ако опитам рецептата ще мога да уточня нещата…
Споменавала съм и друг път, че като цяло не си падам по вкуса на постните содени питки и затова у нас приготвям такива само за Бъдни вечер. Всяка година опитвам различни рецепти, но досега не се е случвало някоя от рецептите да ме впечатли повече от друга. Затова в блога нямаше рецепта за такава питка, въпреки че доста читатели са ме питали… Няколко дни след като Здравка ми беше написала рецептата си, реших да я забъркам на бързо, за да видя как ще се получи. Имах много хубаво пълнозърнесто брашно, от което не бяха отделени триците (външният слой на зърнената култура) и реших да ползвам него – получи се невероятно вкусен хляб, който много ни се услади със „Салатата с леща и сос от тахан и лимон“. Не знам дали беше заради брашното или поради това, че попаднах на „точната рецепта“, но след няколко дни е Бъдни Вечер и смятам точно тази содена питка да правя! Благодаря за хубавата рецепта Здравче!!!
Содена питка (от Здравка Николова)
- Продуктите са замервани с електронна везна, мерителни лъжици и чаша е с вместимост 250 мл.
Необходими продукти:
- 3 чаени чаши (430 гр.) пълнозърнесто брашно, от което не са отделени триците
- 300 мл. вода на стайна температура
- 1 чаена лъжица сода бикарбонат
- 1 супена лъжица оцет
- 1 щипка захар
- 1 чаена лъжица сол
- 2/3 супена лъжица олио
Начин на приготвяне:
Брашното, захарта и солта се смесват в купата на миксера. Прави се кладенче. Содата се разтваря в оцета и се сипва в центъра на брашнената смес заедно с олиото и водата. Бърка се на ниска скорост за около минута, след което скоростта леко се увеличава и разбъркването продължава още 2 до 3 минути или докато се получи гладко тесто.
Тестото се формя на топче, което се сплесква с длан, така че да стане на плоска питка. Повърхността ú се намазва с вода и с вилицата се правят декоративни шарки. Оставям питката на страна за 6-7 минути, след което я пека в предварително затоплена на 180ºС фурна, работеща с горен и долен реотан и вентилатор. Печенето при мен отнема 25 минути. Поднася се топла или охладена!
ТУК може да видите всички снимки.
Миме,
брашното при питките играе много важна и решаваща роля.Пълнозърнестото брашно или брашното от лимец придават чудесен аромат и вкус.Чудесно предложение за Бъдни вечер.Смятам да изпробвам замесване на тестото с вода от варен нахут за такава питка.Да видим какво ще се получи.
Поздрави !
Така е! Вида на брашното играе важна роля за вкуса на хляба…
Печивата приготвени с вода от варен нахут или квас от вода, в която е киснал нахут имат един специфичен вкус, който лично на мен много ви допада!
Поздрави и весело посрещане на празниците!
Здравей Мария! Искам да попитам с бяло брашно грамажа същия ли е, или трябва да се увеличи ? Благодаря предварително и хубави празници!
Забелязала съм, че дори брашно от един и същ тип (но от различна партида, примерно) може да даде различен грамаж, при един и същ обем.
Затова смятам, че ще е по-добре замерването на брашното да стане в чаши.
Препоръчвам обаче да се ползва пълнозърнесто брашно, то прави содената питката по-вкусна!
Вкусни, весели и уютни да са празниците и за теб и семейството ти!
Поздрави!
Миме,
приготвих тази питка за Бъдни вечер, хареса се много.Но за това количество вода използвах 500 грама пълнозърнесто брашно от лимец.Стана чудна питка.
Поздрави и Честито Рождество Христово ! Честита Коледа !
Много благодаря за споделеното, Елена!
Сигурна съм, че ще е от полза и за читателите на блога!
Честита Коледа!
Здравейте, а за двойна доза от продуктите по две ли слагам?
Да.