Честита Баба Марта, скъпи приятели и читатели на блога ми! Бъдете весели, засмени, румено червени с бели души!!! С идването на Баба Марта идва и пролетта, която при нас е прекрасна!!! Тя ми е любим сезон за острова. За да е в унисон с празника, днешната ми рецепта е с червен цвят. Ще споделя с вас как приготвям плодов пълнеж (fruit filling). Едно от най-популярните му приложения е, това да бъде глазура за чийзкейк, но може да се ползва като пълнеж за торти, тарт, тарталети, допълнение към крем или сладолед и каквото друго се сетите. В магазините плодовият пълнеж се продава в консерви като тази, която се вижда на следващата снимка (от Интернет е).
При нас консервите с плодов пълнеж са доста скъпи и затова ми е доста по-изгодно, пък и по-вкусно да си правя. Приготвя се лесно и бързо – плодовете се смесват със захар и лимонов сок, загряват се на умерено силен огън докато захарта се разтопи, след което се добавя разтвореното във вода нишесте и топлината обработка продължава при непрекъснато разбъркване, докато сместа се сгъсти (отнема 2-3 минути). С аромата и гъстотата на пълнежа може да се импровизира в зависимост от това за което ще бъде ползван.
Как се приготвя плодов пълнеж (fruit filling)
Ще ви покажа приготвянето на плодов пълнеж със замразени червени плодове и такъв с пресни нектарини и ягоди, за да видите как в зависимост от ползваните плодове се променя рецептата. Преди това, няколко общи думи:
- Мерителната чаша е с вместимост 250 мл.
- Може да се ползват всякакви пресни или замразени плодове. Замразените се размразяват предварително и се ползват заедно със сока, който се е отделил при размразяването. Притеглянето или замерването им с чаши, става докато са замразени. Грамажа за плодовете посочен по-долу се отнася за конкретният вид плодове ползвани в рецептата. Ако ползвате друг вид плодове е добре да се придържате към замерването посочено в чаши.
- В зависимост от това какви плодове (като вид) ползвате или за какво смятате да употребите плодовият пълнеж може да увеличите нишестето до 3 супени лъжици.
- Ако плодовете които ползвате са меки или отделят много сок, водата може да се намали или пропусне.
- Добре е да засипете плодовете със захарта и да ги оставите на стайна температура за 1-2 часа – така ще пуснат соковете си.
- В зависимост от вида на плодовете, които ще бъдат ползвани за рецептата количеството на водата може да се намали или увеличи. Може също да бъде заместено с портокалов сок. Количеството на захарта също може да се регулира според вида на плодовете и личните предпочитания за сладост.
- Към пълнежа може да се добавят всякакви подправки, есенции, ароматни води или екстракти в зависимост от предпочитанията ви или това, за което ще бъде ползван. Преди да се отстрани от котлона може да се добави и малко бренди или друг ароматен алкохол.
Плодов пълнеж с горски плодове
- Този плодов пълнеж бе специално за Ню Йорк чийзкейк.
- От по-долу посочените продукти се получават 560 гр. плодов пълнеж.
Необходими продукти:
- 2 2/3 чаени чаши (380 гр.) замразени червени плодове
- 100 гр. захар
- 2 супени лъжици (30 мл.) прясно изцеден лимонов сок
- ½ шушулка ванилия (по желание)
- 4 чаени лъжици (16 гр.) царевично нишесте
- ½ чаена чаша (125 мл.) вода
Начин на приготвяне:
Плодовете се сипват в тенджерата, в която ще се приготвя плодовият пълнеж. Засипват се със захарта. Добавят се и лимоновият сок и шушулката ванилия. Оставят се на страна докато се размразят или за 30-60 минути, за да пуснат соковете си. Тенджерата се слага на котлона и сместа се загрява с периодично разбъркване, докато захарта се разтопи и сместа заври.
Същевременно царевичното нишесте се разтваря във водата. Добавя се към плодовата смес на струя, при непрекъснато разбъркване. Топлинната обработка продължава с непрекъсната разбъркване за 3 минути.
Когато се свали от огъня може да се добавят 8-9 ягоди разрязани на четвъртини или друг пресен плод от вида, който сте ползвали за приготвянето на пълнежа. Ако смятате да ползвате ароматна вода, алкохол или екстракт добавете и тях на този етап. Сместа се оставя на стайна температура докато изстине напълно, след това може да се ползва според рецептата. Ако не се ползва веднага се прехвърля в добре затварящ се съд и се съхранява в хладилник до няколко дни.
Плодовият пълнеж на горната снимка е приготвен с 4 чаени лъжици нишесте, а този на следващата снимка с 3 супени лъжици нишесте.
Плодов пълнеж с нектарини и ягоди
Когато плодовете са меки и нежни като сместа от горски плодове по-горе, термичната обработка трябва да е кратка, но ако се ползват по-твърди плодове, технологията на приготвяне може леко да се промени, както съм направила с този пълнеж от нектарини и ягоди.
- Добре е когато нектарините се засипят със захарта да престоят няколко часа, за да пуснат сока си, но ако и вие бързате като мен, може да пропуснете тази част.
- Ягодите, които съм ползвала бяха замразени. Предварително са размразени. Сока, който се е отделил по време на размразяването също се ползва за рецептата.
- С този пълнеж е правен Чийзкейк (без печене) с праскови и ягоди.
Необходими продукти:
- 250 гр. ягоди
- 600 гр. нектарини (или праскови), нарязани на парчета
- 1 чаена чаша (220 гр.) захар
- 6 супени лъжици (90 мл.) прясно изцеден лимонов сок
- 8 равни супени лъжици (64 гр.) царевично нишесте
- 200 мл. вода
- 1 супена лъжица екстракт от ванилия
Начин на приготвяне:
Нектарините се слагат в съда, в който ще се приготвя пълнежа – в случая съм ползвала голям тиган с незалепващо покритие. Засипват се със захарта. Добавя се и лимоновият сок. Тигана се слага на умерено силен огън. Разбъркват се периодично докато захарта се разтопи.
Същевременно нишестето се разтваря във водата и се оставя на страна до употреба. Към плодовете в тигана се добавя 1 супена лъжица ванилия. Когато сместа заври огъня се регулира леко, така че да не пръска и варенето продължава с периодично разбъркване за около 5 минути или докато нектарините омекнат. След това се добавят ягодите и разтвореното във вода нишесте. Варенето продължава при непрекъснато разбъркване за 2-3 минути или докато сместа в тигана се сгъсти.
Ползва се след като изстине напълно. За съхранение в хладилник, вече писах по-горе. Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки.
Благодаря за полезната информация, Мария!
Честита Баба Марта и на теб – всичко най-добро ти желая.
Лека вечер!
Честита Баба Марта и на теб, Мария! Да сте много здрави, румени, засмени ти и цялото ти семейство!
ЧЕСТИТА БАБА МАРТА И НА ТЕБ МАРИЯ!ЗДРАВЕ И РАДОСТ В СЕМЕЙСТВОТО ТИ ДА ЦАРЯТ!
НА МНОГО НЕЩА СЕ НАУЧАВАМ ОТ ТЕБ,БЛАГОДАРЯ ТИ!
Благодарности, към всички за хубавите пожелания!
Да ви се връща с пълни шепи!
Здравейте, искам да попитам този вид пълнеж подходящ ли е за направата на торта? Благодаря 🙂
Здравейте! Да, става и за пълнеж на торта.
Така си правя черешите за торта Блак форест (черна гора).
Плодовият пълнеж трябва да изстине напълно преди упореба. При зглобавянето на тортата шприцовам сметана като бурдюр в перифериата на платката и после поставям плодовият пълнеж – така няма опасност от разтичане докато стегне и като се изважда от ринга всшчко е ок.
Правила съм и торта с такъв пълнеж, сладкарски крем и пандишпанови платки.
Много благодаря за отговора! Не намерих тортата Блак форест в блога Ви, но намерих подобна бяла, също така разгледах останалите торти и бях наистина очарована изглеждат уникално! с удоволствие ще следя работата ВИ и ще пробвам от вкусотиите,които приготвяте! Хубав ден и усмихнат ден 🙂
За съжаление, все още не съм публикувала рецепта за въпросната торта, въпреки че я правя сравнително често (любима е на някои членове на семейството ни)
и дори имам 2-3 варианта (рецепти), които правя според сезона, това с колко време разполагам или какви продукти има в определен момент!
Ще си отбележа този пропуск и ще гледам в скоро време поне една от трите рецепти да споделя!
Радвам се, че разглеждането на блога Ви е било приятно и се надявам, че рецептите които ще опитате ще се усладят и във вашият дом!
Сърдечен поздрав и от мен!