За приготвянето на този хляб ще ви трябват брашно от твърда пшеница (Durum Wheat Flour or Villige Flour), пълнозърнесто брашно (Wholemeal Flour) и брашно за всякаква употреба, познато още като „тип 00“. Закваската се прави с вода, но тестото съдържа и прясно мляко. Получава се хляб с хрупкава коричка и страхотна, топяща се в устата сърцевина.
Интересното (различното) при тази рецепта е приготвянето на закваската. Обикновено маята се захваща (активира се) като се смеси с хладка вода, малко захар и брашно, след което престоява на топло около 10 минути. За това време маята шупва – увеличава обема си и по повърхността и се образуват множество балончета. При тази рецепта закваската отлежава 2-3 часа. За това време първоначалния ú обем ще спадне (това не бива да ви притеснява), но по повърхността и ще има множество балончета. Мирисът на закваската се променя, защото започва ферментация. В резултата хляба направен с тази закваска ухае подобно на печиво приготвено с натурална закваска (квас).
Селски млечен хляб с три вида брашно
- Мерителната чаша е с вместимост 250 мл.
- Обърнете внимание на това, че 100 гр.. течност може да не е 100 мл., така че се съобразете с това което е посочено.
- По-долу съм дала точното количество на продуктите вложени от мен в рецептата. Възможно е количеството на брашното да варира, според качеството и вида на ползваните продукти.
- Добре е всички продукти да са на стайна температура.
- От по-долу посочените продукти се получават 2 хляба.
- Ползвам двете тави на фурната (40 х 33 см.), по една за всеки хляб.
- Водата трябва да е приятно топла когато потопите пръст в нея (около 25ºС). Ако водата е студена или прекалено топло, това ще попречи на маята да втаса.
- Замесила съм тестото с помощта на миксер, но може да го направите, ръчно или в машина за хляб ако е достатъчно голяма да побере тестото.
- Рецептата е адаптирана от книгата „Γλυκά και αλμυρά στο φούρνο“
За закваската:
- 11 гр. (1 пакет) суха мая
- 1 чаена чаша (250 мл.) хладка вода
- ¼ чаена лъжица захар
- 1 чаена чаша (150 гр.) брашно за всякаква употреба (тип „00“)
За тестото:
- 2 чаени чаши (500 мл.) топло прясно мляко
- 55 гр. краве масло
- 4 чаени лъжици (25 гр.) сол
- 1 чаена чаша (155 гр.) брашно от твърда пшеница (селски тип) – Durum Wheat Flour (Villige Flour)
- 2 ½ чаени чаши (370 гр.) обикновено брашно (тип „00“)
- 2 ½ чаени чаши (360 гр.) пълнозърнесто брашно (Wholemeal Flour)
- + малко брашно за премесване и оформяне на хлябовете
За наръсване преди печене:
- 1-2 супени лъжици пълнозърнесто брашно
Начин на приготвяне:
Маята и захарта се разтварят в хладката вода. Добавя се брашното. Разбърква се, докато се получи гладка кашица. Купата се покрива с домакинско фолио и памучна кърпа, след което се оставя на страна за 2 до 3 часа.
Маслото се добавя в топлото прясно мляко. Разбърква се, докато се разтвори. Трите вида брашно и солта се смесват в купата на миксера. Прави се кладенче и в него се сипват закваската и прясното мляко смесено с маслото.
Замесва се меко тесто. Дъното и стените на голяма, дълбока купа се намазват с олио или зехтин. Тестото се прехвърля в нея. Купата се покрива с памучна кърпа и се оставя на топло, докато тестото увеличи обема си 3 пъти.
Втасалото тесто се прехвърля върху наръсен с брашно домакински плот и се премесва, колкото да излезе въздуха от втасването. Разделя се на две равни части.
От всяка се оформя по 1 хляб по следния начин: Всяко парче тестото се разделя на 1 по-голяма и 1 по-малка част. По- голямата част се оформя на топка и се поставя в застлана с хартия за печене тава (вижте по-горе колко голяма е тавата). Второто парче тесто също се оформя на питка и се поставя върху по-голямото, като се гледа да е в центъра му, за да не се кривне на една страна, като започне да втасва. Точилката (ако е от тънките) се потапя в брашно и с нея се прави дупка в хляба, която започва от центъра на горното топче и достига до дъното на тавата.
Повърхността на хляба се наръсва с пълнозърнесто брашно и се оставя се на топло, за да втаса – трябва да увеличи обема си 2-3 пъти. Ако някой пакостник като дъщеря ми ви прободе единият от двата хляба и той спадне, може да опечете този, който е втасал, другият трябва да се премеси и да се остави да втаса отново. Преди да сложите хляба във фурната направете разрези по повърхността ме с помощта на резец или бръснарско ножче. Не става с нож – острието трябва да е много остро и тънко, за да не спадне втасалия хляб.
Пече се в предварително затоплена на 200°С фурна, работеща само с горещ въздух (вентилатор), изключени горен и долен реотан. Печенето при мен отне 45-50 минути.
Спадналият хляб го премесих и оформих на питка. Оставих го на топло, за да втасва наново. Преди да го сложа във фурната, направих разрезите, които се виждат на снимката.
Пекох на 180°С във фурна работеща с включени долен реотан и вентилатор (така обикновено пека питки). Печенето в този случай отне 50 минути.
Изпеченият хляб се прехвърля върху решетка, където остава докато изстине. Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки.






Страхотен е, Мими, страхотен! Представям си как е ухаело вкъщи след изпичането му… 🙂
Поздрави!
Много вкусен става, Гери!