Комбинацията от шоколад и портокал е класическа и масово харесвана, затова и тортата е такава – масово харесвана! 🙂 Съставена е от два вида платки – наситено шоколадови (влажни, сладки, топящи се в устата) и пухкави пандишпанови, които балансират сладостта на двата вида крем пълнеж – шоколадов ганаш и портокалов крем с маскарпоне. Декорирана е с красиви и вкусни захаросани портокалови резени и хрупкав шоколадов чипс, който е омайно вкусен и сам за себе си! Ще се радвам да се хареса и на вас!
Когато някой от семейството ни има рожден ден, обичам да публикувам рецепта за торта, нищо че почти никога тортата не е тази която е приготвената за конкретният празника, а някоя от предните години. Днес е рожденият ми ден. Ставам на 39 и затова ще споделя с вас рецептата за тази страхотна торта, която приготвих за рожденият си ден през 2012 г. и няколко пъти след това, по други поводи!
Портокалово-шоколадова торта
- За замерването на продуктите съм ползвала мерителни лъжици и чашата с вместимост е 250 мл.
- Блатовете за тортата може да се приготвят в тави с диаметър от 22 до 24 см. Когато се ползва тава с диаметър 22 см., тестото (за всеки от двата вида блатове) се разделя на 2 части, т.е. пекат се по 2 блата от всеки вид тесто. Тортата направена по този начин става по-висока. Когато тавата е по-голяма (Ø 24 см.) цялото количество на тестото се насипва в нея и се изпича 1 блат, който се разделя на 2 части след като изстине. Готовата торта изглежда по-голяма въпреки, че е по-ниска в сравнение с торта направена в по-малка форма.
- Може да приготвите блатовете 1-2 дни предварително. След като се охладят напълно се завиват (всеки самостоятелно) в няколко слоя алуминиево фолио и се съхраняват на тайна температура или в хладилник ако е горещо. Разрязват се непосредствено преди сглобяването на тортата.
- Ползвала съм това сладко от портокали.
- В шоколадовият ганаш за пълнежа на тортата може да се добави пюрирано сладко от портокал (1-2 супени лъжица). Лично аз смятам, че това прави тортата по-сладка от необходимото. По-добре е да се ароматизира с настъргана портокалова кора или екстракт от портокал.
- Шоколадовият чипс, който съм ползвала за декорацията е Белгийско производство, в опаковка от 125 гр. Поредицата му се нарича „36 Chocola’s“. Има голямо разнообразие от видове – с ядки, карамел, от тъмен шоколад, с портокали т.н.
- Към днешна дата съм приготвяла тази торта на няколко пъти и затова снимките в публикацията ми са сборни, нека това не ви обърква.
- Рецептата е адаптирана от http://sunshineskitchen.com
За пандишпанов блат:
- 6 жълтъка (95 гр.)
- 6 белтъка (202 гр.)
- 165 гр. (2/3 чаена чаша) фина кристална захар
- 75 гр. (между ¼ и 3/8 чаена чаша) разтопено и охладено краве масло
- 225 гр. (1 ¾ чаени чаши) брашно
- 2 супени лъжици настъргана кора от портокал
- + масло и брашно за намазване и наръсване на тавата
За шоколадов блат:
- 100 гр. (¾ чаена чаша) брашно
- 50 гр. (½ чаена чаша) какао
- 225 гр. (1 чаена чаша) захар
- 1 чаена лъжица сода бикарбонат
- ½ чаена лъжица бакпулвер
- щипка сол
- 1 яйце (54 гр.)
- 125 мл. (½ чаена чаша) прясно мляко, смесено с
- ½ чаена лъжица оцет
- 60 мл. (¼ чаена чаша=53 гр.) олио
- 125 мл. (½ чаена чаша) прясно приготвено кафе, при мен еспресо
- ½ чаена лъжица екстракт от ванилия или екстракт масло
- + масло за намазване на тавата
- 1-2 супени лъжици какао за наръсване на тавата
За портокаловия крем с Маскарпоне:
- 6 жълтъка (105 гр.)
- 100 мл. прясно изцеден портокалов сок
- 100 гр. захар
- 4 супени лъжици настъргана портокалова кора
- 125 гр. студено масло, нарязано на кубчета
- 225 гр. сладко от портокал, ползвала съм от т.нар. blood orange, с парченца портокал, не е гладък втори път домашното с анасон и канела смлях го в блендер
- 200 гр. маскарпоне
Продукти за шоколадов ганаш за пълнеж:
- 350 гр. шоколад 70%
- 500 мл. (2 чаени чаши) течна животинска сметана 35%
- настъргана портокалова кора или екстракт от портокал
Продукти за шоколадов ганаш за покриване на тортата:
- 250 гр. шоколад 70%
- 250 мл. (1 чаена чаша) течна животинска сметана 35%
- 50 гр. краве масло
За украса на тортата (по желание):
- шоколадов чипс с портокал
- захаросани портокалови резени
Начин на приготвяне:
Ако смятате да украсявате тортата със захаросани портокалови резени, трябва да започнете с приготвянето им. Ползвайте тази или тази рецепта.
За пандишпановите блатове:
Фурната се загрява на 180°C (работи с вентилатор, изключени горен и долен реотан). Дъното на тавата, в която ще се пекат блатовете се покриват хартия за печене. Повърхността на хартията и стените на тавата се намазват с масло и се наръсват с брашно. Белтъците се разбиват на твърд сняг с половината от захарта.
Жълтъците и останалата захар се разбиват на висока скорост докато побелеят, увеличат обема си и се превърнат в пухкав крем. Без да се прекъсва разбъркването, на струя се добавя разтопеното охладено масло. Брашното и белтъчният сняг се прибавят с редуване на 2-3 пъти.
Първите части от брашно и белтъчният сняг може да се смесят с миксера – разбърква се на ниска скорост. След това миксера се спира. Останалото брашно и белтъци се добавят с редуване. Разбърква се внимателно с дървена лъжица или шпатула. Ароматизира се с настъргана портокалова кора или екстракт от портокал. Получената смес се насипва в подготвената тава и се заравнява с лъжица.
Пече се 20-25 минути или докато клечка забита в центъра, излиза суха. Добре опеченият блат е леко златист на цвят и се е отделил от стените на тавата. Блата се освобождава от формата 5-10 минути след изваждането му от фурната. Прехвърля се върху решетка, където остава докато се охлади напълно. Разрязването на 2 части става непосредствено преди сглобяването на тортата.
За шоколадовите блатове:
Фурната се загрява на 180°C (работеща с вентилатор, изключени горен и долен реотан). Прясното мляко се смесва с оцета, разбърква се и се оставя на страна до употреба.
В голяма купа се пресяват брашното и какаото. Добавят се захарта, солта, содата и бакпулвера. Разбъркват се докато се смесят хомогенно.
Яйцето се разбива с вилица. Прибавят се млякото (предварително смесено с оцета), олиото, ванилията и кафето. Мокрите съставки се изливат при сухите и се разбъркват, до получаване на хомогенна, сравнително рядка смес.
Дъното на тавата, в която ще се пече блата се покрива хартия за печене. Повърхността на хартията и стените на тавата се намазват с масло и се наръсват с какао (или с брашно). Тестото се изсипва в тавата и се пече 30-35 минути.
Готовността на блата се проверява с клечка – ако я забучите в периферията на тавата трябва да излиза суха, а забучена в средата на блата – влажна. Ако прекалите с печенето, блата ще стане сух. Изпеченият блат се оставя в тавата 10-20 минути, след което се прехвърля (обръща се) върху метална скара и остава върху нея докато се охлади напълно. Разрязва се на две преди сглобяването на тортата.
За портокаловия крем с Маскарпоне:
Жълтъците, захарта, портокаловият сок и настърганата кора и се смесват в тенджера с дебело дъно.
Загряват се на средно силен огън при непрекъснато разбъркване. Топлинната обработка продължава докато сместа се сгъсти. Може да отнема между 5 и 8 минути. Готово е когато прокарате шпатулата по дъното на тенджерата и остава следа. Сваля се от огъня и веднага се добавя нарязаното на парчета масло. Разбърква се докато сместа го усвои.
Охлажда се на стайна температура с периодично разбъркване.
За да не хваща коричка, повърхността на крема се покрива с плътно прилепнало домакинско фолио. Оставя се на страна докато изстине напълно и до употреба. Може да се прибере и в хладилник, ако се налага по-дълъг престой или ако искате да ускорите охлаждането.
Докато яйченият крем се охлажда може да смесите маскарпонето и портокаловото сладко. Разбъркват се добре и купата се покрива с прозрачно домакинско фолио. Прибира се в хладилника до употреба.
Когато яйченият крем изстине, може да се смеси с маскарпонето. Разбъркват се до хомогенност и може да се ползват за направата на тортата.
Приготвяне на шоколадовия ганаш за пълнеж:
Шоколада се нарязва на малки парчета и се насипва в подходящ съд (купа). Сметаната се загрява до кипване и се излива при шоколада. Изчаква се минута, след което сместа се разбърква докато шоколада се разтопи. Може да ароматизирате с настъргана портокалова кора или портокалова есенция. На мен добавката на портокалово сладко към шоколадовия ганаш ми идва в повече. Сместа се охлажда с периодично разбъркване. Ако сглобявате тортата във форма с подвижни стени, не е нужно да я чакате да изстива напълно.
Сглобяване на тортата:
За сглобяването на тортата е най-практично (по-бързо и по-лесно) да се ползва форма с подвижни стени. Двата вида платки (шоколадова и пандишпанова) се разрязват хоризонтално на две равни части. На дъното на формата се поставя едната пандишпанова половина. Добре е да е с разреза на горе. Върху нея се насипва половината от охладеният шоколадов ганаш. Покрива се с едната половина от шоколадовия блат.
Половината от портокалов крем с маскарпоне се разпределя равномерно върху шоколадовата платка, останалият крем се съхранява (в добре затворен съд), в хладилник. Ще е нужен на по-късен етап. Върху крема се поставя втората половина на шоколадовия блат. Залива се с останалият шоколадов пълнеж и се покрива с вторият пандишпанов блат (добре е разреза да е надолу към крема). Тортата се покрива с прозрачно домакинско фолио и се прибира в хладилник за 3-4 часа или докато стегне.
Преди да освободите тортата от формата ще трябва да извадите портокаловият крем с маскарпоне от хладилника, за да се отпусне и да може да се нанася лесно върху тортата. Разбърква се добре преди употреба. Повърхността и стените на тортата се замазват с него.
Измазаната торта се връща в хладилника докато се приготви шоколадовият ганаш с който се залива.
Шоколадов ганаш за заливане на тортата:
Сметаната и маслото се смесват в подходящ съд и се довеждат до завиране. Шоколада се начупва в купа и се залива с горещата сметана. Изчаква се малко, след което сместа се разбърква до хомогенност. Разбърква се периодично докато се охлади леко и достигне необходимата средно гъста консистенция, така че да може да облива лесно стените на тортата, но и да се задържа по тях.
Тортата се прехвърля върху решетка, под която е подложена хартия за печене. Шоколадовият ганаш се насипва се в центъра на тортата.
Разстила се с помощта на широка шпатула. След това, тортата се прехвърля върху чинията за сервиране. Ако е нужно да се заглади, шпатулата се потапя в гореща вода. Облепила съм стените с шоколадов чипс, а на повърхността съм наредила захаросани портокалови резени.
Украсената торта се прибира в хладилник до момента на сервиране. Нарязва се на малки парчета – доста е сладка. Добре е ножа с който се реже да се потапя периодично в гореща вода.
За да не е прекалено шоколадова може да ползвате половината от шоколада предвиден за заливане на тортата и да направите декорацията подобно на тази, която се вижда на следващата снимка – така я бях направила за една Нова Година. Да ви е сладко!!!
ТУК може да видите всички снимки.
Еее, как съм пропуснала празника, Мария!
От сърце ти пожелавам да си здрава и щастлива!
Още повече имаш моите симпатии – моята дъщеря има рожден ден два дни след теб – скорпиончета сте:))
Тортата разбира се е прекрасна и разбира се няма да и се размине да я опитам при повод, нямай съмнения.
С учудване установих, че и ти, като мен процедираш по този начин – публикуваш рецепта със закъснение. И моите отлежават обикновено по година, две, че и повече. Тази година успях на другия ден да пусна тортата по изключение. Но допълних с други снимки, от преди 3 години:))
Прегръдка, ще ми позволиш, нали?
Сърдечно ти благодаря Весе!!!
Да ти е жива и здрава дъщеричката!!!
Рядко публикувам на момента, особено неща които приготвям за празници или за гости. Смятам, че това създава излишен стрес по вписването на блога. За мен той е хоби, развлечение, а не нещо където трябва да гоня нормата, да се състезавам с времето или нещо друго…
Благодаря за пожеланията за дъщерята!
Напълно съм съгласна и с написаното по-долу!
Макар понякога да ми се иска да публикувам най-редовно, ей така, приятно ми е, но нааистина се превръща в надпревара с времето и тогава дотежава, сепвам се и забавям ход:)