Пататник (или патетник, както се нарича в някои области, от патато или патето – картофи) е типично родопско ястие. Приготвя се основно от настъргани на едро картофи, лук, сол и джоджен. Може да съдържа още сирене, яйца, месо или пръжки. В миналото най-често се е приготвял на печка с дърва и печенето е ставало на принципа по който се пече популярната родопска баница, наричана клин. Т.е. първо се изпича от едната страна, после се обръща и се пече от другата. В днешно време за печенето на пататник се ползва тиган (така се прави в заведенията, където го сервират) или в тава на фурна, което е по-практично особено когато ястието се приготвя за повече хора.
Пататник
- Теглото на продуктите по-долу е чистото им тегло вложено в рецептата (т.е. след като са били почистени).
- От по-долу посочените продукти се получават 4 големи до 6 по-малки порции за основно ястие.
- Тавата, която съм ползвала е с размери 36 х 26 см. Пататникът винаги полепва по съда, в който се прави и въпреки, че полепналото е доста вкусно – нали е препечено, пада голямо търкане на тавата след това… Затова е най-удобно да се ползват алуминиеви тави за еднократна употреба, или дъното на тавата, която ще бъде ползвана да се покрие с хартия за печене. Забелязал съм че най-малко полепва по тава от огнеупорно стъкло.
- Освен като основно ястие пататникът може да бъде сервиран и като стартер. Обикновено го приготвям така за гости. Може да се ползват индивидуални малки формички или да се изпече в тава и после да се нареже на парчета с форма и размер според предпочитанията. Може да се гарнира със свежи листа рукола и кориандър или друга салата.
- Може да добавите до 350-400 гр. сирене, а количеството на солта ще е в зависимост от количеството на сиренето и неговата соленост.
Необходими продукти:
- 1750 гр. картофи, обелени
- 130 гр. кромид лук, настърган
- 3 яйца, 150 гр.
- 3 супени лъжици стрит джоджен
- 230 гр. сирене
- 105 гр. олио
- 2 чаени лъжици сол
- 1 равно чаена лъжица черен пипер
За наръсване преди печене:
- няколко парченца масло (60-70 гр.)
- около 1 чаена лъжица едра морска сол
Начин на приготвяне:
Дъното и стените на тавата, в която ще се пече пататникът се намазва с част от олио предвидено за рецептата. Картофите се настъргват на едро ренде. Слагат се в голяма купа. Яйцата се разбиват с вилица и се добавят към настърганите картофи заедно с останалите продукти. разбърква се хубаво, докато продуктите се смесят равномерно.
Получената смес се прехвърля в намазаната с олио тава. С помощта на лъжица се разпределя равномерно, повърхността се заглажда. Отгоре се нареждат парченца масло и се поръсва с люспи морска сол.
Пече се в предварително затоплена на 180°С фурна, работеща с горен и долен реотан, без вентилатор. Печенето при мен отне около 70 минути. Когато повърхността на пататникът придобият приятен златист загар е готов.
Може да се нареже на порции и да бъде сервиран с помощта на широка шпатула. Много си отива с овче (може и краве) кисело мляко. Не забравяйте да приготвите малко чесън в оцет, който страхотно допълва ястието. Може да сервирате и със всякакви зеленчукови салати. Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки.






Прекрасно предложение за лека вечеря!
Този пататник кореспондира с моята категория "любими ястия" и с категорията "гарнитури" за любимия 🙂
Мария, какво е гьозъм? Прилича ми на чубрица, но би могло да е какво ли не.
Благодаря ти Мира!!! В Родопския край наричаме Джоджена – Гьозъм, в различните краища на България има различно наименование, ако някой се сеща за по-добро пояснение моля да помогне!
Гьозъм е другото наименование на Джоджен, зум, гюзум, гьозум, менталария или мятва,това е вид мента.
Понеже сега съм на 90-дневната диета и пататника ми дойде доста добре за картофения ден! Ако има и други като мен ,които обожават картофите нека го опитат – заслужава си !
Обожавам пататник! Радвам се, че ти е харесал!
Мими, познай какво обядвахме днес? Е, пак по твое предложение – пататник. 🙂 Ммм, ама как хбаво ни се услади! И не е никак тежко ястие, напротив. Ние доовкусихме с чеснов сос (кисело мляко с чесън и подправки, не слагам майонеза), защото господинът все търси мляко за картофите. 🙂
Благодаря за поредната вкусотия!
Поздрави от слънева България!
Еха!!! Радвам се, че така ви се е усладило, Гери!!!
Много апетитна рецепта. Със съпруга ми много обичаме картофи през зимния сезон и всеки път се опитвам да ги направя по различен начин. Твоят вариант е супер, ще влезе в кулинарния ми тефтер. Благодаря, Мария, и честит Осми март на патерица – денят на Вечната и Святата, както е написала Елисавета Багряна в стиховете си!
Благодаря, Марта!
Радвам се че пататника ви се е усладил, така!
Честит да е празника и за теб, бъди жива и здрава и много усмихната! ❤️