В блога ми вече сте виждали няколко рецепти за Меламакорона, но днешната е доста далеч от това, което би трябвало да бъдат сладките ароматни сиропирани курабии носещи името Меломакарона. Разликата е най-вече в това, че са с плънка. Ужасно са вкусни!!!
Тестото се приготвя с маслиново олио, прясно изцеден портокалов сок, пудра захар, брашно, подправки (канела, карамфил) и набухвател. Ароматизирано е допълнително с малко количество масло или есенция масло и портокалова кора. Получава се много приятно за работа тесто. Плънката е с леко подсладено и ароматизирано с канела и портокалова есенция Анари – това е Кипърската извара, която се прави от козе или овче мляко. Обожавам това сирене!!! Мисля си при следващо приготвяне да добавя в плънката малко от това сладко от кумкуат…
Меломакарона (Μελομακάρονα) с плънка от Анари (извара)
- Изварата е продукт, който не е с голяма трайност и затова тези меломакарона не могат да се съхраняват така дълго както обикновените. Отлежават 12 часа и след това се консумират. Може да се съхраняват няколко дни на хладно – точно колко не знам защото у нас в рамките на 2-3 дни след отлежаването, свършват. Ако помещението е топло или прецените, че не може да ги изядете за няколко дни, е най-добре да се държат в хладилник поставени в кутия, която се затворя херметически.
- За приготвянето на тестото може да се ползва олио или зехтин, аз винаги го приготвям с маслиново олио. Вместо Анари може да се ползва рикота или извара.
- С по-долу посочените продукти съм оформила 32 бр. сладки.
- Рецептата е адаптирана от списанието“γλικéς ιστορìες“ („сладки истории“) от Декември 2011 г.
Необходими продукти:
- 200 гр. прясно изцеден портокалов сок
- 260 гр. олио или маслиново олио
- 25 гр. краве масло или 1 чаена лъжичка есенция масло
- 1 супена лъжица (14 гр.) пудра захар
- ½ чаена лъжица сода бикарбонат
- ¼ чаена лъжица канела
- 1-2 щипки карамфил (подправка) на прах
- настъргана кора от 1 портокал
- 600 гр. брашно
За плънката:
- 300 гр. Анари (извара)
- 55 гр. пудра захар
- ¼ чаена лъжица канела
- ½ чаена лъжица портокалов екстракт
За сиропа:
- 250 гр. вода
- 350 гр. захар
- половин портокал разрязан на 2 части
- 1-2 пръчки канела
- 50 гр. мед
За наръсване:
- 200 гр. орехи, едро смлени
Начин на приготвяне:
Най-напред се приготвя сиропа: В подходящ съд се смесват захарта, водата, канелата и двете четвъртини портокал. Тенджерата се слагат на силен котлона. Не се разбърква често, само 1-2 пъти, понеже захарта е повече от вода и ще започне да се захаросва. Когато заври се засича 1 минута и се отстранява от огъня. Добавя се меда, разбърква се докато се разтвори. Оставя се на страна да се охлади.
Приготвя се плънката: Всички продукти се смесват в подходящ съд и се разбъркват до хомогенност.
Приготвя се тестото: Мокрите съставки се смесват в голяма купа. Добавят се пудрата захар, подправките и содата. Разбърква се леко и след това се прибавя (на 2 части) пресятото брашно. Забърква се тесто, което не се разбърква продължително – това е една от тайните на сполучливо тесто за меломакарона. Разбъркването трябва да е само колкото да се смесят продуктите и да се образува тесто. По същата причина размесването става на ръка, не с миксер. Разделям тестото на части, защото така ми е по-лесно да оформям еднакви по големина курабии и да разпределя равномерно плънката. В случая съм разделила тестото на 4 части. От всяка съм оформила 8 меломакарона – общо 32 броя.
Включете фурната да загрява на 180°С, работеща с долен и горен реотан и вентилатор. От всяко парче тесто се оформя топче, което се разпитва, така че да се получи кръг. В средата му по дължина се слага от плънката. Тестото от двете страни на плънката се загъват върху нея и краищата му се съединяват. Притискат се леко с пръсти, така че тестото да се „слепи“ и плънката да се запечата в него. Така оформени сладките се нареждат на разстояние една от друга, в тава застлана с хартия за печене. Пекат се около 30 минути или докато се зачервят до приятно златисто.
Докато сладките се пекат: Орехите се смилат на едро. Подготвя се чиния или кутия, в която ще се нареждат сладките. Ще ви е нужен и съд пълен със студена вода и лед. Той трябва да е достатъчно голям да побере тенджерата, в която е сиропа. Това се прави, за да може сиропа да остане със стайна температура, докато в него се потапят топлите меломакарона. Изпечените меломакарона веднага се потапят (на части) в сиропа и престояват в него за 1-2 минути, като за това време се обръщат 1-2 пъти. Изваждат се с помощта на решетъчна лъжица и се нареждат в нещо подходящо. Поръсват се с орехи. В сиропа се пуща следващата партида меломакарона и процедурата се повтаря.
Ако ви остане малко сироп, като на мен, може да направите следното: Сложете го на котлона и го оставете да заври. Когато се сгъсти като мед, го разпределете с лъжица върху меломакароната.
Добре е да престоят поне 12 часа, преди да се консумират. След това ги нападайте! Повярвайте ми, ужасно е трудно човек да спре да си мисли за тях, след като веднъж ги е опитал! Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки.
Страшно ме изкушаваш с тази рецепта.Миналата година правих за пръв път меломакарона по рецепта на Йоана. Сега ще пробвам някоя твоя.
Благодаря за подробните обяснения,често се отбивам при теб.
Весели празници!
При все, че това не са традиционни меломакарона (не са постни), много ги харесахме и тази година също са в списъка на сладките ми за Коледа! 🙂
Ще се радвам да ги опиташ и да се усладят и на вас!
Поздрави!
А как обичаме всичко, което се потапя в сироп….
Прекрасни са, Мария!
Благодарности за търпението и прецизността, с които представяш всяка рецепта!
Красиви мигове в очакване на Коледа!
Вили, тези са вълшебни меломакарона!
Влюбена съм в тях! Не знам дали е защото обожавам „Анари“ (тукашната извара“) или просто, защото действително са уникална комбинация!?!
Сърдечен поздрав и от мен!
MNOGO XIUBABVO
haha mnogo sa xubavi
kak ste priqteli?a?imate li facebook
С такова желание ги направих преди около две седмици и снощи отварям кутията да си хапнем 1-2, за проба и за съжаление бяха мухлясали…сигурно аради изварата, знам ли, цялото количество изхвърлих, много ме е яд…
Здравей, Весела!
Много съжалявам за загубата!!!
Изварата е продукт, който не е с голяма трайност и затова тези меломакарона не могат да се съхраняват така дълго както обикновените. Отлежават 12 часа и след това се консумират (както пише и в края на рецептата). Може да се съхраняват няколко дни на хладно – точно колко не знам защото у нас в рамките на 2-3 дни след отлежаването, свършват. Ако помещението е топло или прецените, че не може да ги изядете за няколко дни, е най добре да се държат в хладилник поставени в кутия, която се затворя херметически.
Май ще е добре да вмъкна това в съветите за рецептата, за да не ги остави и някой друг да отлежават, защото това се прави обикновенно с тези сладки.
п.п. Пууу!!! Чак и мен ме хвана яд!!!
Еми то близко до ума да се сетя, ама на…Нищо, ще направя пак някой път. Тая година нещо и времето ме притискаше, и желанието също с тия болести явно не е на ниво, та не неправих много сладки, както обикновено, а и нещо все не ми се получаваше както го исках…Но здраве да е – занапред дай боже още много рецепти да приготвим.