Буквално преведено „Λεμονόπιτα“ означава лимонова пита. Най-общо казано, Лемонопита-та е сиропиран, ароматен (лимонов) сладкиш. Всички, които са го опитвали, знаят колко прекрасен е на вкус, без да е натрапчиво сладък, просто защото е „дискретно сиропиран“. Такъв е и Сиропирания Сладкиш с Кокосови Стърготини, ако вече сте го опитвали, веднага ще разберете какво имам предвид. Десерта би могъл да се изпълни в портокалов вариант, тогава ще е Портокалопита (Πορτοκαλόπιτα). Ще се радвам да го опитате и да се услади и на вас.
Лемонопита (Λεμονόπιτα) или Лимонов Сладкиш
- Ще ви е нужна тава с размери 25 х 35 см., или друга с подходящ размер. Добре е тавата да се покрие с хартия за печене. Аз съм ползвала тава от огнеупорно стъкло и просто я намазах с масло, без да я застилам с хартия.
- Получава се доста голям сладкиш, така че може да намалите дозата на половина, ако желаете.
- Рецептата е на Aθηνά Λοϊζίδου и по-точно от книгата „Οικογενειακό τραπέζι“. Може да я видите и тук.
Необходими продукти:
- 250 гр. краве масло без сол на стайна температура
- 400 гр. захар
- 6 яйца – 318 гр.
- настъргана кора от 2 големи лимона
- 450 гр. брашно
- 2 чаени лъжици бакпулвер
- 300 гр. цедено кисело мляко
- 1 чаена лъжица сол
- + масло за намазване на дъното и стените на тавата
За сиропа:
- 250 гр. захар
- 200 мл. вода
- сок от 1 голям лимон – 60 гр.
- настъргана кора от 1 голям лимон
Начин на приготвяне:
Фурната се пуска да загрява на 180°С, с включени горен и долен реотан и вентилатор. Брашното се смесва с бакпулвера и солта. Всички останали продукти се смесват в голяма купа. Най-отгоре се насипва брашнената смес. Всичко се разбърква с миксер, до получаване на гладко тесто. Насипва се в подготвената тавата, която се слага в предварително затоплената фурна.
Печенето продължава около 40 минути или докато сладкиша се надуе и повърхността му придобие приятен златист загар. Готовността се проверява с дървена клечка. Изважда се от фурната и се оставя да се охлади на пълно. След това се приготвя сиропа: всички продукти се смесват в подходящ съд и се слагат на силен огън. Разбърква се с дървена лъжица докато захарта се разтопи и сиропа заври. След това огънят се регулира и сиропа се оставя да къкри тихо за 10-15 минути, без да се разбърква. Изстиналият сладкиш се залива с горещ сироп. Оставя се да поеме сиропа, най-добре е да престои 1 нощ преди да бъде сервиран.
Желателно е да се съхранява на стайна температура, стига да не е горещо. Ако се наложи да го държите в хладилник покрийте тавата с прозрачно домакинско фолио и извадете от хладилника поне 20 минути преди да го сервирате. Нарязва се на парчета според предпочитанията ви. Може да се сервира с цедено кисело мляко – много си подхожда с него. Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки.
Прекрасен сладкиш! Толкова лимонов и ароматен… Мъжът ми се влюби в него, иска само от него да правя:) Въобще, покрай твоя сайт той си ревизира мнението за т. нар. сиропирани десерти на 180 градуса – видя, че не е задължително да плуват в лепкава захарна субстанция, а могат и да бъдат доста изкушаващи сочни глезотийки… Поздрави и успешна седмица!
Радва ме, че се е харесал и у вас, Алекс!
Поздрав най-сърдечен и от мен!
страхотен ! Но вие си късате лимоните от дървото пред дома ви , а в България не смеем да използваме корите за ядене . Започвам да се замислям да си купя лимоново дръвче за в къщи
Знам, че виреят добре лимоните в домашни условия в БГ, така че това е хубава идея! 🙂