Буквално преведено Портокалопита (Πορτοκαλόπιτα) означава „портокалова пита“. Приготвя се с кори за баклава, които се смесват с тесто приготвено от яйца, захар, олио, портокалова кора и гръцко (цедено) кисело мляко. След изпичане се залива със сироп ухаещ на портокали. При някои рецепти в сиропа се добавя само портокалова кора, при други част от водата е заменена с портокалов сок. Възможно е под същото име да срещнете и десерт като този, но приготвен с портокали (Портокалопита (Πορτοκαλόπιτα) кейк със зехтин).
Портокалопита (Πορτοκαλόπιτα) или сиропиран портокалов десерт
- Мерителната чаша е с вместимост 250 мл.
- Ползвала съм тава с размери 29 х 19 см. Ако удвоите продуктите, може да ползвате тава с размери 35 х 23 см.
- От по-долу посочените продукти се получават 6 порции.
- Колкото по-сухи и чупливи са корите, толкова по-добре ще се получи десерта! Останали, засъхнали кори са идеални за рецептата! Когато корите са пресни е добре да се изварят от опаковката, да се отделят пластовете им (може да се намачкат безразборно), да се оставят за няколко часа на стайна температура или докато изсъхнат и станат чупливи. Може да се изсушат и във слаба фурна (без да да запичат), като се разделят на листове и се намачкат. Трябва да са напълно изстинали преди употреба.
- Рецепта ми е от Мария (сестрата на съпруга ми).
Необходими продукти:
- 250 гр. (½ пакет) кори за баклава, накъсани на парченца
- ½ чаена чаша (125 мл. или 107 гр.) олио
- ½ чаена чаша (120 гр.) захар
- 2 яйца, 112 гр.
- ½ чаена чаша (125 гр.) гръцко (цедено) кисело мляко
- 1 чаена лъжица бакпулвер
- 1 ½ супени лъжици настъргана портокалова кора
- ½ чаена лъжица ванилова паста (vanilla paste)
За сиропа:
- 1 чаена чаша (240 гр.) захар
- 1 чаена чаша (250 мл.) вода
- ½ чаена чаша (125 мл.) прясно изцеден сок от портокал
- 1 шушулка ванилия, чийто зрънца са били употребени за други цели
- 1-2 парчета портокалова кора
Начин на приготвяне:
Олиото и захарта се разбиват с миксер, докато се получи смес с мътен цвят. Добавят се останалите продукти (без корите за баклава). Разбърква се хубаво, докато се получи смес със хомогенна консистенция. Последно в купата се добавят накъсаните кори. Размесват се хубаво. Когато корите са пресни е възможно да се събира на купчинки в тестото. Разровете ги с вилица и ги смесете с тестото. Получената смес се насипва в тавата, в която ще се пече десерта. Пак с помощта на вилицата се разпределя равномерно в нея.
Пече се в предварително затоплена на 180ºС фурна, с включени горен и долен реотан без вентилатор. Печенето при мен отнема 30 минути. Последните 10 минути пека на 170ºС. Тавата се изважда от фурната и се оставя на страна да изстине.
Когато това стане се приготвя сиропа: Всички продукти се смесват в подходящ съд и се слагат на котлона. когато сместа заври се засичат 15 минути.
Горещия сироп се излива върху изстиналият десерт. В началото може да ви се стори, че сиропа е прекалено много… Не се притеснявайте! Надупчете с вилица повърхността на десерта, за да може да поеме по-лесно сиропа. Когато престои 1 нощ (на стайна температура), ще го поеме.
След като поеме сиропа се съхранява в хладилник (тавата се покрива с прозрачно домакинско фолио). Сервира се нарязан на парчета, с чаша портокалов сок или нещо друго подходящо. Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки.






Миме,
много интересна идея с точени кори.Много често ги употребяваме, защото са без мая.Чудесна е питата.
Поздрави !
Здравей, Мария! Казвам се Лили и си позволявам да се обърна към теб на „ти“, понеже от много време следя блога с интерес..все едно вече те познавам. Рецептите и съветите, които даваш са страхотни. Знам, че ако съм намислила да приготвя нещо ще го намеря при теб и то с точни пропорции и мерки. Направих кипърската мусака, а предложенията за сладоледи са впечатляващи (този с Нутелата е фаворит). Преди година правих и портокаловата пита, а сега ще опитам пак. Извинявам се, ако ти се е сторило фамилиарно отношението ми, но се радвам, че макар и виртуално те познавам чрез кулинарния ти талант! Поздрави от България и не спирай да ни радваш с нови предложения!
Лили Господинова
Здравей, Лили!
Ощуването на „ти“ е непретенциозно и за мен е по-естествено и много приятно!
Благодаря ти за доверието и милите думи!
Винаги много се радвам когато узная, че рецептите от блога се услаждат и в нечии друг дом!
Слънчеви поздрави от мен за теб!
Не се получи рецептата. Явно някъде бъркам. Всъщност ме озадачи последователността при продуктите. Тестото почти не бухна, обратното втупа се. .. .
Съжалявам,че рецептата не ти се пилучила, Елена!
По принцип това печиво не набухва много, но все пак набухва. Рецептата е доста лесна за изпълнение, но явно нещо ти се е объркало, за да не се получи…
Това което направих е, че сложих бакпулвера в киселото мляко и смесих в следната последователност: олио》захар》яйца 1х1》кисело мляко. Печеното, както е в рецептата + 5 минути. Кори ползвах от Лидл, хубави бяха… Това е лесен сладкиш, като за след работа да се приготви набързо, затова се озадачих, че не ми си получи. Както и да е ще пробвам още веднъж.
Дано този път всичко стане наред!!!
Знаеш ли, сега като спомена за корите, че са били хубави от Лидл… се сетих каква може да е причината да не ти се получат нещата….
И аз ползвам понякога кори от Лидл (Гръцки са при нас в Кипър). Действително са много качествени и пресни, само че при този десерт, за да се получи както трябва корите не трябва да са толкова перфектни – напротив ако са престояли и засъхнали по-добре ще се получи!
В препоръките преди рецептата съм написала, че се оставят на стайна температура без да са покрити поне 1-2 часа. Целта е да засъхнат и станат чупливи – така няма да се залепват една за друга и тестото ще стане пръхкаво, не тежко и лепкаво.
Корите биха могли дори да се изсушат във фурната (без да да запичат), като се разделят на листове и се намачкат. Така ще станат чупливи. Колкото по-сухи и чупливи са толкова по-добре ще се получи десерта!
П.П.
Може би трябва да поясня това по-ясно в съветите по-горе!?! Отивам да го направя!
А дали ще се получи с домашна юфка, която се продава по магазините?
Нямам представа дали ще стане добре с юфка. Нищо не пречи да опиташ щом желаеш и да кажеш как е станало ако ползваш юфка.
Правих веднъж и се получи,просто уникална!!Тия дни мисля да направя отново!!Винаги ползвам тази рецепта!!
Благодаря за отзива!!! Да ви е сладко когато я приготвите отново!
Здравейте! Чудесна рецепта, благодаря?. Аз само бих намалила захарта следващия път. Поздрави!
Поздрави и от мен, Рая!
Радвам се, че рецептата се е харесала!
Захарта би могла да се регулира според личните предпочитания!☺
Мила, Мария! Влюбена съм в гръцката кухня и в блога ти. С удоволствие чета, приготвя и споделям рецептите ти с приятелки! ???
Благодаря, Лина!
Здравей Мария, харесвам твоята страница и съм правила доста твои неща. Всичко се получава супер. Сега е на ред портокалопитата та заради спестяване на времето искам да питам дали може сиропа да е студен, а питата гореща? Като при всички видове сиропирания сладкиши.
Благодаря и поздрави от Мадрид
Привет, Пепа!
Препоръчвам ти да изпълниш рецептата така както е дадена.
Правилото топъл сироп – студен сладкиш или обратно не е „абсолютно“.
Поздрави и от мен за теб!
Поздрави!
Прекрасни са рецептите ти, Мария! Благодаря ти, че си отделила от времето си да споделиш с нас уменията си. Описваш всичко толкова добре, че да могат да се справят и такива като мен … не много добри в кухнята.
Искам да споделя, че много пъти съм правила тази рецепта – много е вкусна, но днес замених портокаловите кори с лимонови и се получи също доста интересно.
Бъди здрава и успех!
Благодаря за отзива и пожеланието, Нели!
?
Да си жива и здрава и много щастлива!
Радвам се винаги да прочета, че рецептите в блога са се получили и усладили и в нечий друг дом!
Тази година хапнах такава пита в Гърция и се вклюбих в свежия вкус. Рецептата е страхотна, получи се супер питата. Ще се връщам и за други хубави рецепти. Благодаря!
Оооо, много се радвам!!!!
Да ти е сладко, Виктория!
Благодаря за отзива!
❤