Какво представлява този вкусен плосък хляб и по какъв повод се приготвя може да прочете в публикацията ми Лагана (Λαγάνα). Хляба от днешната ми публикация е по различен с това, че има специфичен вкус и аромат заради виното и анасоновата вода, които се ползват за приготвянето на тестото. Прекрасен е!!! Опитайте го и вие!
Лагана (Λαγάνα) с вино и анасонова вода
- Продуктите са замервани с мерителни лъжици и чаша с вместимост 250 мл.
- Рецептата е адаптирана от http://www.argiro.gr
Необходими продукти:
- 1 чаена чаша (250 мл.) хладка вода
- 1 чаена лъжица анасон
- 1 чаена чаша (250 мл.) бяло вино
- 750 гр. брашно от твърда пшеница (Villige Flour/Durum Wheat Flour)
- 1 пакет (от 11 гр.) суха мая
- 1 супена лъжица сол
- 1 чаена лъжица захар
- ½ чаена чаша (108 гр.) маслиново олио (зехтин)
- 2 супени лъжици сусам
Начин на приготвяне:
Анасона и водата се смесват в малка тенджера. Варят се 4-5 минути от момента на завиране. Получената смес се прецежда и се смесва с виното. Оставя се на страна да се охлади леко.
Брашното се пресява в купа. Смесва се маята, солта и захарта. Прави се кладенче и в него се сипва хладката анасонова вода, предварително смесена с виното и маслиновото олио.
Размесват се до получаване на меко тесто. Купата се покрива с памучна кърпа и се оставя на топло докато тестото удвои обема си.
Втасалото тесто се премесва върху домакински плот и се разделя на две равни части.
От всяко парче се оформя продълговата лагана с приблизителни размери 20 х 35 см. или с дебелина колкото кутрето. Най-удобно е да се разточва върху парче хартия за печене, предварително отрязано с размерите на тавата на фурната (при мен 40 х 33 см.). С помощта на хартията лаганата се прехвърля в тавата. По повърхността и се правят дупки с пръст или с дръжката на дървена лъжица.
Оставят се на топло за около 20 минути или докато се надуят леко (не трябва да втасват напълно). Ако дупчиците направени предварително са се свили от втасването, може да се направят на ново. Повърхността на лаганите се намазва с вода и се поръсва със сусам.
Пекат се в предварително затоплена на 200ºС фурна, работеща само с вентилатор. Ако нямате такава опция, печете на леко по-ниска температура (примерно 170-180ºС, във фурна работеща с горен и долен реотан). Печенето при мен отне 40-45 минути. Да ви е сладко!
ТУК може да видите всички снимки.
Марийче,
този хляб не е традиционен за България, но е много интересен и явно се прави традиционно и в Кипър, и в Гърция.Чудесна е рецептата.
Поздрави !